• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

AYP beton atıkları geri dönüşüme değil hafriyata göndermek

Merve Ö.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhaba.
Şuan prefabrik üretimi yapan bir firmanın AYP sini hazırlıyorum kafama takılan bazı noktalar oldu. Kalıplara hazırladıkları betonu döktükten sonra donma işlemi oluyor ve kalıpların kenarlarından fazlalık artık betonlar çıkıyor. Bunu hafriyat firmasına veriyorlar firma kullansın diye, uygun bir durum mu ve atık yönetim planında atık olarak göstermeyecek miyim eğer uygunsa?
2. sorum atıksuyu devirdaim kullanıyorlar havuzlar var ve en son çıkar beton çamurunuda hafriyat firması alıyor. Bu kısmı uygun gelmedi bana AYP'de ne yazabilirim
Son sorum cüruf analizi yapılmış uygun çıkmış ve belediyeye veriliyor ancak 2017 beyanında cüruf miktarlarını kayıt altına almadıklarından beyanda gösteremedik. Şimdi AYP'de bunu nasıl belirtmeliyim

Bir de hafriyat şeklinde verildiği için beyanda gösterilmesi gerekmekte mi atık değil demi? Alan firma bunu dolgu malzemesi olarak kullanıyor.

Tesiste oluşan atıklar lisansı firmalar dışında herhangi bir firmaya verilmesi uygun değildir. Hafriyat Atıklarını Belediyenin hafriyat alanına götürülmesi daha resmi bir olay olmuş olur. Tabi ki bulunduğunuz İl Müdürlüğünün onayını da almak koşuluyla. Uygun görülmez ise Atık Yönetim Yönetmeliği Atık Listesinde 17 li kodlardan ilgili olanı seçip, lisanslı firmaya gönderilmesi ilerleyen dönemler de sıkıntı çıkmasının önüne geçilmiş olur. Atık yönetim yönetmeliğinin yeni formatında, nasıl oluştuğu ve nasıl bertaraf edildiği ile ilgili bilgiler bulunmakta. Bu sebepten dolayı İl Müdürlüğü ile görüşme yapılarak kendilerinden yardım alınması daha sağlıklı gibi duruyor.
Sebebi her il müdürlüğü farklı cevaplar verebilme ihtimalinde oyuzden kendinizi garantiye almanız açısından görüşme yapmak en sağlıklısı.