Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ambalaj atıklarını toplamada belediyenin yaptırımları nedir?

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında Hamza Yıldırım tarafından paylaşıldı.

 1. Hamza Yıldırım

  Hamza Yıldırım CMNet Üyesi

  Ambalaj Atıklarının Toplanması artık bir çok belediyenin planlarına dahil edilmiştir. Fakat Belediyeler bu toplamayı yaparken sistemin bütün maliyetini lisanslı firmalara yıkmaktadır. Lisanslı firmaların ise en büyük sıkıntısı Site, Market, avm gibi yönetmelikçe lisanslı firmaya verilmesi zorunlu olan yerlerden ambalajların sadece bir kısmını alabilmesi, Kaçak toplayıcıların önüne geçememesidir. Bu konu da çalıştığımız Belediyenin en büyük zaafı, site yönetimlerine ve kaçak toplayıcılara yaptırım uygulayamamasıdır. Çalıştığı belediyenin bu sorunları nasıl aştıgıyla ilgili bilgisi olan, yada bu konu hakkında çözüm fikri olan varmıdır.
   
 2. Birçok belediye kaçak toplayıcılara karşı sokak toplayıcılarının tatlarda sigortalı çalıştırılması projesini uyguladı onun dışında sınırlarınızda bulunan market avm gibi yerlerle gidip görüşmenizi yönetmelikler hakkında bilgi vermenizi tavsiye ederim
   
 3. Hamza Yıldırım

  Hamza Yıldırım CMNet Üyesi

  kısmen bunu yaptık. toplayıcılara ufak bölgeler vererek. fakat, kaçak toplamanın geliri çok iyi günde 3 saat çalışıyor, Sigortalı iştekinin 2 katı para kazanıyor. Site yönetimlerin deki kapıcıları Tat'da çalıştıramazsınız, bunlar da ambalaj topluyor. Bunların önüne geçmek için yani ben ambalajımı belediyeye vermiyorum diyen için ne yaptırım uygulanabilir.
   
 4. Belediye ile birlikte işbirliği içinde olmalısınız öncelikle, sitelerden toplanan atıklar için ev hanımlarına eğitim verilebilir böylece sitedeki her hane bu durumdan haberdar olur, bu şekilde ambalaj atıklarının toplanması konusunda bilinç oluşturulmuş olur.
  Bu uzun bi süreç tabi bağlı olduğunuz vakıf ve belediye ile bunu görüştünüz mü
   
 5. Abdulkerim DOĞAN

  Abdulkerim DOĞAN CMNet Üyesi

  belediyelerin zabıta ekipleri kaçak toplayıcılar için bir miktarda olsa önlem alabiliyor. yine belediye ile birlikte site yönetimlerine,avm ve marketlere tebligatlar imzalatılarak atıkları alabilirsiniz. şuanda biz bu yöntemi uyguluyoruz. site yönetimlerinin imzalı beyanı olduğu için problem çıkartmıyorlar. problem oluşturanlarıda doğrudan belediyelerin çevre koruma ve kontrol müdürlüğüne şikayet ediyoruz. onlarda imzalı tebligat ile giderek denetim vs yapıyorlar.
   
 6. Hamza Yıldırım

  Hamza Yıldırım CMNet Üyesi

  abdulkerim bey, Bizim sıkıntımızın belediyenin siteleri denetlememesiydi zaten. site yönetimlerine nasıl bir beyan imzalattırıyosunuz?
   
 7. Dilan Aslan

  Dilan Aslan CMNet Üyesi

  Hamza Bey vallahi bu işin çözümü yok. Belediyelerin böyle bir karar alması saçmalık. Adamlar doğdukları zaman başlıyor kağıt toplamaya kimse de onlara engel olamaz. Her gün muhattap oluyorum kimse onların önüne geçemez D: belediye , polis , zabıta özel timle operasyon düzenleseler yine de onlar o kağıdı toplarlar. Giden kağıtları hiç düşünmeyin yokmuş gibi kabullenin :) içiniz rahat etsin en azından.
   
  Abdulkerim DOĞAN bunu beğendi.
 8. Ayşe Kılıç

  Ayşe Kılıç CMNet Üyesi

 9. samet eryılmaz

  samet eryılmaz CMNet Üyesi

  en iyi yöntem engelleyemiyorsan destekle yöntemi bence. toplamayı engelleyemiyorsanız belediyenin toplama sistemine dahil edin onlar parayla geri dönüşüm firmalarına satsınlar. temmuz 2014' te çıkan market, alışveriş merkezi vb. yerlerin atıkları ücretsiz vermesi gereği oralardan toplanacak atıkları belediye toplayıcılara bıraksa hem malzeme aramak zorunda kalmazlar hem de kendiliğinden sisteme dahil olup kaçak iş yapmak zorunda kalmazlar.
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...