Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

“Ambalaj Atıkları Yönetimi Sorun ve Çözüm Önerileri” Toplantısı Gerçekleştirildi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Olgaç SÜRMELİHİNDİ tarafından paylaşıldı.

 1. Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesislerine yönelik olarak düzenlenen "Ambalaj Atıkları Yönetimi Sorun ve Çözüm Önerileri” konulu seminer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk başkanlığında gerçekleştirildi.
  Ambalaj Atıkları Toplama-Ayırma ve Geri Dönüşüm Tesislerinin yetkilileri sektörde yaşanan sorunlara yönelik bilgi verdi. Seminer de ambalaj atıklarının yönetiminde daha etkin ve sürdürülebilir bir sistem oluşturulması için görüş ve öneriler karşılıklı olarak değerlendirildi.
  Toplantıda, ekonomik olarak büyük bir değere sahip ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımı sürecinde yaşanan sıkıntılara ilişkin çözüm önerileri üzerinde duruldu.
  Düzenlenen seminer de lisanslı işletmelerin tüm değerlendirilebilir atıkları içine alan bir yaklaşımla alt yapılarını iyileştirerek entegre bir atık yönetimi modelini kurmaları gerektiği belirtildi ve sektörün kurumsallaşması, birleşerek daha güçlü bir sektör olarak faaliyetlerini yürütmesinin önemi vurgulandı.
  Seminer de ayrıca lisanssız faaliyetlerin tespit edilerek kayıt dışı faaliyetlerin önüne geçilmesi noktasında sektör ve bakanlığın işbirliğinin çok önemli olduğu hususu vurgulandı.
  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 2. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Oradaydık ama elle tutulur herhangi bir uygulama dair bir sonuç çıkmadı yönetmeliğin ve bazı uygulamaların değişeceği ve denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirttiler ama hayırlısı bakalım
   
 3. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  sorunda bu zaten çözüm hiç olmuyor. 4 yıldır toplantılara katılıyorum 1.yılda da aynı sorun 4.yılda da aynı sorun. Sistem de bir yanlışlık olduğunu daha anlayamadılar bence:)
   
  Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
 4. Serhat Mehmet Kar

  Serhat Mehmet Kar CMNet Üyesi

  Bazı şeyler değişecek ama biz emekli falan olacağız o zamana kadar heralde :D
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 5. Bazı yönetmeliklerin bence değişmesi lazım. Denetime gelince lisansız firmaları belirleyip onları denetlemeleri lazım. Lisanslı firmalar var ve bunlarında denetlenmesi gerek ama en çok merdiven altı çalışanları tespit etmeleri gerekli.Sisteme gelince hatalar olabilir ama çözümcül odaklı çalışmak gerekli.
   
  Can Elmas ve Serhat Mehmet Kar bunu beğendi.
 6. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Valla denetim mekanizması gümbür gümbür geliyor gençler. Ve emin olun bunu devlet değil özel sektör yapacak. Piyasadaki arz-talep bunu oluşturacak. Ancak burada anahtar olan olay, sistemde var olmayan yerlerin denetlenmesi.
   
 7. @Melih Coşar Melih bey aslında beraber hareket edilse çok güzel adımlar atılıp sonuçlar alınacak. Özel sektör sıkıntılı durumda ve herkes çözüm peşinde. Biz bu çözüme çomak sokarsak olmaz. Ceza da bir yere kadar.
   
 8. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  ceza kesmek kolay. ceza kesileceği zaman bakanlığa sorarım bende. eğitim verdin de katılmadık mı?, tutanak tuttun da çözüm mü üretmedik, denetim yaptın da engel mi olduk.? onlarda ceza keserek güya çalıştıklarını gösteriyorlar. bakın biz tespit ettik ve ceza da kestik. artık kime neyi kanıtlayacaklarsa.... kestikleri cezalar onların kaç yıllık maaşlarının toplamı bunun farkında değiller galiba. özel şirketlere çok fazla yükleniyorlar. boğucu bir çalışma şekilleri var. çözümcül odaklı yardımcı değiller hiç. sonuçta özel sektör ve kaç kişi buradan ekmek yiyor. kaç kişiye iş sağlıyor. 30 kişi çalışıyorsa bir iş yerinde eminim ki 200 kişi ekmek yiyordur o 30 kişiden. hiç bu açıdan değerlendirmiyorlar. sistem değişiyor evet biz çalışan olarakta en iyi şekilde işimizi yapmaya çalışıyoruz. İl çevre olsun bakanlık olsun kesinlikle çözümcül ve işi öğreten bir eğitim yapmadı. Anca ceza ile korkutmaya çalışıyorlar. Denetime gelince de asla çözüm odaklı değiller. neyse konu uzun, mevzu derin:)
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 9. @Evrem Yeşil Dediğinde haklısın üstadım ve bizim insanımızda iş bitiricilik diye bir özellik yok. Uzattıkça uzatmaya gidiyorlar. Uyarma denilen birşey yok. Ceza keserek hem işten soğutuyor hem de işçinin kazancına engel oluyor. İş veren cezaya ödeyeceği o parayı belki işçiye verecektir. Şunu da söyleyeyim eğer firma uyarılara kulak aldırmıyorsa ceza kesilsin. Herkes işini iyi bir şekilde yaparsa çözülemeyecek sorun yoktur.
   
 10. Evrem Yeşil

  Evrem Yeşil CMNet Üyesi

  @Olgaç Sürmelihindi bende tam bunu diyorum üstad:) uyarı yapsın yapılmayan bır durum varsa ceza yazılsın . cezaya karşı değilim. uyarı yapılmadan çözümcül yaklaşılmadan kesilen cezaya karşıyım:)
   
  Olgaç SÜRMELİHİNDİ bunu beğendi.
 11. Ins öyle olur üstadım☺
   
  Evrem Yeşil bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...