• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Atomik Adsorbsiyon Spektrofometresi Analiz Metodu

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ ANALİZ METODU

1. DENEYİN AMACI
AAS cihazının çalışma prensiplerinin öğretilmesi ve su ve katı ortamlardaki mevcut ağır metal kirliliği ölçümlerini AAS yöntem ile yapabilme becerisinin kazandırılması

2. DENEYİN ANLAM VE ÖNEMİ
Atomik absorpsiyon cihazı su ve atıklarda element tayininde kullanılabilmektedir. Numunenin alev ile yakılması neticesinde açığa çıkan ışığın ölçülmesi esasına dayanır. Her bir elementin kendine has ışık spektrosu vardır. Bu spektroda ışık yayan element bilindiğinde numunenin içerisindeki elementlerin cinsi ve miktarı bulunabilmektedir. Cihazın her element için bir ölçüm hassasiyeti vardır. Örnek olarak bakır okunacak numunede bakırın 0,01-5 mg/L aralığında olması gerekmektedir. Uygulama aralığının üst sınır
numuneler seyreltilerek artırılabilir. Bu deney föyü laboratuvar dersinde numunedeki bakırı ölçmek üzere hazırlanmıştır.

Ölçüm esnasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 1. Deneylerde ve çözeltilerin hazırlanmasında, damıtık su veya buna eşdeğer saflıkta su
 2. kullanılmalıdır.
 3. Kullanılan reaktifler analitik saflıkta olmalıdır.
 4. Tayinler en az iki numune ile ve paralel olarak yapılmalıdır.
 5. Deneysel hata sınırları içinde birbirine uyarlı sonuçlar veren en az iki paralel tayinin
 6. aritmetik ortalaması sonuç olarak kabul edilmelidir.

Devamı Ektedir
 

Ekli dosyalar

 • ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROFOTOMETRESİ.pdf
  217.6 KB · Görüntüleme: 212
Üst