• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıklarımızı ayırıyor muyuz?

emin2

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
belediye
Bu çevreci grupta atıklarını ayıran/ayırabilen kaç kişi var acaba? mesela kızartma yağlarını ayırıyor musunuz? nereye vere(bili)yorsunuz?

Okurken bir espri? vardı, yere çöp atan çevreci arkadaşlar : "biraz kirletelim ki bize gelecekte iş çıksın" derdi

Kızartma yağlarını Migros marketlerde bulunan atık yağ toplama varillerine götürüyorum. Atık pilleri çalıştığım fabrikaya getiriyorum buradaki atık pillerle birlikte gönderiyoruz. Ambalaj atıklarını ise tamamını olmasa da büyük ölçüde ayırıyorum ve belediyenin ambalaj atığı toplama günlerinde ayrı olarak veriyoruz. Ancak ambalaj atıkları genelde hacimli atıklar olduğu için evde biriktirmek zor oluyor gerçekten. Belediyelerin bu konuda daha fazla çalışma yapması lazım.

@emin2
Evimizdeki uygulamadan bahsetmiştim. Kızartma yağlarını soruyorsanız çok fazla oluşmuyor tabi ayda 1 kg gibi. Ambalaj için miktar bilemiyorum.

.......Mevcut durumda 4,2 milyon ton ambalaj atığı piyasaya

sürülmüştür. Belediyeler tarafından kaynağında ayrı toplanan

ambalaj atığı ile sanayi, havaalanı ve mücavir alan sınır

dışından toplanan ambalaj atığı miktarı 2,4 milyon tondur.

2023 yılında eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının artması,

kaynakta ayrı toplama yapan belediye sayısının artması ve

toplama veriminin arttırılması ile 4,6 milyon ton ambalaj atığının

kaynağında ayrı toplanması planlamıştır.

Ambalaj atıklarını evde kutuda biriktirip en yakın marketlerin kullandığı ambalaj atığı toplama kafesine atıyorum. Araba olduğunda ve kutu dolmuş ise çalıştığım TAT tesisine kendim getiririm.

Kızartma yağlarını evde kavanozda biriktiriyorum. Dolunca il çevre ve şehircilik önünde atık yağ toplama bidonu var, onun içine atarım.

Tekstil, Ahşap, Cam için henüz bir çalışma yapılamadığından, evsel atıklarla birlikte atmak zorunda kalıyorum.

1.jpg

2.jpg

Çöpünü alsınlar diye dua etmek ne demek ya? .......

Çöpünü alsınlar diye dua etmek ne demek ya?

Çöpümü yıkamadan asla! Reçel kavanozu, peynir tenekesi, pizza kutusu çöpe atmadan önce yıkanır mı? Yıkıyorsun. Burada çöpü kapının önüne çıkarmanın da kuralları var: Camlar, plastikler, tenekeler, kartonlar, kâğıtlar, yiyecek artıkları ve diğer çöp ayrı kutulara atılıyor.

Yiyecek artığını attığın poşet organik olmalı, karton kutular açılıp düzeltilmeli, yoksa çöpünü almıyorlar. İlk çöp günümde, kutuları düzeltmek için üzerlerinde zıplarken, “İnşallah yanlış bir şey yapmıyorumdur” diye dua ettiğimi hatırlıyorum. Çöpünü alsınlar diye dua etmek ne demek ya?
----------
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Maliyet rakamları yok, maliyet düşük olsaydı "bütün" belediyelerimiz yapardı herhalde......

Bakanlığımız sıfır atık projesi çerçevesinde, başlandığı günden bugüne kadar, 104 ton değerlendirilebilir atığı geri kazandı ve 980 yetişmiş ağacın kesilmesi önledi.

Bakanlığımızda Sıfır Atık Projesi Kapsamında;
-1050 kg yemek artığı toplandı ve hayvan barınaklarına gönderildi.
-2,5 ton organik atıklardan 700 kg kompost üretildi.
-1.100 kg bitkisel atık yağ toplandı, biyodizel tesisinde 1 ton biyodizel üretildi.

Mersin’de 1985 yılında faaliyete geçen kompost tesisi, toplanan
çöp miktarındaki artış, üretim kapasitesindeki azalma ve tesisin ihtiyaca cevap verememesi
nedeniyle Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında devre dışı bırakılmıştır.

1995 yılı Mayıs ayı içinde yapılan kompost pazar araştırması da atıklardan üretilmiş kompostta çok
büyük bir talep olduğunu (yılda 3,7 milyon ton) göstermiştir. Özel sektör tarafından oldukça aktif bir
geri dönüşüm sistemi kurulmuşsa da daha çok kayıt dışı çalışılmaktadır. Bugünkü özel sektör geri
dönüşüm uygulamalarında mutfak atıklarının yeri yok gibidir. Ancak, daha ileri evrelere yönelebilmek
için, gıda atıklarının da ele alınması gerekmektedir. Bölgede ayıklama tesisi mevcut değildir.

Ülkemizdeki E-atıklar ne oluyor acaba?