• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atik mi̇ni̇mi̇zasyonu

OZAN E.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIK
Arkadaşlar merhaba,

Danışmanlık yaptığımız bir seramik fabrikası için Atık minimizasyonu (atık azaltımı) konulu 101208 ve 101213 atık kodlu atıkların tekrar üretim prosesinde kullanılabilirliğinin uygunluğu kapsamında Bakanlıktan yazı aldık. Yazı da Tesis içi geri kazanım olarak değerlendirilmediği ve Lisansa tabi olmadığı belirtilmiştir. EÇBS sisteminden gerekli bildirimlerin yapılması gerektiği bildirilmiştir. Ancak Atık Yönetim Uygulamasından herhangi bir proses kaydı vs açılmamıştır.

Atık minimizasyonu konusunda TABS Duyurularında:
2016 yılı atık beyanlarında "işlemin yapıldığı yer" bölümünde tesis içi sekmesi kaldırılmıştır.
Tesis içi oluşan atıklar tesisin;
1- Bakanlığımızca resmi yazı ile atık minimizasyonu kapsamında Atık Yönetim Uygulaması üzerinden tanımlanan R-ATM prosesi varsa, uygulama içerisindeki ?Atık Kabul İşlemleri? ?kendi bünyesinde oluşan atık? bölümünden kaydedilerek R-ATM prosesinden işlenerek,
Yada
2- GFB/Çevre izin ve lisansı varsa bu kapsamda tanımlanan uygun R prosesinden işlenerek,
Atık Yönetim Uygulaması-Kütle Denge Sistemine girilecektir.

ibaresi yer almaktadır. Ancak Bakanlık ile yaptığımız görüşmede tesis içi geri kazanım değil, atık azaltımı olduğundan gerek olmadığını AYP' da belirtilmesi gerektiğini ilettiler. Ama sanki R_ATM prosesinin eklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde görüş almış veya çalışan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Ekli dosyalar

• Bakanlık yazısı.png
    Bakanlık yazısı.png
    48.5 KB · Görüntüleme: 27
aynı durumdayız ABSİS için gerekli başvurular yazılar alındığı halde motat da hiç bir değişiklik olmadı.. aslında il müdürlüğü bize beyanlarımızda bu kodu ve miktarı göreceklerini söylemişlerdi. Beklemedeyiz hala bir sekme gelecek diye

Atık beyanlarında da tesis içi sekmesi kalktığından yıllık beyanda da yer veremiyoruz.