• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atıkların satılması? (elektronik atıklar)

• Konuyu başlatan Anonim (7852)
  • Başlangıç tarihi
A

Anonim (7852)

Merhaba arkadaşlar. Elektronik atıkları satabiliriz değil mi? Ayrıca satılması yasalara uygun mu yasa dışı iş yapılmış olunmaz değil mi?

Merhaba,

Satabilirsiniz, tamamen yasaldır. Tek gerekli olan, satış yaptığınız firmanın ve taşıyıcının lisanslı olmasıdır.

Önceki cevapları görüntüle…
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
OyaaAslında gayet net anlattım durumu. Mesela ben size "satılamaz" deseydim cevabınız "nerede yazıyor satılamayacağı" olacaktı. Hiçbir yerde satılamayacağına dair ibare yok. Mevzuatta "elektronik atığınızı satabilirsiniz" diye bir ibare arıyorsanız bulamayacaksınız, aksi durumu da bulamayacaksınız. Her konu harfiyen yazamayacağı gibi, bazı konularda mantık yürütüp inisiyatif almak sizlerin elinde.

İyi çalışmalar.

Cem Bey'e katılıyorum. Satabilirsiniz. Lisansı varsa her atığı satarsınız. Bunu sınırlayan bir düzenleme yok. Bakkaldan meyve suyu almaya izin veren bir düzenleme olmadığı gibi atıkları satmayı serbest kılan bir düzenleme de yok serbest zaten.

(Lisans olayına dikkat)

Bir tek ambalaj atıklarının nerede ve hangi şartlarda satılamayacağı yazmaktadır. Geriye kalan hiçbir atık satılamaz diye birşey yoktur. Ancak çevre kanunu kirleten öder ilkesi üzerine yazılmış olup, diğer yönetmeliklerde buna göre şekil almıştır. Kirleten öder ilkesi harç, çevre cezaları, atık bertaraf ve imha, belediyelerin katı atık-atıksu-çevre temizlik vergisi konularında işlerken diğer parasal değeri olan atık türlerinde hiçbir şekilde ödeme kısmı yer almadığı için değerli atıkların tamamı satışa müsait bir pozisyondadır. Yarın öbür gün tehlikeli atık bertaraf işlemleri esnasında enerji elde ediliyor diye tehlikeli atık üreticisi bertaraf firmasından bedel istese hiç bir şekilde yönetmeliksel olarak karşı çıkamaz. Kendi kuyruğunu bir yandan yiyip bir yandan büyüyen yılan paradoksunu ortaya çıkartır bu konu. O yüzden karşı tarafta lisans olduğu sürece kimse sizin satışınıza dur diyemez.

Ali_Cengiz0 atık ilk çıktığı zamanlarda belediyenin toplama sistemine veya atık getirme merkezlerine bırakma zorunluluğu vardı ve belediyeler atık üreticisine bir ücret ödemiyorlardı haliyle. Revizeler, iptaller vb. olabiliyor o yüzden bir soru soruluyorsa ya cevap vermemek tercih edilmeli ya da bilgi dahilinde açıklanmalı diye düşünmekteyim. Kimsenin cevap yazma zorunluluğu yok sonuçta.

@Ali_Cengiz teşekkürler güzel anlatımınız ve değerli yorumlarınız için 🌸