Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atık yağların analiz periyodu

Konu, 'Geri Dönüşüm ve Yeniden Kullanım' kısmında H.Yet tarafından paylaşıldı.

 1. H.Yet

  H.Yet CMNet Üyesi

  Endüstriyel ve bitkisel yağların bertarafı / analizi periyodu var mı ?. Kim tarafından veya nerede yaptırılıyor. Yönetmeliği inceledim ancak net bir bilgiye ulaşamadım.
   
 2. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Endüstriyel atık yağlarda proses değişmedikçe 1 kere analiz yaptırmanız yeterli. Analizler akredite laboratuvarlarda yapılmaktadır.Firmamız hem laboratuvar hemde atık yağ geri kazanım konusunda yardımcı olabilir. www.engingerikazanim.com.tr/
   
  Emre Efe ve H.Yet bunu beğendi.
 3. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Atık yönetimi yönetmeliği madde 11-(6) Atıkların tehlikelilik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan analiz çalışmalarının sonuçları üretim prosesi, hammadde veya katkı maddelerinde bir değişiklik olmaması halinde 5 yıl süre ile geçerlidir.
   
 4. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Atık Yağları Kontrolü Yönetmeliği
  Atık yağ analizi
  MADDE 15 –
  (1) Kullanılan yağ türünde değişiklik yapılmaması durumunda atık yağ kategori analizleri atık üreticisi tarafından bir kez yaptırılarak EK-2’de yer alan Atık Yağ Beyan Formuyla Bakanlığa beyanda bulunulur. Atık yağ kategori analizleri yetkilendirilmiş kuruluşlar, işleme veya bertaraf tesisleri tarafından yaptırılmış olan atık yağ üreticileri, tekrar bir analiz yaptırmaya gerek olmadan bu analizleri kullanabilir. Atık yağ kategorisini etkileyecek koşulların oluşması durumunda atık yağ analizi yenilenerek Bakanlığa bilgi verilmesi zorunludur.
  (2) Atık yağ analizleri, EK-1’de yer alan Atık Yağ Kategorileri ve Müsaade Edilen Kirletici Parametre Sınır Değerlerinde belirtilen parametrelere göre Bakanlıkça yetki verilen özel veya kamu kurum ve kuruluşlarına ait laboratuarlarda yaptırılır.

  Atık yönetimi yönetmeliği Tehlikeli atıkların tehlikeliliklerini yani A veya M yi belirleme analizini kastetmiş olabilir. :)
   
  Emre Efe bunu beğendi.
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  @Akın Taşan Atık yönetimi yönetmeliği gereği biz tekrar kategori analizi yaptırdık
   
 6. akint.

  akint. CMNet Üyesi

  Artık yaptırmışsınız onu kullanabilirsiniz. :)
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.