• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Ağır metal içeriği yüksek olan atıksuların riskleri ve giderimi

mustafaonur

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
sönmez çimento
Bir endüstrinin ağır metal içeriği yüksek olan atıksuları, bir göle deşarj edilmektedir. Bu göl: • İçme suyu temini • Tarımsal sulama • Balık avlama gibi amaçlara da hizmet ettiğine göre Bu durumda oluşacak tüm riskleri tek tek belirleyiniz. Alınması gereken önlemler neler olabilir açıklayınız.
Arkadaşlar rica etsem bu soru hakkında beni aydınlatırmısınız ?

hazırladığım sunumda yönetmenliğe dair bilgi vermedim fakat içe suyu temini ve tarımsal sulamada oluşabilecek risklerle alakalı bazı bilgilere ulaşıp kendimce yorumda bulundum teşekkür ederim

Eğerki spesifik bir kirleticen bahsedeceksel öncelikle ağır metal belirlenir. Hangi oranda biriktiğine bakılır.

Konsantrasyon ve akış burada önemlidir. Buna bağlı olarak bir örnek verecek olursak maruz kalma süresi ve şittedi bir balık üzerinden gidilebilir. Belirli periyotlarda balıklar alınır uygun analiz metoduna göre analizler yapılır buda size canlıda birikimi hızını ve oranını verecektir. Burdan yola çıkarak bir değerlendirme yapılabilir.

Teşekkür ediyorum bazen su kaynağının dipinde çökelti olarak tabanda birike bilir bunları bilirseniz iyi bir kütle denkliği işinizi fazlasıyla görecektir diye düşünüyorum kolay gelsin hocam