• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Adsorbsiyon Teorisi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Adsorbsiyon Teorisi

Hazırlayan: M. Ekrem ÇAKMAK

Çevre kirlenmesi sorunu sanayi devrimden sonra en önemli sorunlardan biri haline gelmeye başlamıştır. İnsanoğlunun doğaya hükmetme isteği ve tüketim çılgınlığı bu sorunu iyiden iyiye körüklemiştir. Doğanın atık arıtım kapasitesi ve dayanıklılık sınırının kendi işlevleri içerisinde çok yüksek olduğu bilinmektedir, ama insan kaynaklı etkenler bu kapasitenin dayanabilme sınırını zorlamakta ve hatta aşmaktadır. Bunun farkına varan insanoğlu doğaya yardımcı olabilmek (!) amacıyla yine suni olan atık arıtma yöntemlerine başvurmuştur. Kullanılan atık arıtma yöntemlerinin veya sistemlerinin çoğu atık arıtımında etkindirler ama işlem sonucu meydana gelen ikincil atıkların uzaklaştırılmasından kaynaklanan sorunlar madalyonun diğer yüzüdür. Bu nedenle bilim adamları çevre ile dost olan yeni arıtma sistemleri geliştirmek için çalışmaktadır. Özellikle doğada ve çevrede bol miktarda bulunan organik, inorganik maddelerin veya insani aktiviteler (sanayi, tarım, evsel gibi) sonucu ortaya çıkan atıkların ya da ürün fazlalıklarının atık arıtımında kullanımı ile hem ekonomiye hem de çevreye katkıda bulunulabilmektedir. Adsorpsiyon, atık arıtımında maliyet düşüklüğü ve çevre dostu olması nedeni ile tercih edilen ileri bir arıtım yöntemidir. Ama halen adsorpsiyonun, yeni bilgiler doğrultusunda, kullanım alanı ve şekli değişebilmektedir. Bu seminerde atık arıtımında gelecek vadeden adsorpsiyon ve adsorpsiyonun Çevre Mühendisliğinde kullanımı hakkında genel bir özet mahiyetinde bilgiler verilecektir.

İçindekiler

1. GİRİŞ
2. ADSORPSİYON
2.1. Giriş
2.2. Adsorpsiyon İzotermleri
2.3. Adsorpsiyon Kinetiği
2.4. Adsorpsiyon Termodinamiği
2.5. İzoterm Verilerinin Kullanımı
3. KAYNAKLAR

Dökümanın tamamına ekten ulaşabilirsiniz.
 

Ekli dosyalar

  • adsorsiyon_teorisi.pdf
    325.8 KB · Görüntüleme: 736
Üst