Bekra bildirimleri

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
10
Tepki
1.170
Mezuniyet
2015—16
Ben ikisine de türkçeyi yazıyorum vallahi :D Rica ederim :)

Olgaç Sürmelihindi

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
107
Tepki
4.444
Hiç değilse chemical material yazsan bile yeterli olur. Bakanlıktakiler vay be bu yakışıklı ingilizce biliyor desinler 😉☺

Önceki cevapları görüntüle…

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
Şuan böyle bir hata alıyorum madde ekleyemiyorum, bunu daha önce yaşayan var mı sebebi nedir? İsopropil alkol ekledim miktarını girdim, kategorisini seç dedi P5b girdim bu hata çıktı ve düzelmiyor.
ScreenHunter_01 Jun. 13 15.01.jpg

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
10
Tepki
1.170
Mezuniyet
2015—16
Biraz bekleyin daha sonra deneyin düzelir.
Sistemsel bir hata ben karşılaşmıştım. Özellikle birşey yapmadım ama sonradan denediğimde geçmişti.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
Evet şuan yeni bildirim ekle butonuna tıkladığımda direkt bu ekran çıkıyor. Explorerdan denedim orda da aynı. Dediğiniz gibi biraz bekleyeyim.

dyg

Daimi üye
Başlık
8
Tepki
46
Arkadaşlar MSDS lerde ADRye göre sınıflandırma yazıldığı gibi, bir madde de bekraya göre sınıflandırma eklemeleri gerekmektedir. Bu fikri nasıl ulaştırabiliriz bilmiyorum ama beyanlar için kolaylık sağlayacaktır.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
Çok mantıklı, keşke böyle bir ekleme yapabilseler. Bazı MSDS'lerde hiçbir bilgi yok, çok zor oluyor. Yanıcı kimyasalın parlama noktasının yazılmadığı MSDS'ler bile gördüm. Düzenleme şart.

• Beğen
Tepkiler: dyg

cgdm

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
130
Merhaba, şuanda depoda bulunan kimyasalların bildirimini yapmam gerektiğini düşünüyorum, yanlış mı? 2018 yılında satın alınan kimyasalların toplamını bildirmem gerekir mi?

Kapsam dışı çıkmak için her yolu deniyorum :rolleyes:

Son düzenleme:

moonege

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
230
Depoda bulunan kimyasalların Güvenlik Bilgi Formlarına bakarak nelerin beyan edilip edilmeyeceğini bulmanız gerekiyor.

cgdm

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
130
tamam onu biliyorum, ama anlık, şuan bulunan miktarları girmem doğru mu?

hakankaya

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2012—13
merhaba,
firmamızda 0,78 tonluk H304 zararlılık sınıfında kimyasalı sisteme girerken EK1 de "
Seçilen Kimyasala Ait Sınıflandırma Bilgileri Yönetmelik Ek-1'inde Yer Alan Zararlılık Kategorileri İle Eşleşmemektedir, Kimyasalın Bildirimine Devam Etmek İstiyor Musunuz? gibi bir uyarı yazısı çıktı. işleme devam etmem gerekiyor mu? daha önceden çevre danışmanımız da bu kimyasalın bildirimini yapmamış.

yardımcı olabilirseniz seviniriz.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
H304 Bekra kapsamına girmiyor. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz kodları içeren kimyasalları girmelisinizScreenHunter_01 Jun. 18 15.32.jpg

hakankaya

Üye
Başlık
0
Tepki
0
Mezuniyet
2012—13
teşekkür ederim..

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
517
Mezuniyet
2011—12
@Beril Çataltepe ekleseniz de sorun olmaz. Zaten hesaplamaya katılmıyor. Ben tehlikeli olan tüm kimyasalları bildirime ekliyorum. Tek tek hangileri zararlılık kategorisi olan veya adlandırılmış kimyasal excelde belirtiyorum. Hesaplamayı da yapıp bildirimi tamamlıyorum.

cgdm

Daimi üye
Başlık
14
Tepki
130
msds i incelerken nerelere bakacağımız hakkında küçük notlar aldık. Sizlerle de paylaşmak isterim. Yanlışlık varsa veya şunu da eklemeliyiz dediğiniz nokta varsa iletir misiniz? MSDS okumak için kolaylık sağlasın hepimize. Örnek MSDS ekte.

Dosyalar

hakan çağlar

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
59
Mezuniyet
2014—15
Zararlılık kategorisi belirlenirken yani hazırladığınız dökümanda örnek olarak P5C demişsiniz. Buna karar vermek için 9.bölüm fiziksel özelliklere (parlama noktası, kaynama noktası vs) bakmak da gerekir.bunu da ekleyebilirsiniz

ozber

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
34
arkadaşlar merhaba. özel hastanelerde de bu bildirimi yapmaya çalışıyorum ancak kullanılan kimyasalların çoğu Ek-1 kapsamında değil. ÖZel hastanelerde bu bildirimi yapan var mı? yardımcı olabilir mi?

dora

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
7
Merhaba
Benim baktığım hastanenin yatak kapasitesi 34
Hastanenin muhasebe birimi ile yaptığım görüşmede bana tüm kimyasallar için max depolama miktarının 2 tonu bulmadığını söyledi. Bunların birçoğunun da zararlılık kategorisi yok. Alt seviye için en düşük miktarın da 5 ton olduğunu da düşünerek kapsam dışı kalıyor diye mantık yürüterek yapmadım
Açıkcası doğrumu yaptım bilmiyorum
Belki de kimyasalları girip hesabını yaptıktan sonra kapsam dışıdır desem daha rahat olacağım. Daha vakit var

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
10
Tepki
1.170
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,
Elinizde kullandığını kimyasal 1 adet bile olsa Bekra bildirimini yapmanızı tavsiye ederim.
En azından ufakta olsa bildiriminiz yapılmış olur ve dosyanızda belirtirsiniz.
Kimyasal kullanımı olmayan firmalar için boş beyan bile yapabilirsiniz.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
398
Mezuniyet
2016—17
Online sistemden bildirimi yaptıktan sonra çıktısını alıp İl Müdürlüğü'ne iletmek gerekiyor mu?

Başlık
1
Tepki
4
Mezuniyet
2015—16
Arkaşadaşlar
Tesisimde proses sonucu HCN ortaya çıkmaktadır. Bununla ilgili bildirim yapmalımıyım?
Bildirim toplama hesabı örneği elinizde var mı? Ek-1 notlar kısmındaki %2 lik hesaplamayı nasıl yapıyoruz.....

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
10
Tepki
1.170
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,
Toplama kuralı için ggerekli excel dosyasını aşağıdaki başlık altında paylaşmıştım. Oradan faydalanabilirsiniz.
Seveso

MÜGE123

Üye
Başlık
1
Tepki
2
Arkadaşlar Merhaba ,
İlk defa BEKRA Bildirimi yapacağım mesajlarınızı okudum fakat kafam çok karıştı ilk defa bildirim yapacaklar için adım adım yapmamız gereken işlemleri anlatabilir misiniz?MSDS, CAS numaralarını giriyoruz.Sistem Adlandırılmış Tehlikeli Maddeler veya diğer gruba ayırıyor.Daha sonra ki işlemleri anlatabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkürler

Fatih Koçak

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
10
Tepki
1.170
Mezuniyet
2015—16
Merhaba ,

Yapmanız gereken aşamalar şunlardır.

1.Firmanızdaki kimyasalları (bildirimleri yapılacak olan ) belirleyin ve miktarlarını alın
2. Bekra bildirim sisteminden cas numaraları çıkanları direk bildirin
3. CAS numarasından çıkmayan kimyasallarınız için manuel giriş yoluyla ilerleyin .
4. Tüm kimyasallarınızda girişi yaparken zararlılık kategorilerini seçin.
5.Bu zararlılık kategorilerini her kimyasalı Seveso adresinde paylaştığım toplama kuralı exceline girişini yapın.
6. Daha sonra toplama kuralını uyguladıktan sonra firmanızın kapsamını seçerek bildirimi bitirin.
7. Takıldığınız her aşamada forumdan faydalanın her sorunuzun cevabı mutlaka vardır.Araştırın. Bulamazsanız buraya yazarak cevap alabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinden de videoları izleyerek yardım alabilirsiniz.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
adresten de sıkça sorulan sorular bakabilir cevaplarınızı bulabilirsiniz.

rabiakoc

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
117
Mezuniyet
2017—18
@Fatih Koçak Sabah sabah iyi güldüm, hep içimde yaşıyorum ben o yüzden oluyor böyle :) teşekkürler Fatih bey :)

Başlık
0
Tepki
0
merhaba;
Mazot tankı bildirimi yapıcam tehlikeli kimyasal ekle kısmından neyi seçmem lazım petrol mü lpg lng mi ve aldığımız matozlara ait msds olması gerekiyor mu

hakan çağlar

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
59
Mezuniyet
2014—15
Mazot , dizel yakıtlar olarak geçiyor. Cas NO: 68334-30-5 olarak aratırsanız karşınıza çıkacaktır. Sistemde kayıtlı zaten.

Başlık
0
Tepki
0
bildirim kısmına giriyorum yeni bildirim dediğimde bişey çıkmıyor tehlikeli kimyasal ekle kısmına giriyorum ama cas numarası yazdığımda çıkmıyor

hakan çağlar

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
59
Mezuniyet
2014—15
@esra mutyılmaz Petrol ürünlerinin içerisinde aratırsanız bulabilirsiniz.

Başlık
0
Tepki
0
peki toplama kuralını nasıl uygulayabilirim

Başlık
0
Tepki
0
@Fatih Koçak Fatih bey bişey sorcam bildirim yapılırken yeni bildirim ekle diyorum ordan cas numarasını girince çıkanı seçtim onun dışında sınıflandırmayı girmiyorum kendisi çıkıyor adlandırılmış tehlikeli maddeler kendisi çıkıyor adlandırılmamış maddelerde bişey yok o şekilde bildirimi gerçekleştirdim ama doğrumudur bilmiyorum.

Mustafacan

Daimi üye
Başlık
4
Tepki
11
Merhaba Arkadaşlar ; Susuz amonyak'ı bekra sistemine gireniniz var mı ? Tehlike sınıfı toksik korozif, alevlenir tehlike grubuna girmemesine rağmen
mevzuatta H 221 kodu var. aslında parlama noktası 132 santigrat derece bu haliyle alevlenir gaz sınıfına da girmiyor.

Toplama kuralına alevlenir gazı dahil ettiniz mi ?

ardaunlu

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
3
Merhaba arkadaşlar, BEKRA bildirimi yaparken kullanılan ve stoklanan tüm kimyasalların bildirimini yapıyor muyuz? Herhangi bir tehlikelilik sınıfına girmeyen kimyasalların girişini yapıyor muyuz?

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
517
Mezuniyet
2011—12
Tehlikesiz olanları bildirmeyeceksiniz. Zaten bildiremezsiniz sistemde kimyasallara ait zararlılık ifadeleri (H412 vb.) girmeniz isteniyor.

ardaunlu

Daimi üye
Başlık
21
Tepki
3
Teşekkürler Okan bey. Birşey daha soracağım. Karışım ekleme nasıl yapılıyor? Karışımın tek başına bir cas no'su bulunmuyor. İçindeki bileşikleri ayrı ayrı mı girmem gerekiyor?

loydbraun

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
35
İçindeki maddeleri dikkate almadan Karışımın zararlılık ifadelerini kullanarak bildirim yapmalısınız.

Yukarı Alt