Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

AutoLisp

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Arkadaşlar elimizdeki kullanışlı lispleri burada paylaşalım...
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  LISP, yapay zeka çalışmalarında kullanılan bir program dilidir. List Processing 'in (Liste işleme) kısaltılmış ifadesidir. AutoLISP ise LISP'in AutoCAD ile kullanılabilecek şekilde uyarlanmış halidir. AutoLISP sayesinde kullanıcının AutoCAD'e yeni komutlar eklemesi kişiselleştirmesi ve ondan artan bir verim elde etmesi mümkündür. Tabii ki yeni komutlar'dan kastedilen, kullanıcının AutoLISP fonksiyonlarını kullanarak hazırladığı program dosyalarını AutoCAD ortamından çağırarak kullanmasıdır.

  Örnek vermek gerekirse. Kanalizasyon projesi yapıyorsunuz diyelim autocadin line komutuyla güzergah çalışması yapıp daha sonra bir lisp kullanarak bu lineları üzerinde uzunluk bilgileri,bacalar, akış yön okları vb. olan kanalizasyon hattına çevirebilirsiniz. Autolisp komutları autocadde gözle görülür bir zamandan kazanç sağlamaktadır.
   
 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  3 Boyutlu Civata ve Somun çizmek için hazırlanan lisp dosyasını ve bu işin nasıl yapılacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım.
  Öncelikle aşağıdaki linkten dosyayı indirin.

  http://s1.dosya.tc/tal_civata.rar.html

  dosyayı rardan çıkarıp herhangi bir yere atın. DİKKAT : Bu lisp sadece Autocad 2007 ve üzeri sürümlerde çalışmaktadır.

  [​IMG]

  Yukarıdaki gibi lsp dosyasını yükledikten sonra. ( Dosya ismini değiştirmeden yükleyin..)

  Daha sonra autocad komut satırına " tal_civata " yazıp enter tuşuna basın gerekli olan ölçüreni girmenizi isteyecektir. bunları girdikten sonra Civata ve somununuz otomatik olarak çizilecektir.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?