• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Dosyası

Beril Ç.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba,

Kurumda bulunması gereken çevre dosyasının içeriğinde neler olmalıdır? Aynı zamanda İSG dosyası içinde de neler olmalıdır?

Mevzuatta faaliyetlerimizle ilgili olan bütün yönetmelikleri, kanunları vs. elektronik ortamda takip ediyoruz. Klasörler arasında çok önceden hazırlanmış olan mevzuat klasörü var ve yönetmeliklerin neredeyse hepsi güncellenmiş, mülga olanlar veya yeni eklenenler var. Sürekli mevzuatta bir değişiklik oldukça onların çıktılarını alıp klasöre koymamız gerekir mi? Zorunluluğu var mı? Çok büyük bir kağıt israfı olduğunu düşünüyorum da.

Temizlik-kozmetik ürünlerinde üretim ve ambalajlama, gıda ürünlerinde ise sadece ambalajlama faaliyetlerini yürütüyoruz. Aslında bayağı fazla var bağlı olduğumuz mevzuat, bu sebeple bütün yönetmelikleri, kanunları vs. çıktı alarak dosyalamak çok büyük israf gibi geliyor. Zorunluluğu olup olmadığını öğrenmek istedim bu sebeple

Şimdi şöyle, eğer firmaya dışarıdan hizmet veriyorsanız dosyanız zorunlu olacak. Çünkü tesise sizden habersiz denetim gerçekleştiğinde dosya arama peşine düşmek istemezler. Tesis bünyesindeyseniz işiniz biraz daha kolay. Geldiklerinde istedikleri her evrakı ibraz etmeniz yeterli oluyor. Örnek olması açısından bir klasör index'i paylaşayım. Düzenlemesi size kalsın, çünkü eklenebilecek mutlaka maddeler vardır :)

Ekli dosyalar

• ÇEVRE DENETİM KLASÖRÜ FORMU.xlsx
    13.8 KB · Görüntüleme: 399
Teşekkür ederim paylaşımınız için Cem Bey. Tesisin kendi bünyesinde çalışıyorum, danışmanlık firmasından değilim. Dosyada belirtilen evrakları dediğiniz gibi gelip isteklerinde ilgili dosyalardan çıkartarak kendilerine sunuyorum. Bu zamana kadar hiç mevzuat dosyası görmek isteyen denetçiyle karşılaşmadım, yani yönetmelikleri hard copy olarak görmek istemedi hiçbiri. Bu durumda her yönetmeliği hard copy olarak çıktı alıp dosyalamam gerekmediğini anlıyorum, doğru mudur acaba?

Doğru tabi ki, yönetmeliğin çıktısını almak dediğiniz gibi çok saçma. Her yönetmelik 20 sayfa olsa, 20 yönetmelik 400 sayfa yapar. Bu resmen katliam olur. :rolleyes:

Benden önceki çevre mühendisleri hep çıktıları almışlar, bir göz gezdirdim klasörde olan yönetmeliklerin, kanunların neredeyse hepsi revize edildi, kaldırılanlar, yeni ilave edilenler oldu, dosya hiç güncel bir döküman içermiyor şuan. Ve sürekli hard copy alınarak güncellenmesi bana da resmen katliam gibi geldiği için zorunluluğunun olup olmadığını merak etmiştim. Hepsini elektronik ortamda güncelleyerek takip ediyoruz zaten. O zaman güncellemiyorum :)

2017 sonunda bakanlık denetimi geçirmiştik. denetim tarihi bilgisi ile birlikte 'dosyada bulunması gerekenler'diye bir yazı göndermişlerdi.ben dosyalarımı ona göre düzenliyorum ama Cem Bey'in gönderdiği daha kapsamlıymış.ben yine de paylaşıyorum. iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• BİRLEŞİK DENETİM LİSTESİ.docx
    18.2 KB · Görüntüleme: 175
Evet bu dosyayı da 2019'da değiştirmişler. 2017 ve 2018'de Birleşik Denetim dosyaları bunlardı. Gerçi ilden ile de değiştiriyorlarmış. :rolleyes:
Mesela Manisa:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
(31 Madde)
Tekirdağ ise 2018 var:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
(26 Madde)

merhaba cem bey şuan birleşik denetim için çevre klasörü dosyası hazırlıyorum . Danışmanlık firmasından kendi çalıştığım firmanın dosyasını aldım . GFB süreci sırasında gürültüden muaf olduğumuza dair yazı var ve gfb sonrası tesis tat lisansını almış ve bu lisans 2019 sonunda dolacak. Tekrardan gürültüden muaf olduğumuza dair müdürlüğe yeni başvuru da bulunmam gerekir mi ?

Özellikle yeni başlayanlar için harika bir başlık olmuş. Ben de buradan sorular sorabilirim ilerleyen zamanlarda :harika:?