• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık Kağıtlardan Ürün Elde Etme

Denizzzzz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Anadolu Üniversitesi
Selam, atık kağıtları tekrardan geri dönüşüm sürecine sokarak sonucunda nihai bir ürün elde eden firmalar ve ya dernekler var mi? Ben araştırdım fakat karton üretiliyor genelde :/ Benim istediğim ürün ise not defteri, bana yardımcı olabilirmisiniz?

Konunuz veya yapacağınız çalışma geri dönüştürülen kağıttan not defteri üretimi mi?
Şamua ve ıvory dediğimiz kağıt (ajanda) üretimi yapan firmalara bakabilirsiniz. Ajanda kağıdı olarak düşünün. Ama buda beyaz kağıda girmez. Sorunuzu biraz daha açabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım

Benim projem, Migroslardan çıkan fişlerin toplanarak geri dönüştürme sürecine tabi tutulup sonucunda doğa dostu kırtasiye ürünleri elde etmek. Benimde istediğim aslında beyaz kağıt olmaması, geri dönüştüğü hissini veren kraft kağıt tarzında sizin dediklerinizede baktım benim istediklerime benzer. Tabi öncelikle bu fişlerin migros depolarından toplanması- geri dönüştürülmesi- ve sonrasında not defteri postit gibi ürünlerin üretilmesi süreçlerini yürütebilen bir firma olması gerekiyor. :/

Öncelikle;
Kağıt ne
Kaç çeşit
Kullanım alanları
Seçtiğiniz kağıdın türü ne (1. hamur mu)
Geri dönüşümü nasıl yapılıyor
Yapılan geri dönüşümden sonra ne tür ürünler üretilebilir
Gibi gibi sorulara çözüm bulmanız lazım

Yüklemiş olduğum doküman benim yüksek lisans çalışmam size yardımcı olabilir

Ekli dosyalar

• 616877.pdf
    2.7 MB · Görüntüleme: 30
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
DenizzzzzHuseyin beye katiliyorum. Bahsettiginiz fisleri geri donusumculer hamur yapisini ve kalitesini bozdugu icin kabul etmiyorlar. Ama aged ile gorusup konuyla ilgili detayli bilgi alabilirsiniz. Belki bilmedigimiz bir calisma vardir bununla ilgili. Hatta varsa burada paylasirsaniz biz de aydinlanmis oluruz?

Çalışmam da 1. Hamur 1.kalite kağıt atıklarının geri dönüşümünden 1.kalite kağıt üretimini çalıştım ve oldu? olmaz demeyin tek fark 2.Hamur 1.kalite olmuş oluyor. Kullandığım atık kağıtların ürezinde siyah toner ve renkli baskılar mevcuttu?✋?. Fişler toplanması zor ve tonaj olarak elde edilemeyeceği için üzerine düşülmemiştir. Bugün aynı şey karton bardaklarda var sırf içerisindeki 0.2 mikron plastik sıvamadan dolayı istemiyorlar. Siz lab. Çalışmasında istediğiniz fiş miktarına ulaşabilir ve çalışabilirsiniz. Yapacağınız çalışma şuanda uygulanmıyor olabilir ama uygulanmayacağı anlamına gelmiyor. Çalışmanızda şöyle bir sonucada varabilirsiniz evet geri dönüştürülüyor ama not defteri değil kağıt/karton üretiminde şu şu alanlarda faydalı olabilir diye bakış açısı getirebilirsiniz veya bu uygulama fayda sağlamayacaktır gibi