• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atık yağlar(hepsi) hakkında bir kaç soru

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba arkadaşlar,

forumda aradığımda bir çok konufarklı kişiler tarafından açıldığı gördüm, acaba bununda önüne geçme imkanımz yokmu onlarda siteyi kirlteiyor gibi aynı konu hakkında daha önce açılmış konu var ise bende onun üzerinden gidilmesi daha hoş olabilir diye düşünüyorum,

atık yağlar hakkında yönetmeliği okudum ve bir kaç soru belirdi bende bunları sizinle paylaşmak istiyorum.

şuanda çalışıtğım firmada bitkisel atık yağlar reklam vermek igibi olmasında(forumda çoğu yerde ismi geçiyor zaten) Ezici firmasına verilmektedir. Ezicinin sahibi/müdür 1 kg atık yağ 30 kruş ödeneceği yazmış(forumda okudum) acaba bunu biz bu şekilde yapma imkanız varmı?
birde koyulan atık yağların kırımızı varil içerisinde olması gerektiğini yazılı yönetmelikte fakat bu firma ile çalışan kişiler bilirki bidon mavi renkte ve herhangi bir atık yağ vs. yazmamaktadır. bu sorun olurmu ?
aynı şekilde jeneratör bakımları, asansöz bakımları vs. yerden çıkan yağlar hepsini ayyrı ayrı analiz edilmesi gerektiği yazılmaktadır.yanlış hatırlamıyorsam?

peki bitkisel atık yağlarda analiz edilmesi gereklimidir?

yorumlarını ve bilgilerini paylaşan herkese teşekkür ederim,

iyi çalışmalar dilerim,

bitkisel atık yağların (20 01 26) analizinin yapılmasına gerek yoktur. Ve bu atık yağlar belirtmiş olduğunuz firmanın verdiği/vereceği mavi bidonlarda biriktirilebilir.
hidrolik yağları, motor şanzuman yağları, kompresör yağları ve jeneratör yağlarının ayrı ayrı analizinin yaptırılması gerekmektedir. Kategorileri aynı ise aynı toplama varillerinde biriktirebilir. Bu yağları biriktirdiğin variller kırmızı renkte, üzerinde "atık yağ" ibaresi bulunan, aşırı dolum yapılmaması için doldurulacak maksimum seviyeyi gösteren işaretlemenin yapılmış olması gerekmektedir.

Merhaba Arkadaşlar,

Firmanızdan çıkan Atık Yağlarınızı nasıl ve ne şekilde geçici depoluyorsunuz? Bunun hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yönetmelikte tank/konteyner diyor ama biz hidrolik yağ tenekeleri içinde geçici depoluyoruz. (Zaten bizden de sadece atık hidrolik yağ çıkıyor. ) Bununla ilgili denetimlerde sorun yaşarmıyız acaba?

Teşekkürler.

Atık yağ geri kazanımı yapan bi firmada çalışıyorum ve bütün firmaların atık yağı biriktirme yöntemleri farklı kimisi varillerle kimisi ibclerle kimisi kuyularda biriktiriyor.Burada ki can alıcı nokta sızdırmazlıktır.Bunu sağlayan heryerde birikim yapabilirsiniz yanılmıyorsam bunu biriktirme sürenizde 6 ayı geçmemelidir.Birikim oldugunda bizi aramanız yeterlidir ;)

Bora Bey,
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bizim firmamız Kocaeli- Çayırova da. Bu bölgeye yakın iseniz neden değerlendirmeyelim.
Bizim yağlarımız II.Kategori kısmına giriyor. Firma bilgilerinizi verirseniz sizinle ileri ki tarihte irtibata geçebiliriz.

Teşekkürler.

arkadaşlar bir firmamda yıllık 60 ton temiz yağ alınmış yıl sonu bunu kaçta kaçını atık yağ olarak bildirmem gerekiyor belli bir oran var mı?

@Hamdiye Güzel
Sizin firmanız bu yağı ne oranda kullanıyor? Sene de çıkan atık yağ miktarı nedir? Atık yağı biriktiriyorlar mı? Yoksa gayrıresmi olarak yakıyorlar mı?

Sorduğunuz soru sektöre, işe, prosese göre değişen bir şeydir öyle bir formülü, kolay yolu, kestirmesi vb. yoktur. Olay tamamen sizin tesis yetkilisine doğru soruları sorabilmeniz ile alakalıdır.

Kolay gelsin

Merhaba, biz Matafora Teknik olarak atık yağları filtreleme sistemimizden geçirip tekrar kullanılır hale getiriyoruz böylelikle atık yağ sorunundan ve yeni yağ alım maliyetlerinden kurtulmuş oluyorsunuz. Bu konuda size yardımcı olmak isteriz.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
sitemizi inceleyebilirsiniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba arkadaşlar,

Yeni kurulan atık yağ geri dönüşüm firmasının danışmanlığını aldım ve çok bir bilgim yok. GFB alındı teknik uygunluk raporunu hazırlama aşamasındayım. PETDER' e üye olmak için bizden TSE 13369 belgesi isteniyor bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Teşekkürler.