Bekra bildirimleri

emelkarakulak

Daimi üye
Şehir
HATAY/İSKENDERUN
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
18.07.2018 tarihine kadar bekra güncellemeleri yapılması gerektiği yazıyor yapan kimse var mı arkadaşlar yardımcı olacak ola var mı??
 

masteroff

Daimi üye
Şehir
Greenville, Mississippi
Firma
Mississippi Valley State University
sorunuz nedir? Hangi konuda yardım istiyorsunuz?
 

Maunvan

Daimi üye
Şehir
Ankara
Firma
Çınar Mühendislik Müşavirlik A.Ş.
@masteroff
Benim sorum şu şekil de, şimdiki beyan da zararlılık sınıfı girilmemiş tehlikeli kimyasallar sekmesi oluşmaktadır. Toplama kurallında adlandırılmış ve adlandırılmamış olarak hesaplamalar yapılmaktadır. Bundan dolayı zararlılık sınıfı girilmemiş kimyasallar sekmesindeki kimyasallar toplama kuralında nereye eklenecek veya eklenmeyecek ?
 

emelkarakulak

Daimi üye
Şehir
HATAY/İSKENDERUN
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
  • Konu sahibi Konu sahibi
  • #4
sadece doğalgaz ve oksijen tankı mevcut bunların girişlerini anlık mı yoksa yıllık mı yapmam gerekiyor yoksa saatlik mi hesaplama nasıl olmalı?
 

masteroff

Daimi üye
Şehir
Greenville, Mississippi
Firma
Mississippi Valley State University
@MAUNVAN

Tehlikelilik sınıfında olmayan kimyasalların Bekra beyanında girişinin yapılması gerekmiyor. Öcelikle tesisinizde bulundurulan kimyasalların bir envanterini çıkaracaksınız. Daha sonra bu kimyasallardan tehlikeli olanları belirliceksiniz. Tehlikeli olanların hangi tehlikelilik sınıfına girdiğini belirleyeceksiniz Fiziksel, Sağlık ve Çevresel tehlikelilik olarak 3 gruba ayıracaksınız. Bu bilgiyi kimyasalın MSDS'ine bakarak tespit edeceksiniz. MSDS güncel ise bu bilgi 2.veya 3. Bölümde piktogramı ile belirtilmektedir. (Bazı kimyasallar birden fazla tehlikelilik sınıfına girebilir. Dikkat edin) Tehlikelilik sınıfına göre 3 gruba ayırdığınız kimyasalların tesisinizde herhangi bir zaman diliminde bulunabilecek maksimum miktarını tespit edeceksiniz. Bunun tespitinide kimyasalın depolama tankı hacimleri, satın alma miktarları vs. gibi bilgiler kullanılabilir) Daha sonra bu kimyasallar için her bir grup için ayrı ayrı toplama kuralını uygulayacaksınız. Kimyasalların alt ve üst seviye niteleyici miktarları Yönetmeliğin Ek-1'inden bulabilirsiniz. Adlandırılmış listede yer alan kimyasallar için adlandırılmış listedeki niteleyici miktarlar, adlandırılmamış listedekiler için de adlandırılmamış listedeki niteleyici miktarlar kullanılacak.

Bİlmem açıklayıcı oldu mu...

@emelkarakulak

kimyasalların tesisinizde herhangi bir zaman diliminde bulunabilecek maksimum miktarlarına göre hesaplama ve bildirim yapacaksınız.
 

obeygo

Üye
Şehir
İzmir
Firma
ProÇED ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,
Danışmanlığını yaptığım bir firma için BEKRA Beyanı yapacağım da, Hidroklorik asit adlandırılmış listede yer almıyor, ancak
Sağlık zararları Cilt Aşnd. 1B- H314 Göz Hsr. 1- H318 BHOT Tek Mrz. 3- H335
diye bir ibare var MSDS formunda. Buna bakarsak H1B olduğu için BEKRA Beyanında hesaplayacak mıyım?
 

duygus

Üye
Şehir
kastamonu
Firma
kastamonu içme suyu arıtma tesisi
Danışmanlığını yaptığım bir tesiste kimyasal kullanımı söz konusu değil ancak Bekra bildirimlerini İl Müdürlükleri görmek istiyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
 

Orhan Eskicioğlu

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Şehir
İstanbul
Firma
ALMERGROUP
Kimyasal kullanımı söz konusu değilse, bekra beyanı yapmanız gerekmiyor. İl müdürlüğüne yönetmeliği göstermeniz faydalı olacaktır.
 

melisecemk

Üye
Şehir
izmir
Firma
Gündoğdu çevre mühendislik ve danışmanlık
Adlandırılmış kimyasallarda her 3 grup için nasıl değerlendirme yapabileceğiz. Bekra Toplama kuralı ile ilgili oluşturulmuş örnek excel dökümanı olan paylaşabilir mi
 

hatice BURAL

Daimi üye
Şehir
batman
Firma
ekinyolu çevre danışmanlık firması
havaalanları için bekra bildirimi yapılmalımdıır.

Bekra bildirim sistemine; güvenlik raporu, acil durum planı, tatbikat raporu, kapasite raporu gibi bazı belgelerin yüklenmesi zorunlumu acaba ve bekra bildirimin nyapılması gereken zorunlu bir tarih varmı yoksa istediğimiz tarihte yapabilirmiyiz

Bekra bildirimini yapabilmek için süre sıkıntısı olmadığını öğrendim sürekli olarak açık ve bildirim yapılabiliniyor belki başka bir arakadaşımızında öğrenmek isteyeceği bir bilgi olabilir diye yazmak istedim.
@hatice BURAL
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Şehir
Kocaeli
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Arkadaşlar Merhaba,

Bekra Bildirimi yaparken firmamın ürettiği bir ürün herhangi bir şekilde depolanmaya tabi tutulmamaktadır.Müşteri odaklı çalışarak üretilen ürünün direk sevkiyatı gerçekleşmektedir.Maksimum 1 gün depolanmaktadır.Bu kapsamda ben bu maddenin bildirimini yapmalı mıyım ?
ECBS sistemindeki numaraya danıştığımda yapmam gerektiğini söylediler ancak yönetmelikten dayanağını bulamadım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim...
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Şehir
Gaziantep
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
@Fatih Koçak
Fatih bey merhaba, ürünün msds ve büyük endüstriyel kazaların kontrolü yönetmeliği ekinin adlandırılmış ve adlandırılmamış tehlikeli maddeler bölümüne bakın. Bunlar size yol gösterecektir. Bir de kimyasalın msdsde karışımları olabilir. Siz karışıma değil kimyasalın kendisine bakacaksınız. Karışımlardan biri tehlikeli diğerleri tehlikesiz olabilir ve bunun sonucunda meydana gelen kimyasal tehlikesiz olabilir. Kimyasal tehlikesiz ise bekra bildirimi yapmaya gerek yok. Ancak bazen tehlikeli yazabilir ancak yönetmelik kapsamında değildir. Yine bildirimyapılmasına gerek yok ama size tavsiyem yapın.
 

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Şehir
Kocaeli
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Olgaç Bey Merhaba, Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Ancak benim merak ettiğim şu yönde eğer benim kimyasalım veya ürünüm tehlikeli sınıfındaysa ve ben bunu tesisimde ürettikten sonra direk elden çıkarıyorsam bunun bildirimini yapmalımıyım ?

Şöyleki önceki bildirimlerde kapsam dışı olan firmam eğer onları bildirirsem kapsama girecek ve ben yönetmelikte bununla ilgili bi dayanak bulamadım malesef.
 

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Şehir
Gaziantep
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
@Fatih Koçak
Toplama kuralına göre kapsam dışı çıkıp çıkmayacağını sisteme girmeden kendiniz belirleyebilirsiniz. Yönetmelikte alt seviye ve üst seviye kuralları var. Ona göre yaparsanız halledersiniz.
 

chimerasb

Üye
Şehir
İstanbul
Firma
haliç çevre danışmanlık
Arkadaşlar merhaba.
Şu anda BEKRA bildirimleri ile uğraşmaktayım ve size bir sorum olacak nasıl yapılacağının altından kalkamadım.
Depolanan kimyasalın tehlikelilik işareti H226. Sistem üzerinde madde kategorisi seçerken P5a, P5b ve P5c olarak seçenekleri sunuyor. Bunu hangi sınıfa sokacağımı nasıl belirleyeceğim?
Seçilecek olan sınıfa göre firmanın alt seviye ya da kapsam dışı olarak değerlendirilme durumu oluşmaktadır.

yardımcı olabilirseniz sevinirim.
 

Spoge25

Üye
Şehir
Erzurum
Firma
Senerjienerji üretim A.Ş
Merhaba;

Öncelikle bekra bildiriminizi yaparken kimyasalınızın CAS No'sunu yazarak direk ekleyebilirsiniz.(Kimyasalın MSDS formunda yazar) Böylece tehlikelilik kriterlerini seçmenize gerek yok. Eğer listede yoksa o zaman tek tek girersiniz ve sistem girdiğiniz kriterlere göre kimyasalınızın hangi sınıfta ve limitte olduğunu otomatik belirleyecektir.

Muhtemelen kimyasalınız Alevnebilir sıvılar (P5b) kategorisindedir. Siz deneyin sonra tekrardan yardımcı olmaya çalışırız. Kimyasalınız nedir pentan fln mı?
 

Boranss

Daimi üye
Şehir
İstanbul
Firma
Özel Bilgi
Arkadaşlar Bekra bildirim sistemine girmeye çalışıyorum hata veriyor.
sizlerde de aynı sorun var mı?
 

ayes koseli

Aktif üye
Şehir
Ankara
Firma
ANKALAB ÇEVRE ANALİZ LABORATUARI
Merhaba arkadaşlar.
Bekra bildirimi yapmam gerekiyor ancak net bir bilgiye ulaşamadım. İlgili yönetmelik ve eklerini inceledim. Ek-1 tamamen kafamı karıştırdı. kimyasalımı ek-1 e göre sınıflandıramıyorum nasıl yapılacağı konusunda ve sistem üzerinden nasıl bildirim yapılacağı konusunda yardımcı olabilecek var mı? teşekkürler.
 
Yukarı Alt