Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atıksu arıtma tesisi ile ilgili problemler ve çözüm önerileri

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında Onur Altun tarafından paylaşıldı.

 1. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba.
  Atıksu arıtma tesisi ile ilgili (işletme problemleri, tasarım, mevzuat vb.) her türlü soruların çözümüne yönelik olarak forumda verilecek cevapların ve önerilerin daha hızlı ve daha etkin olması için, özellikle atıksu arıtma tesislerinin prosesi, varsa akım şeması, giderilen parametreler, SKKY tablosu, eğer endüstriyel tesis ise hangi sektör olduğu, işletme parametrelerinin (debi, giriş ve çıkış parametrelerin değerleri, geri devir oranı, havalandırma havuzundaki oksijen değerleri, vb) verilmesi karşılaşılan problemin daha etkin çözümlenmesi ve daha hızlı cevaplanmasını sağlayacaktır. Bunların hepsinin verilmesi gerekmeyebilir ancak sizin karşılaştığınız problemler yada öneriler olduğu zaman o çözümlere yönelik bileşenlerin verilmesi her zaman daha hızlı çözüme ulaşacaktır.
  Forumda nacizane gördüğüm bir durum olduğu için azda olsa önerilerimi sunmak istedim.

  Saygılarımla

  İyi çalışmalar...
   
  TAÇ bunu beğendi.
 2. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Merhabalar. Evsel atık su arıtma tesisinde kısa sürede iyi çıkış suyu elde etmek için ne yapmalıyım demir3 sülfat mı ilave etmeliyim tesisimizde lab yok şuan hiçbir analiz sonucu yok elimde numune alıp lab.a göndericem ama acil birşeyler yapmam gerek önerilerinizi bekliyorum
   
 3. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  merhabalar.
  deşarjınızın analiz sonucu yok mu? var ise hangi parametreler sıkıntılı onları bilmemizde fayda var. ilk iletimde belirttiğim gibi daha iyi cevap verebilmemiz için bilmemiz gereken parametreler var.
   
 4. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Maalesef yok. Ben tesiste yeni sayılırım bu hafta içinde numune alıp lab.a göndereceğim biraz koku var tesiste köpük oluşumu yok çökeltme havuzunda yüzen yosun benzeri şeyler var
   
 5. Onur Altun

  Onur Altun CMNet Üyesi

  havalandırma havuzunda oksijen miktarı ne kadar acaba. numune sonuçları gelene kadar elimizdeki verilerle çözmeye çalışalım.
   
 6. Serpil Yücel

  Serpil Yücel CMNet Üyesi

  Havalandırma havuzundan 2.5 ltlik şişeye numune aldık 4 saat sonunda dahi 2-3 gr çökelme oldu bu normal midir ?
   
 7. Nobodioght

  Nobodioght CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Ben biraz daha temel birşey sormak istiyorum. Arıtma tesisimizde pH'ı yükseltmek için kireç kullanıyoruz fakat kapalı devre çalışmak istediğimizde hatlarda kireç birikmesi oluyor. Kireç yerine kostik (NaOH) kullanmak istiyoruz.

  Kostikin kirece göre dezavantajı olabilir mi? Ne kadar kostik kullanmam gerekiyor, bunun hesabını nasıl yapabilirim? Yani pH'ı 1 birim yükseltmek için kaç kg kostik kullanmam gerekiyor?

  Cevap yada cevaba yönlendirebilecek kaynak doküman vs. paylaşabilirseniz çok sevinirim.

  Teşekkürler.
   
 8. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  @Nobodioght Kostik kirece göre daha maliyetlidir, her zaman her yerde kireç kadar kolay bulamayabilirsiniz. Koroziftir, yakıcıdır. Avantajı ise hazırlama ihtiyacı yok, çok daha ufak pompayla az enerji ile pompalayabilirsiniz ve kireç için gerekli mikser ihtiyacı yoktur. Daha etkilidir.
  Aradaki miktar ve dolayısıyla maiet farkını hesaplamak sizin elinizde. Kendi suyunuza her iki kimyasalı da dozlayarak bakınız. Zira suyun içerdiği organik veinorganik bileşenlerin varlığı pH yükseltme etkinliğini değiştirebilir.
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.