Bekra bildirimleri

hasan140715

Daimi üye
Başlık
17
Tepki
15
Günaydın Arkadaşlar,

BEKRA sistemine giriş yapmaya çalışıyorum ama aşağıdki hatayı alıyorum.

22291

Fikri olan arkadaşım yardımcı olabilir mi acaba?

Teşekkürler.

Belirttiğim sorunla ilgili BEKRA destek hattına mail atmıştım.

Gelen cevap;

Sayın Yetkili,

BEKRA Bildirim Sistemi yazılımı için bakım-onarım sözleşmemiz tamamlanmış ve henüz yeni bir sözleşme yapılmamış olduğundan, sorununuzu şu anda düzeltememekteyiz.

Yeni bakım süreci içerisinde çözülmek üzere sorununuzu kaydetmiş bulunuyoruz. Yeni bakım anlaşması ile birlikte sorununuz giderilecektir.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

BEKRA Destek Ekibi

Bilgilerinize..

Dosyalar

asya gltkn

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
0
Merhaba Bekra bildirimi yapıcam firmalara konu ile ilgili bilgi maili atmam gerekiyor istenen bilgileri kapsayacak bilgi tablosu mevcut mudur?

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
25
Tepki
2.277
Mezuniyet
2013—14
Böyle bir tablomuz yok ama istenen çok da veri yok aslında 😌
1- Tüm kimyasalların Türkçe MSDS'leri (siz tehlikeli olanları gireceksiniz)
2- Kimyasalların maksimum depolama miktarı (Örneğin; 100 kg kaldığında 1 ton sipariş ediliyorsa siz bildirimi 1.1 ton olarak yapacaksınız).

Beyan sisteminde firmadan alınacak başka bir veri ihtiyacı yok. Alt ya da üst seviyeli kuruluş çıkarsa, hazırlanacak dosyalar var. Ama önce beyanı gerçekleştirip, kapsamı belirlemelisiniz.

asya gltkn

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
0
Kimyasalların depolandığı stoklandığı miktarı alacağız yoksa mesela tankta depolanıyor tankın kapasitesi de mi önemli

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
113
Tepki
4.676
Merhaba, tankta depolanıyorsa tankın kapasitesi baz alınır.

Önceki cevapları görüntüle…

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
113
Tepki
4.676
@asya gltkn Tanklarda maksimum kapasite alınır. Diyelim ki siz sene de bir defa olmak üzere küçük kaplarda kimyasal malzeme kullanıyorsunuz. Bu tür kimyasal malzemelerde satın alabileceğiniz maksimum miktarı alabilirsiniz. Cem üstadımın dediğine paralel olarak satın alınan miktar önemlidir.

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Başlık
25
Tepki
2.277
Mezuniyet
2013—14
Tankın kapasitesi bazı koşullarda önem arz ediyor. Çünkü "2 tonluk" bir tankınız varken "1 ton depoluyorum" dediğinizde inanmayabiliyorlar. Ama derseniz ki "yok ben ispatlarım ne kadar aldığımı", o zaman satın alınma verilerinden gidebilirsiniz tabi ki.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Merhaba,

Bekra sistemine girdiğimde aşağıdaki uyarı çıkıyor. Ben firmam adına daha önce bildirim yapmıştım ancak yeni yönetmelikten sonra tekrar mı yapmam gerekiyor acaba?

ScreenHunter_01 May. 14 14.10.jpg

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
11
Tepki
1.299
Mezuniyet
2015—16
Beril Hanım Merhaba ,

Bekra III versiyonu son çıkan versiyondur.
Sizde Bekra III ü tamamladıysanız tekrardan bildirim yapmanıza gerek yoktur.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Fatih Bey,

Geçen sene temmuz ayından önce bildirimimi yapmıştım ve sisteme yüklemiştim ancak sitede son bildirim olarak 2016'daki bildirimi gösteriyor

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
11
Tepki
1.299
Mezuniyet
2015—16
22858,

Beril Hanım ,

Yaptığınız bildirim resimde görüldüğü gibi 3. versiyon ise tekrarlamaya gerek bulunmamaktadır.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
2. versiyon görünüyor Fatih Bey, 2018'de yaptığım bildirim görünmediği için.
Neyse tekrar yaparım artık, bu arada mevcut duruma göre güncellemiş olurum. Teşekkür ederim :)

ScreenHunter_02 May. 14 14.27.jpg

cilgincevreci

Daimi üye
Başlık
75
Tepki
229
Bekra bildirimi 01/07/2019 tarihine kadar yapılması gerektiği bekra sayfasında yazıyor. 01/07/2019 tarihine kadar yapılmış bildirimin kapsamına Güvenlik Raporu ve Beköp'te giriyor mu?

Mustafacan

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
12
Bekra bildiriminde susuz amonyak bildirimde bulunan var mı ? bekra sisteminden E1 çıkıyor ama bakanlık P2'yide toplama kuralına dahil edin diyor. Her ne kadar MSDS'de yanabilir gaz desede alevlenir gaz kategorisine girmeyen toksik ve çevresel zararı olan kimyasal. ADR'de TC kategorisinde toksik,korozif bir kimyasal...

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
189
merhaba arkadaşlar, maden sektöründe çalışıyorum. faaliyetimizde iş makineleri motorin kullanıyor yani motorin depolama var, ayrıca tesiste e hidrolik yağlar , mineral yağlar kullanılıyor. bunun dışında bir tehlikeli madde kullanımı yok. bölüm 2 adlandırılmış maddeler listesine göre petrol ürünleri ve alternatif yakıtlar maddesine göre bildirim yapmalıyım değil mi, düşünceleriniz nelerdir.

Kaan Kayral

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
4
Herkese merhaba,
Bekra bildirimi ile ilgili birkaç sorum olacak, yardımcı olursanız sevinirim. :)

İlk olarak kendim Bekra sistemine girmeden, excel üzerinde her bir zarara göre (H, P, E ) veri girişi yapıyorum. Daha sonra her bir zarara göre toplama işlemi yapıp sisteme gireceğim.
Fakat incelediğim MSDSler de bazı durumlarda takılıyorum.
Mesela, MSDS de Akut Tok. 4 (oral), Göz Hsr./Tah. 1, Sucul Kronik 3 yazıyor. Yönetmelik ek-1 bölüm 1 zararlılık kategorileri tablosunda sucul kronik 3 yazmıyor.
Aynı şekilde Akut Tok. 4 (oral) yazmıyor. Bu durumlarda alt seviye-üst seviye miktarlarını (50-200 gibi) nasıl seçeceğim.

Yardımlarınızı bekliyorum, herkese iyi çalışmalar.

Özgür KARTAL

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
44
Merhaba,
Sizin kimyasalınızın zararlılıkları yönetmelik ekinde bulunmuyorsa o kimyasalı girmenize gerek kalmaz. Sadece dahil olanları girip toplama kuralını uygulayarak tamamlayabilirsiniz beyanı.

Özgür KARTAL

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
44
@Kaan Kayral Referans alacağınız yer Ek-1 bölüm 1 ve bölüm 2 deki tablolardır. Bunların dışındaki H ların miktar olarak bir sınır değeri olmadığı için kategori belirlemede de bir etkileri olmaz ve bu sebeple beyana girilmelerine gerek yoktur.

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
Bekra toplama kuralı ;
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

sdagtekin

Daimi üye
Başlık
66
Tepki
189
arkadaşlar merhaba,

işletmelerinize aldığınız dişli, hidrolik, gres gibi madeni yağları bekra sistemine kayıt ediyor musunuz? adlandırılmış maddeler listesinde petrol ürünleri olarak. ki bu madeni yağlar varil varil teneke teneke alınıyor ihtiyaca göre .

Özgür KARTAL

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
44
Merhaba, yağların MSDS lerinde genellikle tehlikelilik sınıfı olarak birşey yazmadığından dolayı Yönetmelik Ek-1 Bölüm-1 inde belirtilen sınır değeri bulunmuyor. Sınır değer olmadığı içinde girilmesine gerek kalmıyor.

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
527
Mezuniyet
2011—12
@Özgür KARTAL
34.Petrol ürünleri ve alternatif yakıtlar:
(a) Benzin ve naftalar,
(b) Kerosenler (jet yakıtları dahil),
(c) Gaz yağları (dizel yakıtlar, ev ısıtma yağları ve gaz yağ karışımları dahil)
(ç) ağır fuel-oiller
(d) (a)’dan (ç)’ye kadar olan şıklarda işaret edilen ürünlerdeki gibi alevlenirlik ve çevresel zararlara benzer özelliklerde ve aynı amaca hizmet eden alternatif yakıtlar

Özgür Bey gayet açık bir şekilde yazıyor.

mavi_pelerin

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
4
Merhaba,
BEKRA ile desteğe ihtiyacım var,şöyle ki bir firmama temmuz 2018 de bildirim yapılmış,3.versiyondan alt seviye kuruluş bu arada, yeniden bildirim yapmam gerekli mi güncellenen son yönetmelik ışığında ?
Bir de alt seviye kuruluşların hazırlaması gerekli evraklar Çevre Boyutları Analizi,Acil Durum Planı ve Büyük Kaza Önleme Politikası Belgesi olarak evraklar hazırlanmış sisteme yüklenilmesi zorunlu mu ?

Bildirim yükümlülüğü

GEÇİCİ MADDE 2 –
(1) Faaliyet halindeki alt veya üst seviyeli kuruluşun işletmecisi, 7 nci madde kapsamında yerine getirmesi zorunlu olan bildirim yükümlülüğünü 1/7/2019 tarihine kadar tamamlar.

(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesine istinaden yapılmış olan bildirimler, bu Yönetmeliğe göre yapılmış sayılır.

sorumun cevabını buldum.

Son düzenleme:

Yiğit KURT

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
60
Mezuniyet
2009—10
Eğer kimyasal envanteriniz ve stok durumunda bir değişiklik yok ise beyanınızı yenilemenize gerek yok.
Bildirim yükümlülüğü
GEÇİCİ MADDE 2 –
(2) Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce 30/12/2013 tarihli ve 28867 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de
yayımlanan Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmeliğin 7 nci maddesine
istinaden yapılmış olan bildirimler, bu Yönetmeliğe göre yapılmış sayılır.

Evrakların sisteme yüklenemiyor du en son. Yeni yayınlanan yönetmelikte bu husus ile ilgili net bir bilgi yok. Güvenlik raporları için işletmede hazır bulunması yeterli denmişti. Sisteme yüklemeyin diye özellikle belirtmişlerdi.

mavi_pelerin

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
4
Merhabalar,
BEKRA bildirimlerindeki toplama kuralı için nasıl destek olabilirsiniz ? Yönetmelik üzerinden çok aydınlatıcı değil açıkcası çıkamadım içinden.

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
Bekra toplama kuralı ;

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
@ebudakli EÇBS---Tesis Sube Listesi -- Tesis seç-- uygulama listesi--- Bekra bildirim sistemi
Bu şekilde giriş yaptığınızı düşünüyorum.Değil ise böyle olmalı.
Ben rahatlıkla giriş yapabiliyorum.
Bir de Bakanlık niçin ing. menü koysun ki.. Foto atsanız belki yardımcı olabilirim, bilemedim.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Merhaba,

Elimde bir kimyasalın eski yönetmeliğe göre hazırlanmış olan MSDS'i var, yeni yönetmeliğe göre hangi H koduna denk gelir acaba? Ve içerisindeki bileşikleri ayrı ayrı mı girmem gerekir yoksa malzemenin kendisini mi?ScreenHunter_01 May. 29 14.34.jpgScreenHunter_03 May. 29 14.34.jpg

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
BEKRA bildirimi karışımın zararlılık sınıfları kullanılarak yapılır. Maddelerin sınıflandırmasının bir önemi yoktur.
Çevrim için ise SEA yönetmeliği EK 7 den faydalanabilirsiniz. Ancak bulma şansınız var ise yeni msds üzerinden işlem yapmak daha doğrudur.

moonege

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
254
buradan bakabilirsiniz fakat en doğrusu güncel güvenlik bilgi formunun istenmesi olacaktır.

Ece Sargın

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
48
Arkadaşlar merhaba bir soru da ben sorayım. Danışmanlığını yaptığım bir firmamın 150ml-200 gr gibi çok düşük miktarda kimyasalı mevcut. Sistemde ton cinsinden çevirme yapınca (0,00015 ve 0,0002 ton) olarak girdiğimde sistem kabul etmiyor; direkt 0 yazıyor. Sizce en yakın değer olan 0,0001(sistem yazmama izin veriyor) mi yazmam gerekiyor? Yoksa direkt 1 mi yazmam gerekiyor? Birkaç danışman arkadaşıma sordum en yakın değer olarak 1 (ton) girin dediler. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
11
Tepki
1.299
Mezuniyet
2015—16
Ece Hanım Merhaba ,

Yeni sistemde virgülden sonra 4 basamak yazmasına izin veriliyor, aynısı atıksu sisteminde de geçerli. Muhtemelen 4 basamaktan sonra yazdığınız rakam 0'dan farklı olduğu için izin vermiyordur.
Yani siz 0,00020 yazarsanız da onaylanır ama 0,00021 yazarsanız onaylamaz.(Cem Hocam hakkını helal et :D )

Ece Sargın

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
48
Fatih bey aynen dediğiniz gibi yaptı. Ancak bana 1 ton yazmak mantıklı gelmedi. 150 ml nerede 1 ton nerede. Bekra destek hattına mail attım. Geri dönüş alamadım. Firmalarımın bir çoğunda miktarlar bu şekilde az. O yüzden tıkandım, ilerleyemiyorum.

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
BÜYÜK ENDÜSTRİYEL KAZALARIN ÖNLENMESİ VE ETKİLERİNİN AZALTILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK ek-1 Notlar bölümünde (3. not) ilgili bir açıklama mevcut.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Benim bir sorum daha olacak, tehlike sınıflandırması "H225 Çok yanıcı sıvı veya buhar" olan maddenin P5a, P5b veya P5c olduğunu nasıl anlarız, neye göre karar veririz? Kafamı en çok karıştıran konulardan biri bu, a, b ,c olayını hiç anlamıyorum. Örneğin aşağıda MSDS'ini ilettiğim hammaddenin sınfı nedir?

Dosyalar

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
MSDS karışım olmadığından zaten Bekra bildirim sistemine Cas girince sınıflandırmasını gösteriyor.

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: dyg

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
Diğer yandan aşağıdaki tanımlamalar kafa karıştırıcı gözükse de tek anlatımı bu sanırım. PN ve KN noktaları ve proseste kullanım şekline göre sınıflandırma yapılmalıdır.

P5a ALEVLENİR SIVILAR - Alevlenir sıvılar Kategori 1, veya - Kaynama noktalarının üzerinde tutulan alevlenir sıvılar Kategori 2 veya 3, veya - Parlama noktası ≤ 60 °C olan ve kaynama noktalarının üzerinde tutulan diğer sıvılar (Not 12’ye bakınız)
P5b ALEVLENİR SIVILAR - Yüksek basınç veya yüksek sıcaklık gibi, büyük kaza tehlikesi oluşturabilecek özel proses koşullarındaki alevlenir sıvılar Kategori 2 veya 3, veya - Yüksek basınç veya yüksek sıcaklık gibi, büyük kaza tehlikesi oluşturabilecek özel proses koşullarındaki ve parlama noktası ≤ 60 °C olan diğer sıvılar (Not 12’ye bakınız)
P5c ALEVLENİR SIVILAR P5a ve P5b kapsamına girmeyen alevlenir sıvılar Kategori 2 veya 3

Ömer Es

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
47
Merhabalar,
Bir şey öğrenmek istiyorum, Ambalaj Atığı Toplama Ayırma tesisi olup Bekra bildirimi yapan var mı? Bazen araçlarda kullanmak için 1-2 teneke de olsa yağ alıyorlar, ya da kepçe için. Ama bakım aslında ortak şantiyede olduğumuz başka bir firma tarafından yapılıyor.Onların elinde olmaz şirket tedarik etmezse araçlar boşta kalmasın diye bir önlem amaçlı yapılıyor. Onların deposunda da olsa sormadan alıp kullanacakları için bırakmak istemiyorlar. Forkliftten çıkan bakım yağlarını da makina ekipmanı yağlamak için kullanıyorlar. Mesela geçtiğimi günlerde kompresör bakımı olduğunda yarım lt yağ çıkmış bunu da yine ekipmanı yağlamak için kullanıyoruz diyorlar.Ben EAYP için denetime geldiklerinde de özellikle belirtiyorum forklift yağlarının ekipman yağlamasında kullanıldığını.

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
11
Tepki
1.299
Mezuniyet
2015—16
Bu gibi durumlarda kimyasal kullanımınız yok ise ben boş beyan yapıyorum.
Belki boş beyana da gerek yoktur ama işi sağlamak almak adına boş beyanıtercih ediyorum.
Firmanızda birk kimyasal depolanıyor veya kullanılıyorsa bekraya dahil etmelisiniz.

harunmustak

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
6
Herkese Merhaba;
1) İşletmemizde motorin kullanılmakta. öncelikli sorum Bekra sistemine girerken MSDS'teki H kodlarını mı yoksa sistemden cas numarası aratıp çıkan H kodunu mu baz alacağız? SDS'te motorin için;
Fiziksel ve kimyasal tehlikeler Alev.Sıvı 3 - H226
İnsan sağlığı Asp. Tok.1 - H304; Cilt Tah. 2- H315; Akut Tok. 4- H332; Kans. 2 - H351;
BHOT Tekrar. Mrz.2- H373
Çevre Sucul Kronik 2 - H411 olarak geçmektedir. Ben MSDS baz alarak alev sıvı P5a(alt limit 2500 üst limit 25000) ve E2(alt limit 2500 üst limit 25000) alarak toplama kuralına dahil ettim. Ama sistemde cas no ile aratınca H351 gelmekte. Hangisini baz almalıyım?

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
527
Mezuniyet
2011—12
Merhaba, motorin zaten sistemde tanımlı. Sizin tek tek bilgi girmenize gerek yok.
Motorin için 68334-30-5 Cas No ile arama yaparak miktarı ekleyebilirsiniz. Yönetmeliğe göre alt sınırı 2500 ton üst sınırı 25000 ton'dur.

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
Beyan yaparken sistemde çıkan hali ile ekleme yapabilirsiniz.
Diğer yandan toplama kuralında zaten hem fiziksel hem çevresel zararlılık ifadelerini kullanmanız daha doğru olmuş, ben de bu şekilde yaptım.
Bence gayet uygundur.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Arkadaşlar,

Daha önceden sorulmuştu diye hatırlıyorum ancak bakındım ama bulamadım forumda. Ekte ilettiğim MSDS'teki gibi CAS numarası yazmayan karışımlarımız var bol miktarda. Adlarını yazıyorum sistemde de çıkmıyorlar. Bu karışımları nasıl girmeliyim Bekra bildiriminde?

Dosyalar

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
SDS karışıma ait olduğundan CAS numarası olmaz .
Sİz karışıma ait olan zararlılık ifadelerini baz alarak Bekra bildirimini yapmalısınız. (SDS Eski olduğu için SEA yönetmeliği ekindeki çevrim tablosu yardımıyla yeni ifadelerini bulabilirsiniz.)(R11-36-67)

Ece Sargın

Daimi üye
Başlık
3
Tepki
48
Merhaba Beril hanım,

BEKRA bildiriminde çok iyi olan bir arkadaşım, eğer karışımın kendi cas ı yoksa bileşenlerinin her birinin cas ı varsa; yüzdelerini karışım miktarı ile çarpıp; tek tek eklemek gerektiğini söyledi. Bileşenlerin her birinin zararlılığı farklı olduğundan ayrı ayrı yazılması gerekiyor dedi. Açıkçası herkes farklı bir şey söylüyor. Ben bahsettiğim şekilde yaptım.

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
41
@Ece Sargın Eğer sınıflandırılmış bölümden CAS araması yapılmamışsa cas kayıtlı değil diye uyarı verir.Ama mutlaka kayıtlıdır:) Eğer cas ın zararlılıkları hususunda emin olmak istiyorsanız ECHA dan kontrol edin derim ben..

hakan çağlar

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
72
Mezuniyet
2014—15
Burada bu kimyasalların anlık en yüksek depolama miktarlarını bildiriyoruz. Şimdi karışım içerisindeki maddenin %si ile miktar çarpılarak girilir diyorsunuz. Siz bu maddeleri tek tek mi depolama yapıyorsunuz yoksa karışım halinde mi depolama yapıyorsunuz? Karışım halinde depolama yaptığınıza göre tek tek anlık depolama miktarı ile bildirmeniz yanlış olur. Tek tek depolamadığınız bir şeyi tek tek depoluyormuş gibi gözükürsünüz.

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
11
Tepki
1.299
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Diğer karışım ekle kısmından mauel olarak girebilirsiniz

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
464
Mezuniyet
2016—17
Türkçe ve ingilizce ismini istiyor, yanlış olcak muhtemelen ama yapacak bir şey yok :D Teşekkürler Fatih Bey

Yukarı Alt