• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çed acil yardım

Şengül.h

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
cevrecev
Merhaba arkadaslar,
kaplama işlemi yapacak olan bir firmam için ÇED Gerekli Değildir Belgesi alındı. Fakat havuz hacimlerinde toplamda 3,2 m3 lük bir yanlışlık ve havuz sayılarında 4 adet eksik var. Kurulum aşamaısnda farkettik. Ne yapmamız gerek. Yeniden ÇED gerekli Değildir Belgesi ne basvurmak mı lazım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba,
Havuz hacimleriniz 3,2 m3'lük az mı yazılmış? Eğer hem hacmi hemde adet sayıları eksik olarak ÇED Gerekli Değildir belgesi alındı ise, tekrardan kapasite artışı yaparak yeniden ÇED Gerekli Değildir belgesi için başvuru yapmanız ve PTD hazırlatmanız gerekmektedir. Mevzuatta ilgili bölümün ekran görüntüsünü de aşağıya bırakıyorum.

1612508196877.png

Oğuzhan bey aynen hacimler ve tank saysii eksik ama kapasiite de ÇED dışında bir artış olmayacak. Yani kapasite artmayacak

Ben de bir konu da üstadlarımızın yorumunu rica edeceğim. Bu konu başlığı altında
bir yatırım (ÇED kapsam dışı olacak) düşünülüyor ama tapusu yok, arsa tahsis belgesi var onda da 102 ada / 11 parsel' in bitişinde ki arsa diye geçiyor. Bununla beraber imar planı ve adres bildirimi de henüz yok. bu şekilde bir başvuruyu yapabilir miyiz. Değerli üstadların tecrübe ve yorumlarını almak iste

üstad @Oğuzhan Keskin beyin yorumundan sonra düzeltme yapıyorum, daha doğrusu ekleme, yatırım için düşünülen alan Organize Sanayi Bölgesi içinde bulunmaktadır.

Son düzenleme:
yeniçevreciMerhaba,

Fikrimi söylemem gerekirse oraya ÇED'e dair hiç bir görüş veya yazı alamazsınız. Neden?

Nedeni de şu; yatırım yapacağınız alana ait sadece anladığım kadarıyla sadece taşınmaz mal olarak arsa var. ÇED ile ilgili görüş, yazı veya belge alacağınız zaman tapu, adres bilgileri istenmekte olup ÇED belgesi veya görüşüde direk o ada, pafta, parsele verilmektedir. Sizin yatırım yapacağınız arsanın adresi sanırım sadece "102 ada / 11 parsel' in bitişinde ki arsa". Bu adrese İl Müdürlükleri ÇED görüşü, yazısı veya belgesi vermeyeceği kanaatindeyim.

Ayrıca ÇED görüşü, yazısı veya belgesi alacağınız arsanında vasfı önemli, gidipte tarla vasfında olan tarlayada ben yatırım yapacam derseniz gene bir dönüş alamazsınız.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
masaliş
Mevcu ÇED gerekli değildir belgenizi 100 m3 için aldığınızı düşünelim ve mevcutta 103,2 m3 havuzunuz var ve 4 tane de fazladan havuz var diye kabul edelim.
Bu durumda Yukarıdaki ÇED yönetmeliğinin 20/b maddesi kapsamında çed gerekli değildir üzerine yapacağını artış 3,2 m3, yönetmeliğin Ek-2 listesindeki eşik değer 5 m3 ü geçmediği için mevcut ile toplanmaz ve ÇED KAPSAM DIŞI olarak değerlendirilir.
Yapmanız gereken şudur:
4 havuz toplamı 3.2 m3 ise ÇED Kapsam Dışı olarak müracaat edin 3,2 m3 için ÇED kapsam dışı görüşünüzü alın.