Biyogaz Tesisi

hilol kartal

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
okul
Biyogaz tesislerinin çevresel etkileri nelerdir?

Hayvan dışkılarının biyometanizasyon işlemleri yapılmak suretiyle katı fermente ürün ve sıvı fermente ürün ile biyogaz elde edilmesi işlemlerini kapsamaktadır.

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Sabaha kadar konuşabileceğim bir başlık buldum ama içi boş çıktı :rolleyes:

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhaba siz başlayın gerisi illaki geliyor :)

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Biyogaz tesisleri bünyesinde birden fazla konuyu barındırdığı için kafa göz dalıp konuşmaya başladın mı dibi gelmeyecek olan bir konu. Aynı anda birden fazla yönetmelikle de ilgilenmek zorunda kalıyorsun. Ben yokken sitede biyogaz ile alakalı olan konular nedir diye de bakıyorum. Konuya nereden ne şekilde girilir karar vermeye çalışmıyor değilim yani :D

Gülin Ç.

Yönetim Grubu
Firma
Atık Yönetimi
Üni' de biyodizel üretmiştim ben de kanoladan ama biogaz olayına hiç girmedim ..

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
bana göre en güzeli bir arada işletilebilir olmaları açıkçası. biyodizel, biyometanol bunlarda güzel konular şahsen.

yusufduran

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enerji AŞ
Biyogaz dan elektrik üretimi konusunda tecrübeniz var mı hocam? Böyle bir proje yapmak istesek biyogaz kaynağı olarak ne seçmeliyiz? Arıtma çamuru bunun için uygun mudur hem bertaraf maliyetinin düşürüp hem de enerji üretmek için ? :) Sorularım bunlar hocam teşekkür ederim.

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Tecrübem yok beyin cimlastik adı altında spor yapıyorum :p kimileri arıtma çamuruna evet diyor kimileri hayır diyor. Ben kullanıyorum. Olmaz diye birşey yok. Ama tek bir atık türü hele ki sadece arıtma çamuru olmaz. Bulunduğunuz bölgedeki atık türlerine göre besleme programı yapılmalı. Zaten proses danışmanlığı kavramı buradan çıkıyor.

Bilal EFE AYDIN

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALMERGROUP
Arıtma çamuru tek başına yeterli değildir.
1mw elektrik elde etmek için günlük yaklaşık 90 ton %15 kuru madde oranlı organik malzeme gereklidir.
Biyogaz tesislerinde asıl amaç tehlikesiz atıkların geri kazanım olarak görülse de hedef elektrik üretimidir.Çünkü YEGDEM 2023 yılına kadar bu tür yenilenebilir enerjiye destek vermektedir. Kısaca elektrikten para kazanıp proses sonucu oluşan katı ve sıvı gübre yan gelir oluyor.
Sadece arıtma çamuru bertarafı için böyle bir tesis kurulması gereksizdir. Ayrıca Arıtma çamuru kullandığınızda tarım bakanlığından gübre çalışma onayı alamıyorsunuz ve proses sonucu oluşan katı ve sıvı fermantenin bertarafı için yeniden maliyet oluşuyor.

Önceki cevapları görüntüle…

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
@Bilal EFE AYDIN Paranın kazanıldığı yer mecburen elektrik üretimi. Bu yüzden de elektrik hesabını yapmak zorundasınız. Ancak buradaki yenilenebilir enerji elektrik değil tesiste oluşan biyogazdır. Ben ürettiğim biyogazdan destek almalıyım. Bunu alamadığım için biyogazı saflaştırıp doğalgaz olarak veya daha farklı bir tür olarak veremiyorum. Dolayısı ile biyogaz tesisi olmaktan çıkıp elektrik tesisi oluyorum. Fakat tesisi kurarken baz almam gereken bölgemdeki atıklar ve endüstriyel tarım ürünleridir. Buda sizi atık tesisi mantığı ilekurulum ve hareket etmeye zorlar.Yani ben 5mw ilk tesis kuracağım değil, ben günlük 900ton atık bertaraf edeceğim ve karşılığında 2,4 mw elektrik üreteceğim diyerek yola çıkmalısınız ki tesis doğru işlesin. Aksi halde 14mwlık kurulan biyogaz tesisleri bir hayaldir.

Ben kendi tesisimde atıktan bedel alıyorum. Bu hesap ile tesisin giderlerinin bir kısmını karşılıyorum. Piyasada elektrik tesisiyim diye hareket edenlerden dolayı para alınacak yerde üstüne para verilir bir pozisyonun oluşmasında buradan geliyor.

Kentsel arıtma çamurunuzda ağır metal veya toprağa zarar verici herhangi bir madde yok ise gübrenizin değerlerinde herhangi bir sıkıntı çıkmaz. Anaerobik ortamda patojen bakteriler yaşayamaz. .doğanın yapısına aykırı olan bir durum. Hijyenizasyon tesisi isteniyor ama bunun mantığını anlayabilmiş değilim. Yaptığınız gübreden mikrobiyel gübre elde etmek istiyorsunuz ama bunu tüm bakterileri öldürüp ardından sisteme yapay bakteri enjekte ediyorsunuz anlamış değilim. Ancak biyogaz tesisinden çıkan gübre ilk hali ile gübre değildir. Toprak düzenleyici olarak kullanabilirsiniz. Gübre olabilmesi için toprak iz elementlerinin ilave edilmesi gerekiyor. Elimizdeki organik gübrelerin şuan tutmamasının sebebi de toprağın kimyasal gübre ihtiyacını organik gübre ile hemen kesememenizden kaynaklanıyor.5.yılın sonunda tamamen kimyasal gübreden kurtulabiliyor çiftçi.şuan organik gübreye destek çıktı ancak çiftçinin şikayet ettiği konu gübrelerin kötü kokması ve gözle görülür bir verim artışının konulamaması
Biyogaz tesisini ister sadece arıtma çamurundan ister sadece hayvansal atıktan neyden kurarsanız kurun tek başına kuramazsınız. Yeterli olmaz. Buradaki incelik tesise her zaman farklı organik madde yüklemekten değil başka ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır. Şartları zorlayacağım derseniz arıtma çamurunuda anaerobik olarak arıtırsınız.

Son düzenleme:

aiseymc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mezun
Merhaba arkadaşlar. Dry Fermentation ile ilgili bir makale yazmam gerekiyor ama yabancı kaynak konusunda erişimle ilgili sıkıntı yaşıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
Bu sistemlerle ilgili olarak nasıl bir makale arıyorsunuz? Bu sistemlerin hangi kısmı ile ilgili makale yazacaksınız?

aiseymc

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
mezun
Sistemin işleyişi, ne kadarlık bir verim sağlayabildiği ya da diğerlerinden farkı, uygulanabilirliği, Dünya genelinde bu sistemle ne kadar üretim yapıldığı, nerelerde yapıldığı, ülkemizde yapılabilirliği vb konular üzerine bir araştırma olacak veri elde edebilirsem daha fazlası da olabilir.

Sedameriç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kamu Sektörü
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.
umarım sorularınıza biraz da olsa cevap olacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Daha fazla bilgi edinince sizinle paylaşırım, yakın vakitte bu konuyla ilgili sempozyum da yer almıştım.

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
bu kaynakta istediğinin çok az bir kısmı var. Ama genel anlamda(kuru+yaş) biyogaz üzerine çalışan arkadaşlar için tavsiye ederim. Güzel bir kaynaktır.

Mustafa Bolat

Kayıtlı Kullanıcı
biyogaz kağıt üzerinde size güzel bilgiler hesaplamalar dolar işaretleri verir fakat işletmeyi bilmiyorsanız tamamen bir bomba almış olursunuz.

hatice BURAL

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ekinyolu çevre danışmanlık firması
merhabalar, katı atık düzenli depolama sahasında çöp gazından lfg enerji üretimi yapacak olan bir tesisin izin lisans işlemleri için ne yapılmalı ve kapsam belirlemede yardımcı olurmusunuz

Fatih Koçak

Etkinlik Grup Lideri
Yönetim Grubu
Etkinlik Grubu
Web Sitesi
www.cevremuhendisleri.net
Firma
Mutlular Çevre Ve Sistem Danışmanlığı
Merhabalar ,

Enerji üretiminizin yapılacağı tesis için Ç.İ.L. Yönetmeliğiniz ek-1 ek -2 eklerinde Enerji kısmından bir kapsama gireceksiniz.
Ancak Kapsamınızı belirlemek için İl Çevre Müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.
Kapsam belirlemeleri Müdürlük yapmaktadır. Burada size söylenecek kapsamlar tahmin olabilir:)

Önceki cevapları görüntüle…

yarabandı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Artı İnşaat
@hatice BURAL motor konusunda daha çok yardımcı olabilirim söz konusu çöp gazı olduğunda. @Fatih Koçak arkadaşımızın dediklerinin haricinde yapılan daha farklı bir işlem var mı bilmiyorum. Çöp ile alakalı olan konularda izin lisans kısımlarında yer almadım.

Necim

Kayıtlı Kullanıcı
Biyogaz tesislerinin çevresel etkileri nelerdir?

Hayvan dışkılarının biyometanizasyon işlemleri yapılmak suretiyle katı fermente ürün ve sıvı fermente ürün ile biyogaz elde edilmesi işlemlerini kapsamaktadır.
En büyük etkisi KOKU ve Atıksu