• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevrimiçi çevre izinleri portalında işverenin çevre görevlisini ataması...

Gürhan Kula

Kayıtlı Kullanıcı
Herkese Merhaba,

Çevrimiçi Çevre İzinleri Portalına kendi dijital imzamla girip çalıştığım şirketin Çevre Mühendisi ve Görevlisi olarak kendimi kaydettim. İşveren adına kurumsal dijital imzaya sahip yetkilinin bilgilerini, seçtiğim tesisle ilgili yönetmelik kapsamındaki maddeleri ve bana ait işe giriş bildirgesini de portala yükledim. İşe giriş bildirgesini dijital olarak imzalayarak kaydettim. Sorun şu;
Bu aşamadan sonra işveren yetkilisinin de kurumsal dijital imza ile Çevre Görevlisinin işe giriş bildirgesini imzalayıp kaydetmesi gerekiyor ki çevre görevlisi tesise atanmış olsun. Portalda kullanıcı kayıt bölümünde işveren girişi ile ilgili bir bölüm mevcut değil. İşverenin kurumsal imza ile portala nasıl girdiği ve çevre görevlisini atadığı konusunda yardımlarınızı bekliyorum. Ayrıca portalda işveren yetkilisinin altında vekalet ve vekil atama ile ilgili bir bölüm çıkıyor....???

Gürhan Kula
Çevre & İSG Mühendisi

@Mehtap Işık
nasıl bir sözleşme yapılıyor örneği var mı?

danışmanlık firması olarak mı tesiste çevre görevlisi olarak mı bu işlemleri yaptınız?

konuyu hortlatmış olacağım ama danışmanlık hizmeti için sadece sözleşme yapmak yeterli mi? yoksa vekaletname de almamız gerekiyor mu? bu işlemlere dair bir bilgi belge duyuru var mı?

@Şafak Yılmaz

dilekçe verip yazının cevabı almak vs. gibi resmi işlemlerde mutlaka vekaletnameniz gereklidir.

bazı il müdürlükleri istiyor, bazıları gerek yok sözleşmeniz yeterlidir diyor. geçen yıllarda bakanlıktan firmamıza gelen bakanlık personeli artık gerek yok demişti. konu ile ilgili olarak dilerseniz bakanlığa dilekçe yazın, muhtemelen bakanlık dilekçe üzerine genel duyuru yapabilir diye düşünüyorum.
Bakanlık artık izinlisans.cevre.gov.tr ye sözleşme yüklediğiniz zaman işletmecilerin kayıt ettiği adrese mail ile bilgilendirme yapıyor.

Maalesef bu vekaletname konusu ile ilgili de diğer konularda olduğu gibi bir netlik yok. Bakanlık denetimlerinde bize de gerek yok dendi. Ama bence danışman firmalar vekaletname almalı. İl Müdürlükleri ÇED haricinde genelde pek talep etmiyorlar ama çoğu kurum vekaletname olmadan işlem yapmıyor. Keşke bir netlik kazandırılsa.
@Emine Erdem Uzun zamandır bazı bazı mail geliyor işletmelerimize protokol yapıldığına dair, ama bazı bazı, bu konu da net değil yani:)

@Şafak Yılmaz
evet gerekiyor. ara ara sürekli bişeyler isteyeceğinize bir kere alın kafanız rahat olsun.

Merhabalar,

Sizlerin vakıf olduğunuzu düşündüğüm canımı sıkan bir sorunum var. Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

Danışmanlık firmalarının 3 yıl ve 5 yıl deneyimli birer adet çevre mühendisi bulunması gerekiyor diye biliyorum. Öncelikle yanlışım varsa bu noktada düzeltin beni. ( Burada ki deneyim ifadesinin; sgk da 2143.01 meslek kodu ile beyanı gerekiyor diye düşündüm)
Ben arıtma sektöründe çalışıyorum ve bu yıl 3 yılı doldurmayı bekliyorum bir heves. Çünkü danışmanlığı denemek istiyorum. 3 yılımdan ötürü danışmanlıkta deneyimsiz de olsam bir fırsat yakalarım diye düşünüyordum. Taaki SGK hizmet dökümünde belli bir süre içersin de beden işçisi olarak gösterildiğini görene kadar :(

Meslek kodu beyanı mı yoksa sadece toplam prim günü sayım mı önemli? Eğer meslek kodu ise bu hata düzeltilebilir mi? :acpsnr:

@Kübra Kayapınar bildiğim kadarıyla çalıştığın yerden antetli kağıda yetkilinin imzası ev kaşesi ile alınan, çevre mühendisi/görevlisi olarak orda çalıştığın tarih aralığını belirten çalışma belgesi alman işini görüyor. Yani ben o dönem öyle bir form sisteme yüklemiştim danışmanlığa geeçrken birde sgk dökümü istemişlerdi. 3 yıl oldu nerdeyse sistem değişmiş olabilir. En sağlıklı bilgiyi bakanlığı arayarak öğrenebilirsin bence:harika:

@Kübra Kayapınar Meseleye başka yönden bakacak olursam eğer arıtma sektöründeyseniz ne işiniz var danışmanlıkla mühendislik sizin alanda yapılıyor, danışmanlık evrak kürek işi tabi şu anda pazarlama yapmıyorsanız.

@morgul teşekkür ediyorum, arayacağım bakanlığı.
@TAÇ belki çok haklısınız ama ben sanırım bunu deneyimlemeden anlayamam. Şuan arıtma işletiyorum ama mesleki anlamda yol kat etmediğimi düşünmüyorum o yüzden de bir arayıştayım.

@TAÇ; siz de görünen o ki deneyimlisiniz, o yüzden hak veriyorum ve dikkate de alacağım yorumlarınızı.
Eğer danışmanlıkta çalışıyorsanız buyrun bir hafta yer değiştirelim :)

Aslına bakarsak deneyimli sayılmam ama danışmanlık geçmişim var danışmanlık yapan arkadaşlarımla sürekli irtibattayım, TAT-GDT tesisindeyim ve değişirsek geri vermem işinizi :) :)

Danışmanlık geçmişi olan arkadaşların hemen hemen hepsi benim bu isteğime ASLA diye cevap veriyorlar zaten.
Şuan bir tedirgin oldum, benim koltuğumu sağlama almam lazım, teklifimi veto ediyorum :)

@Şafak Yılmaz
öncelikle mutlaka vekaletname almanız gerekiyor. firma ile ilgili işlemlerde sistem üzerinde e imza atıyorsunuz. vekaletname olmadan atılan bu imza hukuken geçerli değildir. hukuk dışı bir işlem yapmış olduğunuz için, yaptığınız suçtur. ayrıca birçok noktada işinizi de hafifletir. firma adına birçok işlemi yapabilirsiniz.

@Kübra Kayapınar
tecrübe olayında iki tane parametreye bakılıyor. birincisi prim gün sayısı ikincisi çevre mühendisi olarak çalışmış olmak. eğer sgk kayıtlarında işçi olarak gösterildiyseniz. bu hiç sorun değil çalıştığınız yerden .... tarihleri arasında çevre mühendisi olarak çalışmıştır. ibareli yazı almanız işinizi görecektir. mutlaka ayrıldığınız her işten bu yazıyı alın ilerde nerde lazım olacağı belli olmaz.

merhaba benim de daha önce çalıştığım danışmanlık şirketinde sgk hizmet dökümünde meslek kodu olarak büro işçisi olarak girişim yapılmış ve sanırım asgari ücretten sigortamı yatırmışlar ancak ben izin lisans sisteminde firmayı kendi üstüme almıştım. Bu durumda bir yanlışlık yok mudur ?