• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Adsorbsiyon Metoduyla Aktif Karbonla Fenol Giderimi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
ADSORPSİYON METODUYLA AKTİF KARBONLA FENOL GİDERİMİ

1. DENEYİN AMACI
Sularda bulunması istenmeyen fenolün aktif karbonun adsorpsiyon özelliği kullanılarak giderilmesini sağlamak, adsorpsiyon ve adsorban (aktif karbon) tanımlarının kavranmasını sağlamak

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Fenoller aromatik bileşikler arasında en önemli organikler olarak bilinir. Benzenden türemiş hidroksi olarak tanımlanır. İçme suyu kaynaklarında, evsel ve endüstriyel atıksularda, doğal sularda bulunabilir. Aslında tek (-OH) içeren bu grupta en çok basit fenol ile karşılaşırız. Bu madde içerdiği (-OH) nedeniyle ilk bakışta alkol izlenimi verse de, suda çok sınırlı olan (Ka =1,2*10-10) hidrolizi sırasında az miktarda H+ ve fenol ayrışır ve bu nedenle zayıf bir asit gibi davranır. Derişik çözeltilerde bakteriler için şiddetli zehir olduğundan, eskiden böcek öldürücü ve dezenfektan maddelerin öldürücü gücü fenole kıyasla verilirdi. Doğal fenol, taş kömürü katranından elde edilebilir. Ancak günümüzde sentezle de üretim yapılmaktadır. Kontrollü bazı enzim reaksiyonları yardımıyla sularda 500 mg/l’ye kadar fenolün biyolojik
arıtılması mümkün olabilmektedir. Su arıtma tesislerinde fenol giderme prosesleri; süperklorinasyon, klordioksit veya kloromin arıtımı, ozonasyon ve aktif karbon adsorpsiyonudur.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

  • ADSORBSIYON METODUYLA AKTIF KARBONLA FENOL GIDERIMI.pdf
    353.8 KB · Görüntüleme: 333
Üst