Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Amb. atık. kontrolü yön.taslak çalışmaları kapsamında değerlendirme top yap.

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında TAÇ tarafından paylaşıldı.

 1. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

  Bilindiği üzere, ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması çalışmalarının veriminin arttırılması ve ilgili Avrupa Birliği Direktifi ile bu direktifteki revizyonlara ve yeni gelişmelere uyum sağlanabilmesi amacıyla Bakanlığımızca Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği’nde revizyon çalışması başlatılmış ve hazırlanan Taslak Yönetmelik 23.03.2016 tarihinde görüşlere açılmıştır.
  Yönetmelik Taslağına ilişkin görüşler Bakanlığımızca değerlendirilmiş olup, görüşlerin değerlendirilmesi ile oluşan “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği Taslağı”nın son haline buradan ulaşılabilmektedir.
  Taslak Yönetmeliğin son halinin ilgili taraflarla bir kez daha değerlendirilebilmesi amacıyla belediyeler, ekonomik işletmeler, yetkilendirilmiş kuruluşlar, sanayi işletmeleri ve lisanslı tesislerin katılımı ile Müsteşarımız Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK başkanlığında, 20.10.2016 günü, saat 14:00’de Bakanlığımız hizmet binası (Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu Dumlupınar Bulvarı 9. km. No: 278 Çankaya /ANKARA) konferans salonunda bir toplantı gerçekleştirilecektir.
   
 2. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

  Konuyu herkes siteden okumuştur diye tahmin ediyorum ama taslakta gdt ler için çevre görevlisi zorunlu denilmiş dikkatimi çekti belki okumayanlar vardır diye paylaştım.
  Ambalaj atığı geri dönüşüm tesislerinin sağlaması gereken kriterler
  MADDE 30–
  (1) Ambalaj atıklarının işlenerek asıl kullanım amacı ya da diğer amaçlar doğrultusunda ürünlere, malzemelere ya da maddelere dönüştürüldüğü geri dönüşüm tesislerinin;
  ı) Çevre mühendisliği meslek grubundan en az 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi,
  zorunludur.
   
 3. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Yukarıdaki duyuru ile ilgili link verebilir misiniz?
  @tuubabdullah
   
  TAÇ bunu beğendi.
 4. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

 5. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Firmamızın izin/lisans konuları:
  -ambalaj atığı geri dönüşüm,
  -tehlikesiz atık geri dönüşüm,
  -hava emisyon
  -atıksu deşarjı.

  Ek1 tesisiyiz ve benim çevre görevlisi belgem olmasına rağmen, (en az 2 çevre görevlisi bulunmalı şartından) yönetim birimi kuramadığımız için bir firmadan danışmanlık alıyoruz.

  Benim anlamadığım şu;
  Yeni yönetmelik ile;
  ı) Çevre mühendisliği meslek grubundan en az 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi zorunludur.
  maddesi için ayrı bir çevre görevlisi, diğer izin-lisans konuları için ayrı bir yönetim birimi mi olmalı?
   
 6. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

  Ben o maddeyi gdt ler için çalıştırma zorunluluğu yoktu artık tat gibi onlara da gelmiş diye yorumladım. Siz zaten tek firmada tüm işlemleri yürütüyorsunuz o yüzden her madde için bir çevre görevlisi söz konusu olmayacaktır.
   
 7. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  a) 400.000 ve üzeri nüfusa hizmet edecek ayırma faaliyetinin yürütüleceği tesisler 1. Tip tesis olarak değerlendirilir; bu tesislerin toplam alanının en az 3.000 m2 ve en az 80 ton/gün ayırma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.
  b) 100.000-400.000 arası nüfusa hizmet edecek ayırma faaliyetinin yürütüleceği tesisler 2. Tip tesis olarak değerlendirilir; bu tesislerin toplam alanının en az 2.000 m2 ve 20 ton/gün-80 ton/gün arasında ayırma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.
  c) 100.000’e kadar olan nüfusa hizmet edecek ayırma faaliyetinin yürütüleceği tesisler 3. Tip tesis olarak değerlendirilir; bu tesislerin toplam alanının en az 1000 m2 ve 5 ton/gün-20 ton/gün arasında ayırma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.
  (3) Belediye yönetim planı kapsamı dışında faaliyet gösterecek ayırma tesislerinin en az 3. Tip tesis kriterlerini sağlaması gerekmektedir.
  (4) 1. Tip ayırma tesislerinde çevre mühendisliği meslek grubundan olmak üzere, ayırma tesislerinde en az 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi gerekmektedir.

  1. Tip tesis modeline uymuyorsak işsiz mi kalacağız ?
   
 8. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

  1. tip lerde çevre müh olan bir çevre görevlisi dyor; diğerlerinde başka bölüm mezunu olupda çevre görevlisi olanlarda olabilir diye yorumladım ben
   
  sulturan bunu beğendi.
 9. Teslime

  Teslime CMNet Üyesi

  Bende o şekilde yorumladım birde ayırma tesisleri bunu yapabilmek için belediyelerle yapılan sözleşmede 1 cevre mühendisi olması gerekmektedir yazıyor o yuzden tesis cevre mühendisi bulundurmak zorundadır diye tahmin ediyorum.
   
 10. cevreciolalım

  cevreciolalım CMNet Üyesi

  öyle bir yorum yapamadım ama umarım öyledir
   
 11. TAÇ

  TAÇ CMNet Üyesi

  Bence Çevre Mühendisi demesinin tek sebebi bakın görevli diye bir şey çıkardık ama sizi de koruyoruz demek...!!!
   
  Abdulkerim Doğam bunu beğendi.
 12. rkarmagan

  rkarmagan CMNet Üyesi

  Bu değerlendirme kapsamında mart ayında çıkan taslak üzerinde mi çalışma yapılacak ? Mart ayında çıkan taslaktan sonra bir taslak daha çıktı mı ?
   
 13. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  BEdelli bedelsiz gibi ibareler ben göremedim gören var mı
   
 14. nazlı yenigüllü

  nazlı yenigüllü CMNet Üyesi

  arkadaşlar toplama ayırma tesisinde görev yapıyorum. tehlikesiz atıkları toplama ayırma belgesinin süresi 6 ay sonra dolacaktır. yeniletme işlemi için neler gerekli ne kadar süre öncesinden yeniletme işlemlerine başvurmam gerekiyor? süreci anlatırsanız memnun olurum. teşekkürler.
   
 15. nurten

  nurten CMNet Üyesi

  Cevre muhendisi demek yerine niye Çevre Mühendisliği Meslek gruplarından demişlerdir çevre görevlisi zaten çevre muhendisinin yaptığı işi yapıyor bölümünün ne olmasi gerektiği çevre görevlisi belgesi alma şartlarında belirtiliyor. Ayrıca sadece 1. Tıp için belirtilmis.

  Ayrica başka lisans bölümü mezunları çevre muhendisliginden yüksek lisans yapınca çevre muhendisi meslek grubundan mi oluyor bilemedim. Tanımlamalar sıkıntılı
   
 16. Ahmet Ardahanlılar

  Ahmet Ardahanlılar CMNet Üyesi

  Arkadaşlar son taslakta geri dönüşüm tesislerinin hepsi şart aranmaksızın çevre görevisi bulundurmak zorunda ve ayrıca
  -400.000 ve üzeri nüfusa hizmet edecek ayırma faaliyetinin yürütüleceği tesisler 1. Tip tesis olarak değerlendirilir; bu tesislerin toplam alanının en az 3.000 m2 ve en az 80 ton/gün ayırma kapasitesine sahip olması gerekmektedir.
  -1. Tip ayırma tesislerinde çevre mühendisliği meslek grubundan olmak üzere, ayırma tesislerinde en az 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi gerekmektedir.

  Benim anlamadığım belediye ile anlaşma yapmayan sadece endüstrilerden ambalaj atığı toplayan firmalar çevre görevlisi bulundurma zorunluluğun kalkıp kalkmadığı, sanırım büyük ihtimalle bu zorunluluk kalktı.
   
 17. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @nazlı yenigüllü yanlış yerde yazı yazmışsınız. sitede arama kısmından yazarsanız bu konu çok fazla yazılan bir konuydu mutlaka cevabınızı bulursunuz.
   
 18. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  1. Tip ayırma tesislerinde çevre mühendisliği meslek grubundan olmak üzere, ayırma tesislerinde en az 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak istihdam edilmesi gerekmektedir.

  Benim bu ibareden anladığım 1.tip tesislerde çalışan çevre görevlisi mesleği çevre mühendisi olacak, diğerleri için sadece çevre görevlisi olmasının yeterli olduğu.

  Yani çevre görevlisi istihdamı hala zorunlu.
   
 19. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Belediye ile çalışmayanlar için zorunluluk kalkmış görünüyor. Ne güzel :confused:
   
 20. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  açıkçası bu yönetmelik çok kapalı. Şu anki yönetmelik daha açık ve bazı şeyleri net.