Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çıkış suyu sorunu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında ehli_vatan tarafından paylaşıldı.

 1. ehli_vatan

  ehli_vatan CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  yaklaşım 9000 m3 lük bi arıtma tesisinde çalışıyorum çıkış değerlerimiz normal seyirinde ilerlerken yaklaşık 1 ay önce çıkış suyu sarı şekilde bulanık akmaya başladı koi 100-140 arası. akm 60 dan fazla çıkıyor. imhoff da ölçüm yapınca yarım saatte yaklaşık 240 - 220 arası bir değer alıyoruz. havalandırma havuzunun renginde ve kokusunda bir sıkıntı yok. oksijen değerlerimiz de uygun. çamur çekim işlemi de 1 ayda yaklaşık 700 ton oldu. çok az bi düzelme var. Bu konu hakkında ekstra ne yapabilirim tesis için. F/m ve organik yük ölçümünü yaptırmadım henüz.

  Teşekkürler.
   
 2. cm.mervan

  cm.mervan CMNet Üyesi

  Çıkış suyunuz sarımsı bir renkte akıyorsa korkmayın , normaldir. Hatta çıkış suyunun çoğu tesiste sarı akması suyun daha kalitetli olduğunu gösterir. Ama çok bulanık bir su çıkışı varsa son çökeltim havuzunda çamur kaçışları oluyor demektir. Bunu da geri devir oranını arttırarak veya daha fazla çamur çekerek halledebilirsiniz. dediğim gibi sarımsı bir renkte akıyorsa korkmayın çünkü belediye olarak çoğu tesisimizde suyun çıkış rengi sarımsı olarak akar, biz de bundan memnunuz hatta çıkış suyunun aktığı noktada balıkların beslendiğini bile gözlemledik.
   
 3. yunuskral

  yunuskral CMNet Üyesi

  tesisinize hamsu giriş değerlerini belirtirmisiniz? (KOİ,BOİ,AKM) sarı renk olmasında evsel atıksu dışında sanayi(tekstil özellikle, belki mandıra atıksuları) vb. atıksularının karışması etkili olabilir.Sarı rengin (çamurun bulanıklık sarısı(kahverengi) değilse tabi) olması normal bir durum değil, bir yerlerde sorun var, sarı rengin kaynağını bulmak gerekiyor kaynak tespitinden sonra arıtma sistemi çözümüne bakmanızı öneririm. bilgilerinize.
   
 4. ehli_vatan

  ehli_vatan CMNet Üyesi


  ortalama 300 koi 150 akm boi 80
   

İlginizi Çekebilir

TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları