• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

atıksu arıtılırken kireç kullanımı?

gokhanbalikci

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Ağustos 2010
Merhaba atıksu arıtımında kostik veya kireç kullanımı farkları yada kullanılan maddelerin neye göre seçildiğini, özellikleriyle ilgili bilgi alabilir miyim?
Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim =)
 
kostik ve kireç kullanımları nötrolizasyon amaçlı kullanılır ikisiylede ph arttırırsınız ancak kireç te fazla çamur birimesi yaşarsınız
 
arkadaşımızın bahsettiği gibi nötralizasyonda da kullanılır kimyasal arıtmada da. Kimyasal arıtmada zeta potansiyeline etki etmek için kullanılır kolloidler arası çekim gücünü azaltmaya yarar akabinde asidik ters yüklü iyonlar verilir. genelde Alüminyum sülfat kulllanır bu demde bir bağ oluşturulur ve kolloidlerin tutulması sağlanır. bir başka faydası da renk gideriminde yüksek ph oluşturarak renk gideriminde etkili olmaktır. ancak koagülasyon-flokülasyonda olduğu gibi renk gideriminde de maliyeti artırır. kostik-kireç kullandığınızda daha fazla koagülant harcarsınız ve kendi maliyetlerini de hesaba katmalısınız. ve arkadaşımızın dediği gibi kireç sitemdeki çamur miktarını oldukça artıracaktır ve kontrol iyi sağlanmazsa taşlaşmalar kesit daralması gibi büyük problemlere de sebep olacaktır. şimdilik aklıma gelen bunlar:)
 
bilindiği üzere kireç ph yükseltir.
eğer sisteminizde ihtiyaç duyduğunuz ph yükseltilmesi fazla ise kostik kirece göre daha az sarfedileceğinden daha ekonomik olabilir.
ancak kimyasal arıtmada kirecin, ph yükseltmesinin yanında yardımcı koagülant olarak kullanılabildiği de göz ardı edilmemeli.
yine de en sağlıklı sonuçlara yapacağınız jar test ile ulaşmak mümkün olacaktır.
 
Cevap: atıksu arıtılırken kireç kullanımı?

kostik ile kireç arasındaki fark;
kireçte ph artırırsınız (+) çamur fazlalaşır haliyle maliyet artar(-)
kostik ph artırısırınız (+) çamur fazlalaşması olmaz (+) Yardımcı koagülant olarakta işe yarar(+)
 
Üst