• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bekra, lng hak.

Esma Karaşin Aydın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Danışmanlık Şirketi
Merhaba;

Bekra bildirimi yapacağım sıvılaştırılmış doğal gaz için BEKRA bildirimi yaparken bildirim yap kısmına CAS numarası yazıyorum birşey çıkmıyor ama bileşenlerini yazınca metan , etan, propan var onlar çıkıyor. Bunun bildirimini nasıl yapmam gerekli bilsi olan varsa yardımcı olmasını rica ederim.

68476-85-7 CAS NUMARASINDAN ÇIKMASI LAZIM. KİMYASAL ADI AŞAĞIDAKİ GİBİ GÖZÜKÜYOR NORMALDE ESMA HANIM.
Petrol gazlar, lpg, lng
(sivilastirilmis dogalgaz)
svlatrlm; Petrol gaz;-[Ham
petrolün damtlmas ile
üretilen hidrokarbonlarn
kompleks bir bileimi. Büyük
ço?ukla C3 ila C7 aral?a
karbon saysna sahip ve
yaklak -40°C ila 80°C
(-40°F ila 176°F) aral?a
kaynayan
hidrokarbonlardan oluur.]

SDS BU ŞEKİLDE CAS NUMARASI OLARAK BİLDİRİM YAPARKEN HANGİSİNİ ALMAM GEREKLİ
LNG.jpg

Ekli dosyalar

• Natural gas, cryogenic liquefied.pdf
    136.5 KB · Görüntüleme: 24
Cem YılmazBir şey daha sormak istiyorum BEKRA sisteminde LNG olarak yazınca çıkıyor zaten SDS indede H220 olarak gözüküyor, BEKRA sistemindeki toplama kuralına göre hesaplama yapınca 1,4 çıkıyor. Alt seviyeli kuruluş oluyor bu durumda. Burada hazırlanması gereken bir rapor var Büyük kaza önleme politika belgesi bunu kim hazırlıyor. Bilginiz varmı. Yardımcı olursanız sevinirim.

ESMA HANIM LPG'NİN GÜNCEL MSDS OLDUĞUNU TEYİT EDEBİLİR MİSİNİZ? MADDE 1 DE YER ALAN CAS NUMARASI OLMASI LAZIM BİLEŞENLER DEĞİLDE.

LNG Yazarak aratınca çıkıyor listede kolay alevlenir alt sınır 10 üst sınır 50 diye düşünüyorum.

Evet teşekkürler buldum. Bir şey daha sormak istiyorum H314 Ciddi cilt yanıklarına yol açar yazıyor kategori 1A tam olarak ne oluyor BEKRA da H2 AKUT TOKSİK olarak mı değerlendirmeliyim. Teşekkürler.

Sizin paylaştığınız tabloda H314 yok ama ben SDS deki MADDE/KARIŞIMIN KİMLİĞİ kısmında yazan CAS numarasını girince sağ tarafta eklenecek kimyasal olarak çıkıyor + işaretine basıp ton cinsinden miktarını girmem gerekmez mi. Birde karışım olduğu için yüzde 30 yazıyor ya toplam anlık depolanan miktarın %30 u mu alınmalı.

Ekli dosyalar

• kimyasal.jpeg
    kimyasal.jpeg
    586.9 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Merhaba,
Bekra beyanı kapsamında bende karışımlar üzerinden girişler yapacağım, örneğin bi karışımın %60,%20 vs oranlarında farklı tanımlı kimyasallar mevcut. Bu durumda nasıl giriş yapıyoruz. Yüzde almadan giriyoruz ama tek kimyasaldan mı giriyoruz. Öyle ise bu kimyasalı neye göre belirliyoruz?

Erkan YılmazMerhabalar, Yeni msds ler de sanırım bu şekilde hazırlanmış. Ancak tam olarak beyanı nasıl yapacağımızı anlayabileceğimiz bi doküman biliyor musunuz? H225 mesela hesaplama için 50-200 olarak buluyorum bölenleri doğru mu bakıyorum emin olamıyorum kimi kodda P5a,P5b,P5c diyor birini beniim seçmem gerekiyor sanırım neye göre seçiyoruz?

Yasemin MendeşMerhaba, bekra beyanı eklerinde örnek hesaplama var ama anlaşılması çok kolay değil. H225 dahil diğer tehlikelilik özellikleri için a,b,c durumu mevcut. Bunun için kimyasalın msds'ine, kimyasalin depolama şartlarına ve bekra'nin eklerine bakmalısınız. Örneğin; h225 örneğinden gidelim. Önce bekra'nin eklerinde P5a kısmına bakın.

P5a için 3 ihtimal var;
1. Alevlenir sıvılar kategori 1
2. Kaynama noktasınin üzerinde tutulan alevlenir sıvılar kategori 2 veya 3
3. Parlama noktası <=60° altında olan ve kaynama noktasınin üzerinde tutulan diğer sıvılar (not12'ye bakınız)

Kimyasalın mevcut durumu eğer bu özelliklerden birini karşılıyorsa P5a seçilmeli. Yoksa P5b'ye bakmalısınız. Eğer o da değilse P5c seçilir.

Kaçıncı kategori olduğu kimyasalın msds'inde 2. Kısımda H225 yazan yerde yazar.

msds'in 9 bölümde karışımın fiziksel ve kimyasal özellikleri kısmında yazar. Kaynama noktasina oradan bakabilirsiniz. Depolama şartları da depolayan firmaya göre değişir. Hangi firma için yapacaksınız onun yetkisilinden öğrenebilirsiniz.

Merhabalar , Bekra denetimi geçiren oldu mu aranızda ??
üst seviyeli kuruluşuz mart ayında denetimimiz olacak.

Son düzenleme:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
OyaaBen geçirdim. Alt seviyeli kuruluş bı tesisim için. Saha turu oldu. Depolama alanları ve atık alanları incelendi. Kimyasallarin depolandığı alanlar incelendi ve bekra ile ilgili hazırlanan dokümanlar incelendi. Msdsler kontrol edildi.

Önceki cevapları görüntüle…