Bekra bildirimleri

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Ben ikisine de türkçeyi yazıyorum vallahi :D Rica ederim :)

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Hiç değilse chemical material yazsan bile yeterli olur. Bakanlıktakiler vay be bu yakışıklı ingilizce biliyor desinler 😉☺

Önceki cevapları görüntüle…

Beril Çataltepe

Daimi üye
Firma
APS Ambalaj Kozmetik ve Temizlik Ürünleri San. A.Ş.
Şuan böyle bir hata alıyorum madde ekleyemiyorum, bunu daha önce yaşayan var mı sebebi nedir? İsopropil alkol ekledim miktarını girdim, kategorisini seç dedi P5b girdim bu hata çıktı ve düzelmiyor.
ScreenHunter_01 Jun. 13 15.01.jpg

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Biraz bekleyin daha sonra deneyin düzelir.
Sistemsel bir hata ben karşılaşmıştım. Özellikle birşey yapmadım ama sonradan denediğimde geçmişti.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Firma
Evet şuan yeni bildirim ekle butonuna tıkladığımda direkt bu ekran çıkıyor. Explorerdan denedim orda da aynı. Dediğiniz gibi biraz bekleyeyim.

dyg

Daimi üye
Arkadaşlar MSDS lerde ADRye göre sınıflandırma yazıldığı gibi, bir madde de bekraya göre sınıflandırma eklemeleri gerekmektedir. Bu fikri nasıl ulaştırabiliriz bilmiyorum ama beyanlar için kolaylık sağlayacaktır.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Firma
Çok mantıklı, keşke böyle bir ekleme yapabilseler. Bazı MSDS'lerde hiçbir bilgi yok, çok zor oluyor. Yanıcı kimyasalın parlama noktasının yazılmadığı MSDS'ler bile gördüm. Düzenleme şart.

• Beğen
Tepkiler: dyg

cgdm

Daimi üye
Firma
çevre danışmanı
Merhaba, şuanda depoda bulunan kimyasalların bildirimini yapmam gerektiğini düşünüyorum, yanlış mı? 2018 yılında satın alınan kimyasalların toplamını bildirmem gerekir mi?

Kapsam dışı çıkmak için her yolu deniyorum :rolleyes:

Son düzenleme:

moonege

Daimi üye
Firma
Özkan Demir Çelik San. A.Ş.
Depoda bulunan kimyasalların Güvenlik Bilgi Formlarına bakarak nelerin beyan edilip edilmeyeceğini bulmanız gerekiyor.

hakankaya

Üye
Firma
MEKSER Petrol Ekipmanları A.Ş.
merhaba,
firmamızda 0,78 tonluk H304 zararlılık sınıfında kimyasalı sisteme girerken EK1 de "
Seçilen Kimyasala Ait Sınıflandırma Bilgileri Yönetmelik Ek-1'inde Yer Alan Zararlılık Kategorileri İle Eşleşmemektedir, Kimyasalın Bildirimine Devam Etmek İstiyor Musunuz? gibi bir uyarı yazısı çıktı. işleme devam etmem gerekiyor mu? daha önceden çevre danışmanımız da bu kimyasalın bildirimini yapmamış.

yardımcı olabilirseniz seviniriz.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Firma
H304 Bekra kapsamına girmiyor. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kodları içeren kimyasalları girmelisinizScreenHunter_01 Jun. 18 15.32.jpg

hakankaya

Üye
Firma
MEKSER Petrol Ekipmanları A.Ş.
teşekkür ederim..

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
.
@Beril Çataltepe ekleseniz de sorun olmaz. Zaten hesaplamaya katılmıyor. Ben tehlikeli olan tüm kimyasalları bildirime ekliyorum. Tek tek hangileri zararlılık kategorisi olan veya adlandırılmış kimyasal excelde belirtiyorum. Hesaplamayı da yapıp bildirimi tamamlıyorum.

cgdm

Daimi üye
Firma
çevre danışmanı
msds i incelerken nerelere bakacağımız hakkında küçük notlar aldık. Sizlerle de paylaşmak isterim. Yanlışlık varsa veya şunu da eklemeliyiz dediğiniz nokta varsa iletir misiniz? MSDS okumak için kolaylık sağlasın hepimize. Örnek MSDS ekte.

Dosyalar

hakan çağlar

Daimi üye
Firma
.
Zararlılık kategorisi belirlenirken yani hazırladığınız dökümanda örnek olarak P5C demişsiniz. Buna karar vermek için 9.bölüm fiziksel özelliklere (parlama noktası, kaynama noktası vs) bakmak da gerekir.bunu da ekleyebilirsiniz

ozber

Daimi üye
Firma
Kendi işinde
arkadaşlar merhaba. özel hastanelerde de bu bildirimi yapmaya çalışıyorum ancak kullanılan kimyasalların çoğu Ek-1 kapsamında değil. ÖZel hastanelerde bu bildirimi yapan var mı? yardımcı olabilir mi?

dora

Aktif üye
Firma
çevre uzmanı danışmanlık
Merhaba
Benim baktığım hastanenin yatak kapasitesi 34
Hastanenin muhasebe birimi ile yaptığım görüşmede bana tüm kimyasallar için max depolama miktarının 2 tonu bulmadığını söyledi. Bunların birçoğunun da zararlılık kategorisi yok. Alt seviye için en düşük miktarın da 5 ton olduğunu da düşünerek kapsam dışı kalıyor diye mantık yürüterek yapmadım
Açıkcası doğrumu yaptım bilmiyorum
Belki de kimyasalları girip hesabını yaptıktan sonra kapsam dışıdır desem daha rahat olacağım. Daha vakit var

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
@tugceturan Merhabalar boş beyandan kastım tehlikesiz kimyasal olmasa bile bildirimi boş gönderiyorum.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

Siz vakit kaybetmeden yapın, tarihe çok takılmayın :)

Firma
Altıntepe Madencilik
Arkaşadaşlar
Tesisimde proses sonucu HCN ortaya çıkmaktadır. Bununla ilgili bildirim yapmalımıyım?
Bildirim toplama hesabı örneği elinizde var mı? Ek-1 notlar kısmındaki %2 lik hesaplamayı nasıl yapıyoruz.....

MÜGE123

Aktif üye
Firma
öğrenci
Arkadaşlar Merhaba ,
İlk defa BEKRA Bildirimi yapacağım mesajlarınızı okudum fakat kafam çok karıştı ilk defa bildirim yapacaklar için adım adım yapmamız gereken işlemleri anlatabilir misiniz?MSDS, CAS numaralarını giriyoruz.Sistem Adlandırılmış Tehlikeli Maddeler veya diğer gruba ayırıyor.Daha sonra ki işlemleri anlatabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhaba ,

Yapmanız gereken aşamalar şunlardır.

1.Firmanızdaki kimyasalları (bildirimleri yapılacak olan ) belirleyin ve miktarlarını alın
2. Bekra bildirim sisteminden cas numaraları çıkanları direk bildirin
3. CAS numarasından çıkmayan kimyasallarınız için manuel giriş yoluyla ilerleyin .
4. Tüm kimyasallarınızda girişi yaparken zararlılık kategorilerini seçin.
5.Bu zararlılık kategorilerini her kimyasalı Seveso adresinde paylaştığım toplama kuralı exceline girişini yapın.
6. Daha sonra toplama kuralını uyguladıktan sonra firmanızın kapsamını seçerek bildirimi bitirin.
7. Takıldığınız her aşamada forumdan faydalanın her sorunuzun cevabı mutlaka vardır.Araştırın. Bulamazsanız buraya yazarak cevap alabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinden de videoları izleyerek yardım alabilirsiniz.

adresten de sıkça sorulan sorular bakabilir cevaplarınızı bulabilirsiniz.

stacvr

Üye
Firma
-
Yardım videolarına tıkladığımda beni
sayfasına yönlendiriyor. Videolar açılmıyor. Sizce neden olabilir

Firma
İŞTEN AYRILDIM.
merhaba;
Mazot tankı bildirimi yapıcam tehlikeli kimyasal ekle kısmından neyi seçmem lazım petrol mü lpg lng mi ve aldığımız matozlara ait msds olması gerekiyor mu

hakan çağlar

Daimi üye
Firma
.
Mazot , dizel yakıtlar olarak geçiyor. Cas NO: 68334-30-5 olarak aratırsanız karşınıza çıkacaktır. Sistemde kayıtlı zaten.

hakan çağlar

Daimi üye
Firma
.
@esra mutyılmaz Petrol ürünlerinin içerisinde aratırsanız bulabilirsiniz.

Firma
İŞTEN AYRILDIM.
peki toplama kuralını nasıl uygulayabilirim

Firma
İŞTEN AYRILDIM.
@Fatih Koçak Fatih bey bişey sorcam bildirim yapılırken yeni bildirim ekle diyorum ordan cas numarasını girince çıkanı seçtim onun dışında sınıflandırmayı girmiyorum kendisi çıkıyor adlandırılmış tehlikeli maddeler kendisi çıkıyor adlandırılmamış maddelerde bişey yok o şekilde bildirimi gerçekleştirdim ama doğrumudur bilmiyorum.

Mustafacan

Daimi üye
Merhaba Arkadaşlar ; Susuz amonyak'ı bekra sistemine gireniniz var mı ? Tehlike sınıfı toksik korozif, alevlenir tehlike grubuna girmemesine rağmen
mevzuatta H 221 kodu var. aslında parlama noktası 132 santigrat derece bu haliyle alevlenir gaz sınıfına da girmiyor.

Toplama kuralına alevlenir gazı dahil ettiniz mi ?

ardaunlu

Daimi üye
Firma
Ege Günlüğü
Merhaba arkadaşlar, BEKRA bildirimi yaparken kullanılan ve stoklanan tüm kimyasalların bildirimini yapıyor muyuz? Herhangi bir tehlikelilik sınıfına girmeyen kimyasalların girişini yapıyor muyuz?

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
.
Tehlikesiz olanları bildirmeyeceksiniz. Zaten bildiremezsiniz sistemde kimyasallara ait zararlılık ifadeleri (H412 vb.) girmeniz isteniyor.

ardaunlu

Daimi üye
Firma
Ege Günlüğü
Teşekkürler Okan bey. Birşey daha soracağım. Karışım ekleme nasıl yapılıyor? Karışımın tek başına bir cas no'su bulunmuyor. İçindeki bileşikleri ayrı ayrı mı girmem gerekiyor?

loydbraun

Daimi üye
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIK
İçindeki maddeleri dikkate almadan Karışımın zararlılık ifadelerini kullanarak bildirim yapmalısınız.

Mustafacan

Daimi üye
Sorumu birde şöyle sormayı deneyim: Susuz amonyak bekra sisteminde sınıflandırma da H 221 kodu var;
Madde kategorisinde E1 kodu var. Sadece E1 kodunu mu toplama kuralına dahil edeceğiz. H 221 kodundan
dolayı P2'yide toplama kuralına dahil etmeli miyiz ?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhaba ,

Sistem size Hangi kodları çıkarıyorsa toplama kuralına onu dahil etmeniz gerekiyor.

Mustafacan

Daimi üye
@Fatih Koçak Hatta Susuz amonyağın Yönetmeliğin ekinde adlandırılmış kimyasallar kısmında niteliyici alt seviye
sınırının 50 ton olduğunu belirttim. Onlarda olsun biz uluslarası kaynaklardan baktık H 221 kodu var
bütün tehlike sınıflarını toplamaya dahil etmeniz gerekli dediler...

loydbraun

Daimi üye
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Mustafacan Adlandırılmış madde olan "susuz amonyak" ECHA sayfasında belirtildiği üzere hem Fiziksel (P2) hem de Çevresel Zararlılık (E1) ifadesi ile tanımlanmaktadır.

Siz toplama kuralında (P2, E1) olarak kabul edip hesaplamanızı yapabilirsiniz.
Bekra bildirim sistemindeki tanımlamayı dikkate almayınız.

loydbraun

Daimi üye
Firma
ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Mustafacan Bakanlık eğer sistemde bir maddenin zararlılık kategorisini yanlış girmiş ise ve siz de bundan eminseniz :/ kendilerine bildirmeniz halinde değiştirebiliyor. Ama sizin sorumluluğunuzda değil tabi.
Siz uyguladığınız toplama kuralında doğrusunu yaptıysanız problem yok.

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Firma
.
@ns_415 bir kimyasal hem toksik hem alevlenebilir olabilir bu yüzden iki hesaplama yapılmalı mantık bu. Ben de tek hesaplama yapıyordum sanırım hatalı yaklaşım bizimkisi. @loydbraun un örneği tam olarak açıklıyor doğru hesaplama yöntemini.

bekra sistemine ilk defa giriş yapacaklar için online sisteminde ilk hangi adımlarda başlayarak devam edilmeli
Eğitim Dokümanı var mı veya kısaca belirtir misiniz.

Teşekkürler

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Merhaba ,
Bekra bildirimi için herhangi bir eğitim dökümanına ihtiyacınız olmayabilir. Beyan yapılması için bu başlığı ve forumdaki diğer başlıkları kontrol etmeniz yeterlidir.

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
@Tuubaak cas no su yoksa 123456 yazın sonra bulamayacaktır. Aşağıda diğer kimyasal veya diğer karışım ekle kısmından ilerleyebilirsiniz.

hilol kartal

Daimi üye
Firma
okul
Arkadaşlar,en son bekra girişi tarihi var ama bu süreç uzatılır mı?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Uzatılacağını sanmam. Normalde 18 Temmuz 2018 son tarihti zaten v3'e geçiş için. Hadi yeni yönetmelik çıktı diye 1 Temmuz 2019'a kadar süreyi uzattılar. Bunun üzerine çıkmazlar, kaldı ki çıkmamaları işine gelir. Ceza yazılacak tonla firma var :)

ardaunlu

Daimi üye
Firma
Ege Günlüğü
Arkadaşlar, bir tesisim alt seviyeli kuruluş çıktı. İzlenecek adımlar konusunda yardımcı olabilecek kimse var mı :)

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Tüm Alt ve Üst Seviyeli Kuruluşlar için ortak yükümlülükler:

• Bildirim
  • Büyük Kaza Önleme Politikası - BEKÖP
  • Domino Etkisi: Bilgi Alışverişi
  • Büyük Bir Kaza Durumunda Yükümlülükler: Eylem, İletişim ve Raporlama
Ayrıca :

ardaunlu

Daimi üye
Firma
Ege Günlüğü
Bu saydıklarınızı Çevre Müh. olarak biz mi yapıyoruz yoksa bu işi yapan başka firmalar var mı?

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Etkinlik Grubu
Firma
Bu iş için danışmanlık hizmeti veren firmalar var. Onlardan biri ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Yukarı Alt