• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

BOi/O2 Oranı

rblsr44

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
serkan_rutbil@hotmail.com
Merhaba arkadaşlar evsel nitelikli bir atıksuda 1 kg boi giderimi için ne kadar oksijene ihtiyaç vardır? boi/o2 oranı tarzında bir oran VAR MI?

BOİ zaten gereken oksijenin miktarıdır. 1 kg BOİ diye bir şey olamaz.

BOİ= Biyokimyasal oksijen ihtiyacıdır. Bir su örneğinden numune alıp BOİ değerine bakarsanız sallıyorum 350 mg/L gibi bir sonuç bulursunuz. Bu şu demektir: O suyun 1 litresinde biyolojik olarak parçalanabilen organik maddeleri parçalamak için mikroorganizmalar 350 mg oksijen kullanıyor demektir.

BOİ ile suyun kirliliği hakkındaki yorumu bu şekilde yaparız. BOİ 1000 mg/L çıkan su BOİ 250 mg/L çıkan sudan daha kirlidir diyebiliriz. O sudaki organikleri parçalamak için çok daha fazla oksijen gerekiyor diye düşünmelisiniz.

1 kg BOİ diye bir şey aslında yoktur. BOİ sonucunu 1 kg/m3 ( 1000 mg/L eder) bulmuşsunuzdur belki. Evsel bir atık suda bu kadar yüksek BOİ pek olmaz zaten.

Not: KOİ, kimyasal oksijen ihtiyacıdır.

Ekli dosyalar

• boi.png
    boi.png
    14.7 KB · Görüntüleme: 25
KubilayDuman"Arıtma tesisleri böyle projelendirilemez" derken onu demek istedim zaten. "BOİ ya da KOİ ihtiyacı budur ona göre blower koyalım" gibi bir şey yok. Aslında etkileyen bir çok şey var. Teorik, okullarda öğretilen parametrelerin çok daha fazlası hesaba katılıyor. Büyük, gerçekten büyük ve bir kentsel atık su arıtma tesisinin gerçek blower hesabı sayfalarını incelemiştim. Gerçekten kapsamlı bir iş.

Basit düşündüğümüzde, "Biyolojik prosesler" dersi sınavındaysam ve 5 puanlık soruda şöyle diyorsa: Günlük kirlilik yükü 1 kg BOİ olan bir su örneğinde günlük ne kadar oksijene ihtiyaç vardır sorusunun cevabı 1'dir. Cevap kısmına "1 kg" yazarım :)

1 kg boi nin giderimi sadece oksijen ihtiyacına bağlı olmadığından sıcaklık ve çamur yaşı ile orantılı olduğundan böyle bir oran yok diye biliyorum.

Aşağıda daha önce açılmış konuyu incelerseniz orada detaylı olarak hesaplamaları göreceksiniz.

Havalandırma Havuzu Ve Oksijen Hesabı