• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre izni muafiyet

Merve Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar baktığım tesis çevre izninden muaf olabilecek durumda.uygunluk yazısını çevre müdürlüğüne yolladım,buna gerek olmadığını muafiyet dilekçesi yazıp gerekli evraklarla birlikte teslim etmemi söylediler.muafiyet dilekçesinin belli bir formatı var mıdır ve istenen gerekli evraklar nedir,bunun için bakmam gereken bir link var mı

Çevre izin muafiyeti için yapılacak başvuru yapılacak ama bunun yanında ced görüş yazısı için de başvuru yapılacak. İkisine aynı anda başvuru yapılabiliyor mu? Birde kapasite raporu ekte bulunması lazım mı? Çünkü daha inşaat aşamasında kurulacak yer.

Merhabalar ,

Çevre İzni muafiyet için sisteme entegre edilmesi için çalışılmıştı ancak sistem de yapılıyor mu tam bilmiyorum.
Ben geçtiğimiz günlerde bir firmam için Kapsam görüşü(Çevre İzin Muafiyet) istemiştim.
Eklerine Kapasite raporu veya beyanınızı eklemeniz gerekiyor.

Çed için de başvuru ayrıca yapılmaktadır. Muafiyet için yapılacak denetimde Çed görüşünüz sorulacağından öncelikle Çed aşamasını tamamlamanız gerekiyor.

Tüm başvuruyu aynı anda yapabilirsiniz. Ancak gelen uzmanlar o tarihe kadar çed ve diğer evraklar yok ise eksiklik yazar ve dönüş sonrası belgenizi onaylarlar. Bu sebepten tüm evrakalrınızı hazırladıktan sonra başvuruyu yapmanızda fayda bulunmaktadır. (**Kapasite raporu da isteniyor.)

Merhabalar,
Ek-1 ve Ek-2 listesinde yer almayan tüm işletmelerin çevre izni kapsam dışı (çevre izin muafiyet) görüşü alması zorunlu mudur? kapsam dışı görüşü veya muafiyet yazısı hangi durumlarda, hangi işletmeler almalıdır? işletmenin üretim mi yapması gerekir ? örnek verebilirseniz sevinirim.

Sema Hanım Merhaba, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğine göre Ek-1 ve/veya Ek-2 kapsamına girmeyen tesislerin çevre izin muafiyet görüşü almasında fayda var. Çünkü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ani denetimlerde ek kapsama girmediğine dair yazı isteyebilir. Üretim yapan tesisler bu yazıyı alır. Mesela perakende satışı yapan veya benzeri firmalar bunu almak zorunda değiller. Şunun altını çizerek belirtiyorum her ne olursa olsun bir firma kapsam dışı olsa dahi bu tür yazıları almalıdır.

çevre izin muafiyet yazısı için 03.10.2018 tarihli çed gerekli değildir kararı var elimizde. şuan izin muafiyet için üst yazı başvuruda bulunacağız. çed geçmiş zaman olduğu için problem yaşarmıyız? kapasite raporun yeni alabıldık cunku

ÇED görüşü ile Çevre İzni Muafiyeti birbirinden bağımsız konular. Proses değişikliği, kapasite artışı yoksa; ÇED görüşünüz geçerliliğini koruyacak ve dolayısı ile çevre izni muafiyet başvurusunda kullanabileceksinizdir.

cem bey bı kaç dılekce buldum ama emin olmak için en guncel muafıyet yazısı linkini yönlendirmeniz mumkunmu?

@kkm Ankara için söyleyeyim firmanız EK-1 ve Ek-2 de yer almıyorsa elden başvurmanız gerekiyor. Ama eklere girip sınır değerin altında ise sistemden (Bana İl Müdürlüğünden bu şekilde dönüş oldu)Ayrıca dilekçede Ek-1 ve Ek-2 e girmediğini de sizin belirlemenizi istiyorlar. Yani kapsamının değerlendirilip tarafımıza bildirilmesi husunun gereğinin yapılmasını arz ederimi kabul etmiyorlar. Firmanın mühendisi olarak bizim kapsama girip girmediğimizi belirlememizi ve bunu dilekçede belirtmemizi istiyorlar.

@kubraeren ozaman bu şekilde yazıp ekleri dahil edip göndermem zaman kaybı olacak?

Ekli dosyalar

• izin muafiyet orn.docx
    14.2 KB · Görüntüleme: 43
@kkm Yani değerlendirmek veya değerlendirmemesi İl Müdürlüğü personeline kalmış bir şey ama ben sorduğumda net bir cevap olarak firmayı değerlendirmek sizin işiniz dediler onlar uygun bulup onay veriyor.

@kubraeren Merhaba, sistem üzerinden yapılan izin muafiyetlerinde bir problem vardı. Düzeltildi mi bilmiyorum. Problem şöyle idi, sistemden misal atıksu izin muafiyeti seçtiğiniz zaman memur sizi sistemde atıksudan muaf olarak tıklasa bile, sistem tüm izinlerden muafi olarak üst yazı çıkarıyordu.
Tabi bu problem çözüldümü bilmiyorum ama olurda devam ediyorsa İl Müdürlüğü ile görüşerekten başvuru yapmakta fayda olacağı kanaatindeyim.
Olurda memur fark etmeden (sistemdeki hatadan dolayı) tesisi tüm izinlerden muaf tutabilir.

Merhaba,

Tesis kapsamınızı söylememişsiniz. Yönetmelikte geçen ibare şudur:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
Yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Eğer kapsamda iseniz, bu belgeler olmadan faaliyet gösteremezsiniz. Kapsam dışı tesisler için il müdürlükleri baskı kurmuyor. Yönetmelikte de bu konuyla ilgili net bir ibare yok. Yalnızca kapsamda olanlarla ilgili var.