Asidite Tayini

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
ASİDİTE TAYİNİ

1. DENEYİN AMACI

Deney numunesinde farklı asidik türlerinin tespiti amaçlanmaktadır.

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ

Asidite, suyun bazı nötralize etme kapasitesinin bir ölçüsüdür. Doğal sular büyük ölçüde zayıf asitler içerirler. Zayıf asitlerin en önemlisi karbonik asittir. Karbonik asitin titrasyon eğrisi incelendiği zaman pH dönüm noktasına pH=8,2–8,3'den önce ulaşmadığı görülür. Buna göre pH=8,2–8,3'den az olan tüm suların asidite içerdiği söylenebilir. pH'sı 4,5–8,3 arasında olan suların asiditesine "Fenol Ftalein Asiditesi", pH'sı 4,5'dan küçük olan suların asiditesine ise "Metil Oranj Asiditesi" denir. Metil oranj asiditesi mineral asitlerden ileri gelir.
Asidite parametresi en çok doğal sularla atıksuların korozif özelliklerinin belirlenmesinde kullanılır.

Devamı Ektedir

Dosyalar

Enise A.

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Çevre Mühendisliği açısından önemine buradaki bilgilere ek olarak başka ne söyleyebiliriz? Rapor hazırlamam lazım da asidite ile ilgili...

A.Kimyager

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Çevre Mühendisliği açısından önemine buradaki bilgilere ek olarak başka ne söyleyebiliriz? Rapor hazırlamam lazım da asidite ile ilgili...
oda sizin çevre müh. tecrübelerinize kalmış :) bilgiler bi rapor için yeterli gibi

Enise A.

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
tşk ederim :) henüz 2.sınıf öğrencisiyim o yüzden pek bir tecrübem yok ama yine de verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

Enise A.

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Alkalinite ve sülfür tayini raporları varsa iyi olur aslında düşünceniz için çok teşekkür ederimm :) asidite raporunu hazırladım ama daha vermedik hocaya

Burcu Yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Rica ederim. İstediğiniz bir şey olursa yardımcı olurum. :) Asidite deneyi ve belki lazım olur diye asidimetri deneyinide ekledim. Biz alkalinite ve asiditeyi aynı raporda hazırlamıştık ama yorum ve hesapları ayrı. İnşallah yararı olur. Sülfat deneyini bulamadım bende tam halini arkadaşımdan rica ettim. Gönderince eklerim.

Dosyalar

Enise A.

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Çok ama çok teşekkür ederim ya çok mutlu ettiniz beni ve çok yardımcı oldunuz :)

erva

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
karbondioksit ve mineraller suda çözününce asit oluştururlar diyebilirim basit bi mantıkla
CO2+H2O =H2CO3 gibi tepkimeleri asiditeyi arttırır olabilir sorunun cevabı.

Yeşil Aşkı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
"
Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.
" için farklı bir kaynak olması açısından bakabilirsiniz.

Hasan Hüseyin Gürsoy

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Rapor hazırlama süreniz bitmediyse rapor örneği gönderebilirim.Bende 2. sınıfım lab. raporları elimde mevcut istediğiniz var mı ?
Katı madde ve sertlik tayini raporları varsa elinizde bana da gönderebilir misiniz?

Sunay Acar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
(AxNx1000)/numune 50.000 yerine bazen 1000Li formül kullanılıyor. Burdaki 1000 nerden geliyor?

Rojin Şimşek

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba Alkaditenin Çevre Mühendisliği için önemini yazabilirmisiniz acaba ???

ibrahimhalil_s

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
selamun aleykum

çevre kimyası lab. dersi İTÜ final sorularını arıyorum yardımcı olabilir misiniz ?

canaykar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
merhabalar, asidite değeri formülündeki VxNx50000/ml numune formülünde ki 50000 sabiti nedir?

emrullah2652

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Rapor hazırlama süreniz bitmediyse rapor örneği gönderebilirim.Bende 2. sınıfım lab. raporları elimde mevcut istediğiniz var mı ?
burcu hanım rapor örneği lazım bana gönderebilir misiniz?

Yukarı