• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra bildirimleri

emelkarakulak

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
GÜLER MÜŞ.MÜH.TİC.LTD.ŞTİ.
18.07.2018 tarihine kadar bekra güncellemeleri yapılması gerektiği yazıyor yapan kimse var mı arkadaşlar yardımcı olacak ola var mı??

Sorumu birde şöyle sormayı deneyim: Susuz amonyak bekra sisteminde sınıflandırma da H 221 kodu var;
Madde kategorisinde E1 kodu var. Sadece E1 kodunu mu toplama kuralına dahil edeceğiz. H 221 kodundan
dolayı P2'yide toplama kuralına dahil etmeli miyiz ?

bekra sistemine ilk defa giriş yapacaklar için online sisteminde ilk hangi adımlarda başlayarak devam edilmeli
Eğitim Dokümanı var mı veya kısaca belirtir misiniz.

Teşekkürler

Merhaba ,
Bekra bildirimi için herhangi bir eğitim dökümanına ihtiyacınız olmayabilir. Beyan yapılması için bu başlığı ve forumdaki diğer başlıkları kontrol etmeniz yeterlidir.

Teşekkür ederim Fatih bey aslında ben de öyle yaptımda; bekra destek sisteminden temasa geçip
P2 kodunu da topmaya dahil edin dediler. Ben de sistemde adlandırılmış madde olduğunu sistemin
sadece E1 kodunu verdiğini söyledim. onlarda MSDS'de H 221 kodunun olduğunu söylediler..

@Mustafacan Beyanı sistemden gerçekleştirdiğimiz için sistemin belirlediği ibareleri ve kodları dikkate alıyorum ben.
Sizin dediğiniz şekilde yapmak için sistemdeki kodları iptal etmeleri gerekir biz manuel ekleyelim diye.
Benim tavsiyem sistemin çıkardıklarını dahil edin yeterlidir.

@Mustafacan Hocam tabiki de gönlün nasıl rahat edecekse o şekilde yapabilirsin. Ancak şu ömrü hayatımda bırak bekradan denetim geçirmeyi denetim geçiren bir allahın kulunu duymadım. Kaldı ki ben sistemin bana verdiği verileri kullanıyorum :) Dolayısıyla suçlu ise EÇBS suçludur. :) Yani yanlış yapmaya teşvik etmek istemem ama bence mantıklı olan bu olduğu için bunu yapıyorum aslında

@Fatih Koçak Hatta Susuz amonyağın Yönetmeliğin ekinde adlandırılmış kimyasallar kısmında niteliyici alt seviye
sınırının 50 ton olduğunu belirttim. Onlarda olsun biz uluslarası kaynaklardan baktık H 221 kodu var
bütün tehlike sınıflarını toplamaya dahil etmeniz gerekli dediler...

Yeni bildirim ekle bölümünde CAs numarası isteniyor. Fakat Kimyasalların H numarasını biliyorum CAS numarasını bilmiyorum .Nerden başlamalıyım

@Tuubaak cas no su yoksa 123456 yazın sonra bulamayacaktır. Aşağıda diğer kimyasal veya diğer karışım ekle kısmından ilerleyebilirsiniz.

@Mustafacan Adlandırılmış madde olan "susuz amonyak" ECHA sayfasında belirtildiği üzere hem Fiziksel (P2) hem de Çevresel Zararlılık (E1) ifadesi ile tanımlanmaktadır.
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Siz toplama kuralında (P2, E1) olarak kabul edip hesaplamanızı yapabilirsiniz.
Bekra bildirim sistemindeki tanımlamayı dikkate almayınız.

Bİrden fazla zararlılık sınıflandırılması olduğunda aynı durum söz konusu oluyor. Şöyle bir madde var:

"6. Bir tehlikeli maddenin birden fazla sınıflandırmaya tabii olduğu durumda, bu Yönetmeliğin amacına uygun olarak her bir başlık (H, P, E) altında yer alan en düşük niteleyici miktar esas alınarak toplama kuralı uygulanır. Ancak, Not 4’teki kuralın uygulanması için, Not 4 (a), 4 (b) ve 4 (c)’deki her bir başlık altında (H, P, E) ilgili sınıflandırmaya karşılık gelen niteleyici miktar esas alınır." bunu esas alarak mı yapacağız acaba?

Uzatılacağını sanmam. Normalde 18 Temmuz 2018 son tarihti zaten v3'e geçiş için. Hadi yeni yönetmelik çıktı diye 1 Temmuz 2019'a kadar süreyi uzattılar. Bunun üzerine çıkmazlar, kaldı ki çıkmamaları işine gelir. Ceza yazılacak tonla firma var :)

@tugceturan Merhabalar boş beyandan kastım tehlikesiz kimyasal olmasa bile bildirimi boş gönderiyorum.
[automerge]1561633054[/automerge]
Siz vakit kaybetmeden yapın, tarihe çok takılmayın :)

@ns_415 Ben bu maddeden anladığım;
H (SAĞLIK TEHLİKELERİ ) , P(FİZİKSEL TEHLİKELER) E (ÇEVRESEL TEHLİKELER) kendi içinde ayrı ayrı hesaplanırken eğer birden fazla tehlike ifadesi mevcutsa en düşük limit değeri olan miktarı esas alınmalı.
Yani bir madde hem H225 - P5c -ALT LİMİT 5000 TON- hem de H271 -P8 -ALT LİMİT 50 TON- kategorisinde ise H271 -P8 depolama limiti düşük olduğu için bunu baz alın.
Anlatabilmişimdir umarım :/