• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Büyük kaza önleme politikası

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Merhaba arkadaşlar,
Seveso bildirimi yaptığımda "alt seviyeli kuruluş" sınıfına girdik. Alt seviyeli kuruluşlar da BKÖP hazırlamak zorunda. İnternet ortamında araştırdım. Eğitim slaytları çıkıyor. Ancak pek de açıklayıcı değil. Elinde BKÖP ile ilgili örneği olan var mı? Paylaşırsanız sevinirim.
Teşekkürler.

beyanımız 2013 te yani yönetmelik yayım tarihi öncesinde kaldı o zaman 2014 için yapılması gerekiyor bir değişiklik olana kadar. Teşekkürler

arkadaşlar bir sorum olacak,
benim çalıştığım iş yerinde benden önceki danışmanlık şirketi herhangi bir kimyasal madde bildirimi yapmamış. firmada kulanılan kimyasalların miktarı çok az 3-5 ton kimyasal depolanmaktadır.
Fakat onun dışında birimlerde asit-kostik tankları mevcut 5 er tonluk ,bunlar sürekli kullanılmaktadır yani sadece depolama yapılmamaktadır.
Bildirim yapmam gerekiyor mu ? yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

@nesliy

Yıl içerisinde anlık bulunması muhtemel en yüksek ağırlıkların sisteme girilmesi gerekli. Dolayısıyla Tanklarınızda depolanmasa bile bir sefere mahsus tam kapasite doldurduğunuz anı referans almalısınız.

Md7-de belirtilen tehlikeli maddelerin bildirimi: cevreonline sisteminde "Kimyasal Madde Envanter Bildirim Sistemi" olarak mı "Seveso bildirim sistemi" olarak mı "Kimyasal Kayıt Sistemi (Sanayii)" olarak mı geçiyor? şimdi firmamızda bunlar inaktif durumda da.

@putperest
Bu kimyasalların bildirimini ben seveso dan mı yapmalıyım?
BEKÖP'te alt veya üst seviyeli kuruluşlara uygulanır diyor da ekteki hesaplamadan kapsam dışı olduğumuzu belirledim de tabi yanlıl olmadıysa :)

Seveso BEKKHY da kapsam dışı iseniz bir bildirim yapılmıyor, muaf demesi yeterli, bu yönetmelik kapsamında tehlikeli madde bulunuyor ise en yüksek anlık depolama miktarını yazıyorsunuz muaf diyor ise sorun kalmıyor hatta her sene de yapılması da gerekmiyormuş eğer miktarlarda bir değişiklik yok ise (forumdan öğrendiğime göre )

kimyasal envanter bilgi sistemi Kimyasalların Envanteri ve Kontrol Hk Yönetmelik kapsamında yer alarak üretim yapıyorsanız geçerli benim anladığım kadarıyla

@shalic

BEKKHY kapsamında muafiyeti nasıl belirlememiz gerekiyor, kendi hesaplamalarıma göre tespit ettim.Seveso bildirimi de hiç yapılmamış zaten.

siz değerleri giriyorsunuz yani örnek vermek gerekirse tesiste anlık en fazla ne kadar depolanmış, tehlikeli maddelere göre yazıyorsunuz sistem kendisi hesaplayıp kapsam dışı yazıyor bildirimin yanına, ben bu kadarını biliyorum :S

Arkadaşlar şimdi seveso bildirimi yapılıyor mu yapılmıyor mu? yapılıyorsa bildirimin son tarihi kaç? Bir de maden ocağımızda kullandığımız dinamitler ve mazot, fuel oil gibi yakıtlar seveso bildirimi dahilinde mii?

@shalic
Arkadaslar bildirimlerde esas alınan miktarlar en yüksek anlık stok miktarı mıdır yoksa deponun max kapasitesi midir ? Söyle ki mesela bnm yıl içerisnde stokladığım max miktar 300 ton ama benm depomun hacmi max 340 ton .Şimdi ben bu kimyasalın beyanını hangisi üstünden yapmam gerkiyor ? Yardımcı olursanız sevinirim.

deponun hacmimi full doldurma durumunuz var ise 340 yazın, biz deponun maksimum miktarını yazdık çünkü en fazla o olabilir mantığı ile, siz hiç ulaşmayacak iseniz yazmasanız da olur gibi bir düşünncem var.

seveso bulundurduğunuz max kimyasal miktarı içindir, kimyasal envanteri ise kimyasal ithal eden yada üretenlerin yapacağı bir sistemdir

@shalic
Aynı şeylerden bahsediyoruz Selma hanım galiba bende deponun max hacmini gireceğimde doğru mu düşünüyorum acaba dedim , saolun.
@Kenan Atalar
Kenan Bey peki benim sevesoya girişini yapacağım kimyasallardan bi kaç tanesi yurt dısından ithal ediliyorsa bunların tekrardan kimyasal envanteri sistemine giriş yapmam gerekir mi?

Arkadaşlar merhaba, tesisimde kullandığım ve tehlikelilik özelliği çok toksik olan kimyasalın girişini yaptığımda sistem tesisi kapsam dışı olarak gösteriyor, normalde üst seviyeli kuruluş olarak değerlendirilmem lazım bu durumda ne yapmam gerekiyor? Sistemde sıkıntı yaşayanlar arkadaslar var mı ?

@Pınar PELİT

kimyasalların Risk kodlarını (R1-R53) giriyor musunuz? Buradaki kodlara ve kimyasal miktarına göre seviye belirleniyor

@putperest
Kimyasal miktarı, EC , Cas No, risk kodları mevcut sisteme giriş yapılmış, bildirim dahilindeki maddeler kısmında görünüyor fakat adlandırılmamış maddeler (Tablo 2 )'de çok toksik olarak belirlemesi gerekirken tabloda görünmüyor ve sistem kapsam dışı olarak gösteriyor.

Arkadaşlar, bazı tesislerimizde araçların mazot ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı tesis içinde mazot tankı bulunmaktadır, bunlar için seveso bildirimi yapmak gerekiyor mu?