Çevre Disiplin Prosedürü Hk.

Mert Uğraşkan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Haz 2014
Mesajlar
68
Tepki puanı
120
Puanları
33
Yaş
28
Firma
Öğrenci
Herkese iyi forumlar, bilindiği gibi her kurumsal firmanın birçok prosedürü var. Bunlar içinde en dikkat çekicilerden birisi Disiplin Prosedürü olduğunu düşünüyorum. Fakat bir çok firmada yaptığım araştırmada direk Çevreye hitap eden bir yaptırım olmadığını gördüm. Bununla ilgili sizlerinde fikirlerini ve tecrübelerini kullanarak ortak bir Çevre Başlığı(Disiplin Prosedürün içinde) oluşturabileceğimizi düşündüm. Çalışılan alanlarda ki farklılıklardan dolayı maddelerde değişiklik olabilir, fikirlerinizi söylerseniz bunu birlikte geliştirebiliriz. Ben hem örnek hemde kafanızda bir şeyler canlandırabilmek adına ekte başlangıcı yaptım.
 

Ekli dosyalar

Alibey

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Ağu 2018
Mesajlar
40
Tepki puanı
22
Puanları
8
Firma
Alibey
Takipteyim güzel bir çalışma olmuş fakat geliştirilmesi lazım elinize sağlık Mert Bey
 

jn6zo

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
26 Tem 2011
Mesajlar
418
Tepki puanı
260
Puanları
68
Düşünce olarak güzel, tabii ki olması gerekiyor çevre maddeleri. Ancak bu maddelerin uygulanabilmesi için tüm bu süreçler, görev ve yetkiler prosedürle belirlenmiş olmalı.
Örneğin atık sorumlusu atanmamış ise kime ceza uygulanacak? Bunun uygulanabilmesi için atık sorumlusu atama görev ve yetkisinin bir kişinin görev tanımında belirlenmiş olması ve tebliğ edilmiş olması gerekir.
Ya da; "Çevresel sızıntı-döküntü tatbikatlarına Atık Sorumluları katılmamış." maddesinde ceza uygulanacak kişiler kimler olabilir?
Atık sorumluları mı? Atık sorumlularının amirleri mi? Çevre Yönetim Sorumlusu mu? İnsan Kaynakları sorumlusu mu? İşveren mi? Duruma göre hepsi olabilir.
Acil durum prosedüründe, tatbikatlara atık sorumlularının katılma gerekliliği belirtilmiş mi? Tatbikat tarih ve saati bildirilerek tatbikat görevlendirmeleri amirleri tarafından yapılmış mı? Bu görevler çalışanların her birine tebliğ edilmiş mi? vb. göz önünde bulundurulmalı.
 

Mert Uğraşkan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
30 Haz 2014
Mesajlar
68
Tepki puanı
120
Puanları
33
Yaş
28
Firma
Öğrenci
Söylediğin kelimelerin hepsi teker teker doğru, 'Çalışılan alanlarda ki farklılıklardan dolayı maddelerde değişiklik olabilir.' , bulunduğum projede yapılan SEÇ(Sağlık Emniyet Çevre) Prosedüründe belirtilenlerin hepsi mevcut. Yine kendimce cevap vermek gerekirse, kişisel maddi ceza uygulamamız yok. Kişiye uyarı ve uzaklaştırma uygulanır, maddi ceza firmaya verilir hak edişinden ay sonu teknik ofis düşer. Alt yüklenici bunu ister personeline yansıtır/yansıtmaz buna kendi yapısı karar verir. Burada ki yapı gereği her SEÇ Süpervizörü ne kadar sahada ki güvenlikten sorumlu ise Çevre konusundan da aynı derecede sorumluluğu işe girişlerinde Görev ve Sorumluluk olarak tebliğ edilmektedir. İş Sağlığı Güvenliği yerine Sağlık Emniyet Çevre birimininde amacı bunu kapsamaktadır. Sonuncusuna gelincede eğer ki firmasında bu konularla ilgili aksaklık var ise acil durum prosedüründe belirtilmese bile kurul kararı ile Çevre Birim sorumlusu gerek gördüğünde ilgili toplantıyı da,tatbikatı da yapmakta yetkilidir. Ama gene en başa geliyoruz, her projede aynı standartı aramak veya yakalamak değil amacımız, yaşanılan sıkıntılarla ilgili fikir alışverişi yapmak. Yorumun için teşekkür ederim.
 
Üst