• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çıkış suyu sorunu

Oğuz Kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Merhabalar,

yaklaşım 9000 m3 lük bi arıtma tesisinde çalışıyorum çıkış değerlerimiz normal seyirinde ilerlerken yaklaşık 1 ay önce çıkış suyu sarı şekilde bulanık akmaya başladı koi 100-140 arası. akm 60 dan fazla çıkıyor. imhoff da ölçüm yapınca yarım saatte yaklaşık 240 - 220 arası bir değer alıyoruz. havalandırma havuzunun renginde ve kokusunda bir sıkıntı yok. oksijen değerlerimiz de uygun. çamur çekim işlemi de 1 ayda yaklaşık 700 ton oldu. çok az bi düzelme var. Bu konu hakkında ekstra ne yapabilirim tesis için. F/m ve organik yük ölçümünü yaptırmadım henüz.

Teşekkürler.

Çıkış suyunuz sarımsı bir renkte akıyorsa korkmayın , normaldir. Hatta çıkış suyunun çoğu tesiste sarı akması suyun daha kalitetli olduğunu gösterir. Ama çok bulanık bir su çıkışı varsa son çökeltim havuzunda çamur kaçışları oluyor demektir. Bunu da geri devir oranını arttırarak veya daha fazla çamur çekerek halledebilirsiniz. dediğim gibi sarımsı bir renkte akıyorsa korkmayın çünkü belediye olarak çoğu tesisimizde suyun çıkış rengi sarımsı olarak akar, biz de bundan memnunuz hatta çıkış suyunun aktığı noktada balıkların beslendiğini bile gözlemledik.

tesisinize hamsu giriş değerlerini belirtirmisiniz? (KOİ,BOİ,AKM) sarı renk olmasında evsel atıksu dışında sanayi(tekstil özellikle, belki mandıra atıksuları) vb. atıksularının karışması etkili olabilir.Sarı rengin (çamurun bulanıklık sarısı(kahverengi) değilse tabi) olması normal bir durum değil, bir yerlerde sorun var, sarı rengin kaynağını bulmak gerekiyor kaynak tespitinden sonra arıtma sistemi çözümüne bakmanızı öneririm. bilgilerinize.