• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Biyolojik filtre reaktörler (bfr) için dolgu malzemesi alternatifleri

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
Biyolojik Filtre Reaktörler (BFR) klasik filtre sistemlerinin modifiye edilerek atıksu arıtımı amacıyla kullanıldığı yeni teknolojilerdir. Günümüzde farklı isimler altında geliştirilen biyolojik filtreleri birbirinden ayıran özelliklerin başında filtrelerde kullanılan dolgu malzemeleri gelmektedir. Sunulan makalede “pellet” olarak isimlendirilen, su yumuşatma sistemlerinden atık olarak çıkan bir malzemenin BFR’de dolgu malzemesi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu kapsamda, Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ilgili şartnamelerinde açıklanan analiz yöntemleri kullanılarak malzemenin tane boyutu dağılımı, özgül ağırlık, birim hacim ağırlık,porozite, özgül yüzey alanı gibi fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Laboratuvarda kurulu bir filtre kolonundan yararlanılarak malzemenin akışkanlaşma özellikleri (minimum akışkanlaşma hızı) araştırılmıştır. Ayrıca, yukarı akışlı akışkan yatak olarak işletilen bir reaktöre “pellet” doldurularak malzemenin atıksu arıtımı amacıyla kullanılabilirliği incelenmiş; organik madde giderimi esas alınarak arıtma verimi değerlendirilmiştir.

Makalenin tamamına ekteki dosyadan uaşabilirsiniz. Toplam 14 sf
 

Ekli dosyalar

  • Biyolojik Filtre Reaktörler (BFR) için Dolgu Malzemesi Alternatifleri.pdf
    279 KB · Görüntüleme: 83
Üst