AutoLisp

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#1
Arkadaşlar elimizdeki kullanışlı lispleri burada paylaşalım...
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.535
Beğeniler
3.550
Şehir
Astana
#2
LISP, yapay zeka çalışmalarında kullanılan bir program dilidir. List Processing 'in (Liste işleme) kısaltılmış ifadesidir. AutoLISP ise LISP'in AutoCAD ile kullanılabilecek şekilde uyarlanmış halidir. AutoLISP sayesinde kullanıcının AutoCAD'e yeni komutlar eklemesi kişiselleştirmesi ve ondan artan bir verim elde etmesi mümkündür. Tabii ki yeni komutlar'dan kastedilen, kullanıcının AutoLISP fonksiyonlarını kullanarak hazırladığı program dosyalarını AutoCAD ortamından çağırarak kullanmasıdır.

Örnek vermek gerekirse. Kanalizasyon projesi yapıyorsunuz diyelim autocadin line komutuyla güzergah çalışması yapıp daha sonra bir lisp kullanarak bu lineları üzerinde uzunluk bilgileri,bacalar, akış yön okları vb. olan kanalizasyon hattına çevirebilirsiniz. Autolisp komutları autocadde gözle görülür bir zamandan kazanç sağlamaktadır.
 

Murat Erdem

Genel Yönetici
CMNet Üyesi
Kayıt
17 Aralık 2008
Mesajlar
413
Beğeniler
369
Şehir
İstanbul
#3
3 Boyutlu Civata ve Somun çizmek için hazırlanan lisp dosyasını ve bu işin nasıl yapılacağını resimlerle anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle aşağıdaki linkten dosyayı indirin.

Linki görmek için izniniz yoktur Giriş yap veya kayıt ol.


dosyayı rardan çıkarıp herhangi bir yere atın. DİKKAT : Bu lisp sadece Autocad 2007 ve üzeri sürümlerde çalışmaktadır.Yukarıdaki gibi lsp dosyasını yükledikten sonra. ( Dosya ismini değiştirmeden yükleyin..)

Daha sonra autocad komut satırına " tal_civata " yazıp enter tuşuna basın gerekli olan ölçüreni girmenizi isteyecektir. bunları girdikten sonra Civata ve somununuz otomatik olarak çizilecektir.
 

Yukarı Alt