• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

AutoLisp

LISP, yapay zeka çalışmalarında kullanılan bir program dilidir. List Processing 'in (Liste işleme) kısaltılmış ifadesidir. AutoLISP ise LISP'in AutoCAD ile kullanılabilecek şekilde uyarlanmış halidir. AutoLISP sayesinde kullanıcının AutoCAD'e yeni komutlar eklemesi kişiselleştirmesi ve ondan artan bir verim elde etmesi mümkündür. Tabii ki yeni komutlar'dan kastedilen, kullanıcının AutoLISP fonksiyonlarını kullanarak hazırladığı program dosyalarını AutoCAD ortamından çağırarak kullanmasıdır.

Örnek vermek gerekirse. Kanalizasyon projesi yapıyorsunuz diyelim autocadin line komutuyla güzergah çalışması yapıp daha sonra bir lisp kullanarak bu lineları üzerinde uzunluk bilgileri,bacalar, akış yön okları vb. olan kanalizasyon hattına çevirebilirsiniz. Autolisp komutları autocadde gözle görülür bir zamandan kazanç sağlamaktadır.
 
3 Boyutlu Civata ve Somun çizmek için hazırlanan lisp dosyasını ve bu işin nasıl yapılacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle aşağıdaki linkten dosyayı indirin.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .


dosyayı rardan çıkarıp herhangi bir yere atın. DİKKAT : Bu lisp sadece Autocad 2007 ve üzeri sürümlerde çalışmaktadır.

http://i0902.hizliresim.com/2009/2/14/1456.jpg

Yukarıdaki gibi lsp dosyasını yükledikten sonra. ( Dosya ismini değiştirmeden yükleyin..)

Daha sonra autocad komut satırına " tal_civata " yazıp enter tuşuna basın gerekli olan ölçüreni girmenizi isteyecektir. bunları girdikten sonra Civata ve somununuz otomatik olarak çizilecektir.
 
Üst