Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağlar(hepsi) hakkında bir kaç soru

Konu, 'Çevre ve Atık Yönetimi' kısmında Volkan Azak tarafından paylaşıldı.

 1. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,

  forumda aradığımda bir çok konufarklı kişiler tarafından açıldığı gördüm, acaba bununda önüne geçme imkanımz yokmu onlarda siteyi kirlteiyor gibi aynı konu hakkında daha önce açılmış konu var ise bende onun üzerinden gidilmesi daha hoş olabilir diye düşünüyorum,

  atık yağlar hakkında yönetmeliği okudum ve bir kaç soru belirdi bende bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

  şuanda çalışıtğım firmada bitkisel atık yağlar reklam vermek igibi olmasında(forumda çoğu yerde ismi geçiyor zaten) Ezici firmasına verilmektedir. Ezicinin sahibi/müdür 1 kg atık yağ 30 kruş ödeneceği yazmış(forumda okudum) acaba bunu biz bu şekilde yapma imkanız varmı?
  birde koyulan atık yağların kırımızı varil içerisinde olması gerektiğini yazılı yönetmelikte fakat bu firma ile çalışan kişiler bilirki bidon mavi renkte ve herhangi bir atık yağ vs. yazmamaktadır. bu sorun olurmu ?
  aynı şekilde jeneratör bakımları, asansöz bakımları vs. yerden çıkan yağlar hepsini ayyrı ayrı analiz edilmesi gerektiği yazılmaktadır.yanlış hatırlamıyorsam?

  peki bitkisel atık yağlarda analiz edilmesi gereklimidir?

  yorumlarını ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim,

  iyi çalışmalar dilerim,
   
 2. Emre Türk

  Emre Türk CMNet Üyesi

  bitkisel atık yağların (20 01 26) analizinin yapılmasına gerek yoktur. Ve bu atık yağlar belirtmiş olduğunuz firmanın verdiği/vereceği mavi bidonlarda biriktirilebilir.
  hidrolik yağları, motor şanzuman yağları, kompresör yağları ve jeneratör yağlarının ayrı ayrı analizinin yaptırılması gerekmektedir. Kategorileri aynı ise aynı toplama varillerinde biriktirebilir. Bu yağları biriktirdiğin variller kırmızı renkte, üzerinde "atık yağ" ibaresi bulunan, aşırı dolum yapılmaması için doldurulacak maksimum seviyeyi gösteren işaretlemenin yapılmış olması gerekmektedir.
   
  Şeyma Huyut Eyigün bunu beğendi.
 3. Volkan Azak

  Volkan Azak CMNet Üyesi

  teşekkür ederim,
  iyi çalışmalar,
  başka konularda buluşmak dileğiyle :)
   
 4. Nur G.

  Nur G. CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  Firmanızdan çıkan Atık Yağlarınızı nasıl ve ne şekilde geçici depoluyorsunuz? Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Yönetmelikte tank/konteyner diyor ama biz hidrolik yağ tenekeleri içinde geçici depoluyoruz. (Zaten bizden de sadece atık hidrolik yağ çıkıyor. ) Bununla ilgili denetimlerde sorun yaşarmıyız acaba?

  Teşekkürler.
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 5. Bora Yerlikaya

  Bora Yerlikaya CMNet Üyesi

  Atık yağ geri kazanımı yapan bi firmada çalışıyorum ve bütün firmaların atık yağı biriktirme yöntemleri farklı kimisi varillerle kimisi ibclerle kimisi kuyularda biriktiriyor.Burada ki can alıcı nokta sızdırmazlıktır.Bunu sağlayan heryerde birikim yapabilirsiniz yanılmıyorsam bunu biriktirme sürenizde 6 ayı geçmemelidir.Birikim oldugunda bizi aramanız yeterlidir ;)
   
 6. Nur G.

  Nur G. CMNet Üyesi

  Bora Bey,
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bizim firmamız Kocaeli- Çayırova da. Bu bölgeye yakın iseniz neden değerlendirmeyelim.
  Bizim yağlarımız II.Kategori kısmına giriyor. Firma bilgilerinizi verirseniz sizinle ileri ki tarihte irtibata geçebiliriz.

  Teşekkürler.
   
 7. Bora Yerlikaya

  Bora Yerlikaya CMNet Üyesi

  Tuzla kimyacılar sanayi sitesindeyiz yakınız.Orüsan Kimya firma ismi reklama girmez umarım.İyi çalışmalar.
   
  Emre Efe ve Nur G. bunu beğendi.
 8. Nedim atabey

  Nedim atabey CMNet Üyesi

  Lisanslı 3 firmanın temsilcisiyim atık yağlarınızı en üst fiyattan değerlendiriyorum
   
 9. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  arkadaşlar bir firmamda yıllık 60 ton temiz yağ alınmış yıl sonu bunu kaçta kaçını atık yağ olarak bildirmem gerekiyor belli bir oran var mı?
   
 10. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Sizin firmanız bu yağı ne oranda kullanıyor? Sene de çıkan atık yağ miktarı nedir? Atık yağı biriktiriyorlar mı? Yoksa gayrıresmi olarak yakıyorlar mı?

  Sorduğunuz soru sektöre, işe, prosese göre değişen bir şeydir öyle bir formülü, kolay yolu, kestirmesi vb. yoktur. Olay tamamen sizin tesis yetkilisine doğru soruları sorabilmeniz ile alakalıdır.

  Kolay gelsin
   
  Emre Efe ve H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.
 11. Matafora Teknik

  Matafora Teknik CMNet Üyesi

  Merhaba, biz Matafora Teknik olarak atık yağları filtreleme sistemimizden geçirip tekrar kullanılır hale getiriyoruz böylelikle atık yağ sorunundan ve yeni yağ alım maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz. www.mataforateknik.com sitemizi inceleyebilirsiniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.
   
 12. Hamdiye Güzel

  Hamdiye Güzel CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,

  Yeni kurulan atık yağ geri dönüşüm firmasının danışmanlığını aldım ve çok bir bilgim yok. GFB alındı teknik uygunluk raporunu hazırlama aşamasındayım. PETDER' e üye olmak için bizden TSE 13369 belgesi isteniyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
  Teşekkürler.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları