• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çanakkale Boğazı'nda artık atık toplanmayacak

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2008
Şehir
Yurt Dışı
Firma
ABL Group
fft5_mf356812.Jpeg


10/02/2010 01:31
Çanakkale'de 2005 yılında hizmete giren ve boğazdan geçen gemilerden yıllık 150 bin ton atık toplayan Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi faaliyetini durdurdu.

ÇANAKKALE'de 2005 yılında hizmete giren Kepez Limanı'nın işletmesini 29 yıllığına alan Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş., boğazdan geçen gemilerden yılda 150 bin ton atık toplayıp bunları ayrıştırarak ekonomiye kazandırdığı Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi'nin faaliyetini durdurma kararı aldı. Liman yetkilileri, gerekçe olarak, ayrıştırma sonrası ellerinde kalan atıkların bertarafıyla ilgili beklenti içinde oldukları yönetmeliğin çıkmamasını ve zarar ettiklerini gösterdi.

Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2 Aralık 2005 tarihinde hizmet vermeye başlayan Kepez Limanı'nda sıkıntılar bitmek bilmiyor. Hizmete açıldığı günden bu yana kar ve zarar durumu tartışılan Kepez Limanı'nın Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi'nin zarar ettiği gerekçesiyle kapatılması kararlaştırıldı. Tesiste çalışan 50'ye yakın işçiye de ay sonu itibariyle işlerine son verileceği söylendi. Türkiye'nin en büyük denizsel kaynaklı atık toplama tesisi olan 11 bin 80 metreküp kapasiteli Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi, Çanakkale Boğazı'ndan geçen gemilerden yılda 150 bin ton slop, sintine suyu, slaç, yağ ve çöp gibi atıkları alıyordu.
Liman yetkilileri, konuyla ilgili olarak sessiz kalmayı tercih ederken, Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, limandan bir heyetin kendisini ziyaret ederek, Atık Kabul ve Ayrıştırma Tesisi'nin faaliyetlerine son verdiklerini ve bu kararı bakanlığa bildirdiklerini ifade ettiklerini açıkladı. Kepez Limanı'nda limancılık faaliyetlerinin devam edeceğini belirten Vali Atalık, “Tabii ki bu haber bizim için üzücü. Çünkü 40- 50 kişi işsiz kalacak. Ayrıca bu atık toplama tesisi Türkiye'de örnek olacak nitelikte bir tesisti. Ancak işletmeci firma beklediği yönetmelik çıkmadığı ve zarar ettiği için böyle bir karar almış. İlerleyen günlerde ne olur bilemeyiz. İşletmeci tesisi söküp bir yere götürmüyor Belki beklenen yönetmelik çıkar ve tesis yeniden hizmete açılır” dedi.

Kepez Limanı'nın bulunduğu Çanakkale merkeze bağlı Kepez Beldesi'nin Belediye Başkanı CHP'li Ömer Faruk Mutan da “Kepez Limanı atık toplama tesisi ile ilgili işletmecinin bir yönetmelik beklentisi vardı. Atıkların bertarafıyla ilgili o beklenti olumsuz sonuçlandı. Yönetmelik çıkmayınca, atıkların ayrıştırması sonucu ortaya çıkan atıklardan faydalanılması düşünülüyordu. Ama yönetmelik çıkmadı. İşletmeci de, bu atıkları imha etmek için İzmit Atık ve Atıkları Arıtma, Yakma, Değerlendirme A.Ş.'ye (İZAYDAŞ) gönderdiği için zarar ediyordu. İşte bu nedenle tesisin faaliyetine son verdiler. Tesiste çalışan 40-50 kişi bu ay sonu itibariyle işsiz kalacak. Bu durum çok üzücü. Kentin üst düzey yöneticileri harekete geçmeli” diye konuştu.

Atıklar başlarına dert olmuştu

Kepez Limanı'nda, gemilerden alınan atıklar tesiste ayrıştırdıktan sonra geriye kalan atık maddeleri bertaraf etmek için İZAYDAŞ'a gönderilmek yerine, Şehir Mezarlığı yanındaki boş araziye gömülürken, 11 Ekim 2007 tarihinde Çanakkale Emniyet Müdürlüğü ekiplerince suçüstü yakalanmıştı. Daha sonra bölgede yapılan kazılarda da önceden gömüldüğü belirlenen çok miktarda atık maddesi bulunmuştu. İZAYDAŞ'tan gelen ekipler bu maddeleri toplayıp götürmüş, sonraki süreçte liman yetkilileri, Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi2nde yargılanmışlardı. Liman işletmecileri, yaşananlara tepki olarak o günlerde yazılı bir açıklama yapıp tüm limancılık faaliyetlerini durdurduklarını bildirmiş, ama 1.5 ay sonra yeniden faaliyete başlanmıştı.

Çanakkale Liman İşletmesi Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 9 Mayıs 2004 tarihinde temeli atılan Kepez Limanı, üst yapı inşaatı 23 Kasım 2005 tarihinde Kolin İnşaat tarafından tamamlanmış ve 2 Aralık 2005 tarihinde hizmete açılmıştı.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .


fft5_mf356812.Jpeg
 
Üst