• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atıksu arıtılırken kireç kullanımı?

gokhanbalikci

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Ağu 2010
Konular
3
Mesajlar
6
Tepki puanı
0
Merhaba atıksu arıtımında kostik veya kireç kullanımı farkları yada kullanılan maddelerin neye göre seçildiğini, özellikleriyle ilgili bilgi alabilir miyim?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim =)
 

Yasin Canım

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Eyl 2010
Konular
1
Mesajlar
7
Tepki puanı
1
Firma
İZÇEV A.Ş
kostik ve kireç kullanımları nötrolizasyon amaçlı kullanılır ikisiylede ph arttırırsınız ancak kireç te fazla çamur birimesi yaşarsınız
 

Ufuk Habib Gözler

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Eyl 2009
Konular
0
Mesajlar
19
Tepki puanı
2
arkadaşımızın bahsettiği gibi nötralizasyonda da kullanılır kimyasal arıtmada da. Kimyasal arıtmada zeta potansiyeline etki etmek için kullanılır kolloidler arası çekim gücünü azaltmaya yarar akabinde asidik ters yüklü iyonlar verilir. genelde Alüminyum sülfat kulllanır bu demde bir bağ oluşturulur ve kolloidlerin tutulması sağlanır. bir başka faydası da renk gideriminde yüksek ph oluşturarak renk gideriminde etkili olmaktır. ancak koagülasyon-flokülasyonda olduğu gibi renk gideriminde de maliyeti artırır. kostik-kireç kullandığınızda daha fazla koagülant harcarsınız ve kendi maliyetlerini de hesaba katmalısınız. ve arkadaşımızın dediği gibi kireç sitemdeki çamur miktarını oldukça artıracaktır ve kontrol iyi sağlanmazsa taşlaşmalar kesit daralması gibi büyük problemlere de sebep olacaktır. şimdilik aklıma gelen bunlar:)
 

SercanMatur

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
27 Ara 2010
Konular
0
Mesajlar
1
Tepki puanı
1
bilindiği üzere kireç ph yükseltir.
eğer sisteminizde ihtiyaç duyduğunuz ph yükseltilmesi fazla ise kostik kirece göre daha az sarfedileceğinden daha ekonomik olabilir.
ancak kimyasal arıtmada kirecin, ph yükseltmesinin yanında yardımcı koagülant olarak kullanılabildiği de göz ardı edilmemeli.
yine de en sağlıklı sonuçlara yapacağınız jar test ile ulaşmak mümkün olacaktır.
 

Muhammet Bekir Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
23 Tem 2010
Konular
0
Mesajlar
5
Tepki puanı
0
Cevap: atıksu arıtılırken kireç kullanımı?

pH 11 üzerine çıkarmak ve kimyasal çöktürme için en basit yöntem. Sistem küçük ve basitse kullanılması uygundur.
 

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Eki 2010
Konular
30
Mesajlar
192
Tepki puanı
23
Cevap: atıksu arıtılırken kireç kullanımı?

kostik ile kireç arasındaki fark;
kireçte ph artırırsınız (+) çamur fazlalaşır haliyle maliyet artar(-)
kostik ph artırısırınız (+) çamur fazlalaşması olmaz (+) Yardımcı koagülant olarakta işe yarar(+)
 
Üst