Çevre Görevlisi Belgesi

sanem25

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
12 Nis 2015
Mesajlar
18
Tepki puanı
2
Puanları
3
Şehir
İstanbul
Firma
Özel sektör
Arkadaşlar merhaba çevre görevlisi belgesi için vize yenileme ücreti 400 tl olmuş, bu konuya çok ama çok acil itiraz etmeliyiz. Bu belgeyi evet aldık imza için para ödedik belge için para ödedik şimdi de vize yenileme için para isteniyor. Çevre mühendisi arkadaşlar bu konuda desteğinizi rica ediyorum.
 

Burak Bilen

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
28 Mar 2013
Mesajlar
752
Tepki puanı
514
Puanları
98
Yaş
32
Konum
Kartal/İstanbul
Şehir
İstanbul
Firma
Anel
Bir de zamanını geçirirsen onlar da 200 TL daha geçiriyor.
 

Ömer Es

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Eki 2013
Mesajlar
136
Tepki puanı
93
Puanları
28
Yaş
29
MERHABALAR ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİNİ YENİLEYEN ARKADAŞIMIZIN SİSTEMİNDE İŞE GİRİŞ BİLDİRGESİ KENDİNİZ YÜKLEYEMEZSİNİZ FİRMA YETKİLİSİS İSTEM ÜZERİNDEN ONAYLASIN TARZINDA BİZ YAZI ÇIKIYOR BEN SİSTEME GİRİP ÇEVRE GÖREVLİSİ LİSTESİNDE ARKADAŞIN DOSYASI UYGUN DEĞİL OLARAK GÖRÜLÜYOR İÇİNE GİRİP DOSYAYI YÜKLEMEYE ÇALIŞIYORUM BU SEFER YİNE SİZ EKLEYEMEZSİNİZ TARZINDA BİR AYZI ÇIKIYOR BU TAZR BİR SORUNLA KARŞILAŞIP ÇZÖÜME KAVUŞTURAN VAR MI?
 

Serhat A.

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
5 May 2015
Mesajlar
91
Tepki puanı
115
Puanları
33
Yaş
27
Konum
Serdivan/Gülbahar/Şişli
Şehir
Sakarya
Firma
İşsiz
sanem25Mezun olalı beş sene oldu. Daha okul bitmeden dedim ki ya Devlet Kurumu ya da bu mesleği yapmam. Mesleğin bir değeri var. Diploma, AÖF'den de alınsa diplomadır ve size verdiği yetkiler vardır. Çevre Görevlisi belgesi Bakanlık'ın Çevre Mühendisi'nin vasfının olmadığını düşündüğü, bu işlerin herkes tarafından evet neredeyse herkes tarafından yapılabileceğinin düşünüldüğünün bir sonucudur. Fakat dünya gerçekleri var, bu belge başvurusu dönemi olunca belgeyi binlerce Çevre Mühendisi alıyor, diyorum ki almayın, alınca daha kötüsü olacak. Oldu. Her geçen gün yeni mezun ya da tecrübesizin alması gereken belge sayısı artıyor. Belge demek işsizlik demektir, Tıp Fakülteleri halen yüksek puanla öğrenci alır sebebi de diplomayı aldığınızda size bir iş garantisi verir. Nedir? Zorunlu hizmet, KPSS olmadan atanma gibi. Doğrudur 40 yaşında tam anlamıyla istediklerini alırlar, ama alırlar. Çalıştığınızın bir karşılığı vardır.

Başka alanda da başarılı olamadım. Ben aynı zamanda İlahiyat öğrencisiyim. Mezuniyetim yakıldı. Askerlikten geleceğim 28 yaşında ve elimde bir diplomayla tecrübesiz. İşe girebilir miyim? Hiç de kolay değil. Geçimimi yeri geldi taşımacılık yaparak, yeri geldi kantinde çalışarak kazanıyordum. Belirli bir yaştan sonra işe girmek daha zor. Bu bir gerçek. Ama belgeyi bugüne kadar almadığım için hiç pişman değilim. Belge için eğitime zorla para verdim, eğitimi de başardım, ama almadım. Yasa çıktı, ücretsize düştü, sadece imza parası veriyorsunuz falan. Ailemle bunun için yıllardır kavga ediyorum, evet kavga ediyorum. İş beğenmemezlik değil bu, alın AAT Belgelendirme geldi. Normalde bir X Mühendisin diplomasıyla yaptığı işler için Bakanlık'a haraç ödemek mecburiyetinde kalacağız, sanki diplomayı ve yetkileri Bakanlık verdi, 4 yıl boyunca Bakanlık'ın eğitmenlerinden eğitim aldık.

Meslektaşlarımız arasında iş birliği pek olmaz, bu eşyanın varlığına ters, çünki kontenjan az, mesleği yapabilecek alternatifler yaratılmış, bu işlere girebilmek için Bakanlık ne derse onu yapmanız gerekir. Dikkat ederseniz en güçlü örgütlenme Aile Hekimleri'nden çıkar, çünki adamların bir konfor alanları vardır. Aile Hekimliği tek çareleri değil. Ama onlar vazgeçilmez konumdalar. Sağlık her şeyden ötedir. Aslında o sağlık denen şeyi yani Aile Hekimi'ne muhtaç ettirmeyecek meslek sensin, senin mesleğinden ötürü insanlar ömürlerini uzattılar ama yok, siz İnşaat Mühendisleri'nden daha alçaktasınız. (Eski Müsteşar'ın sözüdür) Puanla meslek ya da program değeri ölçmeyi bırakmadığımız müdeetçe bu devam eder.

Velhasıl kelam, hiç boşuna destek istemeyin. Zaten işe yaramaz. Bu kalkışmalara en başta, 2010'da çıkılması lazımdı. 2014'de ciddi bir tepki verildi ama o tepkinin sonrasında Antalya'ya, Ankara'ya binlerce Çevre Mühendisi eğitime gitti. Sonuç ortada.
 
Üst