• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra bildirimleri

emelkarakulak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
18.07.2018 tarihine kadar bekra güncellemeleri yapılması gerektiği yazıyor yapan kimse var mı arkadaşlar yardımcı olacak ola var mı??

Tesisinizde arıtma tesisi bulunsa da bulunmasa da, EÇBS - Atıksu Bilgi Sistemi uygulamasına girip bilgileri doldurmanız gerekiyor. Ayrıca bölgesel olarak farklı talepler olabilir. Örneğin; Tekirdağ ilinde her ay, arıtma tesisinden çıkan çamurları da bildiriyoruz.

Arıtma tesisiyle alakalı Atıksu Bilgi Sistemine girişlerimizi yapıyorum.
Çamurları da her ay Kütle Denge oluşturup Motat sistemi üzerinden girişi sağlıyoruz.
Fakat BEKRA sistemiyle alakalı herhangi bir işlem yapmadım. Yapmam gerekiyor mu ?

@hyriye Arıtma tesisinizde kullandığınız "tehlikeli" kimyasalları bildirmeniz gerekiyor. MSDS'lerini bulup tehlikelilik kodlarını kontrol edin. Sonrasında hangi kimyasaldan "maksimum ne kadar" depolayabiliyorsanız ona göre bildirim gerçekleştirebilirsiniz.

Sodyum Hidroksit- H314, H290 sınıflandırma bilgisini seçtikten sonra,
"İlgili Sınıflandırmalarda, Bekra Kapsamında Risk Bilgisi Bulunmamaktadır." şeklide yazı çıkmaktadır. İşleme devam etmem gerekiyor mu ?

Merhaba ,

Devam edin ve bildirimi tamamlayın sistem ne şekilde onaylıyorsa o şekilde bildiriminizi tamamlayın.

Merhaba , Fatih bey
Kaydedip devam ettiğimde kimyasalın miktarını sormaktadır.
Zararlılık kategorisinin çıkmadığı durumlarda toplama kuralını nasıl uygulayacağım hakkında yardımcı olabilir misiniz

@hyriye Merhaba ,

Bekra bildiriminde sistem miktarı aldıktan sonra kaydedip devam eder.
Ben toplama kuralı için bir excel kullanıyorum.
Bildirimi yaptıkça zararlı olan maddelerin miktarlarını da ona göre excele girerek devam ediyorum.
Dilerseniz paylaşayım sizin de işinize yardımcı olabilir belki.

Ekli dosyalar

• xxxxxChemical Kapsam Hesaplama 2018.xlsx
    20.1 KB · Görüntüleme: 223
@Fatih Koçak Fatih Bey bir şey sormak istiyorum. Neye göre P3a yada P5a şeklinde karar veriyorsunuz? MSDS te böyle yazan bir yer ben bulamadım. Örnek olarak stok 500 kg tutulan Metil alkolün işleminin nasıl yapılacağını gösterir misiniz?

Merhaba ,

Bunun kararını verirken
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
yönetmeliğinin ek -1 listesinden yardım alarak karar veriyorum.

MSDS olmadan karar vermek mümkün değil tabi ki.

Dolayısıyla gerisi yorumlama kısmına kalıyor.
Mesela p3a p5a kriterleri yönetmelik ekinde açıkca belirtilmiş . Buradan değerlendirme yaparak kendimce bir sonuç çıkarıyorum.
Ayrıca şöyle de bir tablo çıkarıp buradan daha kolay değerlendirme yapıyorum.

Ayrıca Bekra çok kapsamlı bir beyan o nedenle eğer firmanız kapsam dışı ise bildirimleri çok fazla detayına inmeden yapabilirsiniz. (Hepsini uydurarark değil tabi :D )

Emin olmak isterseniz mutlaka BekraDestek adresine mail atın.

eb4d35ed-d1ac-4dae-9acc-1518c26483aa.jpg

Teşekkür ederim. Kapsam dışıyız ama Yönetmelikte yer alan Ek'e göre bir şeyler yaptım. Hiç yapmamaktan iyidir diyerek ? İlk bildirim olmuş oldu. Bunun bir tarihi var mıydı peki? Çünkü daha önce ben bir kaç kez denedim bildirememiştim sorun olmaz umarım

@Fatih Koçak Ekim 2019 da habersiz denetime geldiler. Sormadılar. Ama Haziranda birleşik denetime geleceklerinin haberini verdiler. O zaman soracaklar diye düşünüyorum. ? hatta 7 sayfa ek göndermişler bunları soracağız bilginiz olsun diye

Arkadaşlar karışımları ayrıca bir bütün olarak girip CAS belirtmiyoruz orası tamam da..
Kimyasal hem karışım olarak belirtilmiş hem de tek bir cas nosu ve kimyasal adı varsa (aşağıda resmi var) beyanı yaparken cas girecek miyiz? yoksa yeni karışım ekle diyip cas'ı yine yazmayacak mıyız anlayamadım. Bilgisi olan?
1583414072681.png