• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atiksu

Srpl

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Yok
Atiksu aritma tesisinde bakteri üretemiyorum blowerlarin 1 tanesi çalışmasına ragman oksijenim 10 nü gosteriyor bi türlü duseremiyorum nasıl düşürebilirim

@Srpl hanım İşletmeye alırken aynı olayı bende yaşadım Oksijen ölçen cihazınızın kalibrasyonu yaptırdınız mı birde blowerları oksijen seviyesine göre mi zamana göre mi çalıştırıyorsunuz bu çok önemli giriş koi boi azot fosfor değerleriniz nedir havalandormadan birçok kez imhoff alın gün içinde bakın bunun yanı sıra aşılama yaptınız mı bunlar önemli konular

Son düzenleme:
oksijen cihazinimin kalibirasyonu yaptırdım değerlerim çok düşük çıkıyor mesala imhoff 1000 de 8 çıkıyor oksijeni de vermeye korkuyorum olan canlimi da öldurmek istemiyorum günde ortalama 8 saat veriyorum çok yağmur alan bi yer olduğu için aşılama şu dönemde doğru bulmuyorum

Girişten su almaya devam edin. Giriş koi ve boi değerleri nedir gün içinde seyyar oksijen cihazınızla havalandırmadan oksijen değerini ölçün sahadaki oksijen cihazıyla aynı mı. Havalandırmada beyaz köpük köpürme oluyor mu. Bulunduğunuz yerin sıcaklığı nedir. Bakterilerin üremesi için hava sıcaklığı da önemli bi durum sistem başlangıç aşamasında ise imhoff değeri normal

Son düzenleme:
Koi 240 civarı cikiyo boi daha sonuçlanmadı köpük oluşuyor sıcaklık 5 7 derece arası ve çok yağmurlu kendi oksijen metrem le ölçtüm aynı çıkıyor hava çok kötü olduğu için aşılama yöntemini kullanmak istemiyorum

İmhoff 1000 ml 'de 8 ml mi çıkıyor? Normal değerin 300-450 arası olması gerekirken sizde 8. Yani sisteminizde bakteri felan yok. Dışardan bakteri takviyesi yapmanız gerekiyor. Yoksa 8 değerinin 300-450 arasına çıkmasını sıcaklık ve Koi değerinize bakılırsa imkasız gibi duruyor

Son düzenleme:
@KubilayDuman değerli bilgilerinize katılıyorum fakat bu sıcaklık değerinde aşılama yapsa dahi 300-500 arasına çıkması çok zor bende bu durumu yaşadım kış şartlarında birden fazla aşılama yaptım yinede imhoff da bakteri artışı olmadı. Bunun için biraz ortam şartlarının ve su Karekterizasyonuna bağlı olarak iyi olması gerekir

Bakteri takviyesinden kasıt aynı bölgedeki başka bir artıma tesisinin havalandırma havuzundan bakteri alımını kastettim

Malesef olduğum hava koşullarına uygun bi aritma olduğunh sanmıyorum senenin 10 ayı yağmur ve kar var 2 ayı güneşli bi yerdeyim o yuzden bakteri alinima olumlu bakmiyorum

Merhablar arkadaşlar yorumlarınızı okudum hepinize katılıyorum ?
Ancak oksijen seviyesinin yüksek olması muhtemelen yağmur ve karsularından kaynaklıdır. (oksijen çözünürlüğü sıcaklıkla ters orantılı) sıcaklık düşük bu nedenle oksijen seviyesi yükselmiştir. Ve yüksek debi geldiğinden arıtmada bulunan bakterileri ortamdan uzaklaştırmıştır(hidrolik olarak düşünmek gerekir)
Ç. O 1.5-2 mg/l arasınds olmalı yüksek çıktığında önce strese girer bakteriler ve sonra yüksek oksijen toksik etki yapar ve bakteri ölümü gerçekleşir. Benim tahminim şuan ortamda bakteri yok ?

Bu tur durumlarda özelikle yüksek yağışlarda baypas hattını açmak lazım aksi taktirde bu tür durumlar olur.

Ç. O 10 çıkması çok zor cihazınız yanlış ölçüm yapmış olabilir içindeki çözeltiyi kontrol edin derim,