Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

iamgroot

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
4 Tem 2018
Mesajlar
30
Tepki puanı
98
Puanları
18
Firma
ecbs
Odayı acilen göreve çağırıyoruz. Aidat peşinde koşacağına danışmanlık sektörü çöküp bizler işsiz kalmadan gerekli hamleleri yapması lazım odanın. Kriz büyüyor, iflaslar arka arkaya geliyor sanayi çökme noktasına geldi. Tesisler durmadan eleman çıkarıyor tasarruf için artık bir lirayı bile hesap eder oldular. Firmaların gözüne batan ilk ve en gereksiz harcama çevre giderleri. Firmalar tehditle danışmanlık ücretlerini düşürüyor ve bu durum bizim maaşlarımıza yansıyor. Gelir azalıyor gider büyüyor biz zam alacağımıza işi kaybetmeyelim diye uğraşıyoruz. Danışmanlığı kapatmayı ciddi şekilde düşünmeye başlayan firma sahipleri alternatif iş sahası aramaya başladı. Sektör çöküşte yeni düzenlemeler şart. Odanın duruma el koyması şart yoksa bu gidişle çoğumuz kasiyerlik veya tezgahtarlık yaparak geçimimizi sağlamak durumunda kalacağız.
Bu arada büyük şehirlerde yaşayıp köklü danışmanlık firmalarında çalışanlar hemen ukalaca ahkam kesmeye başlamasın burada. Sizin durumunuz iyi olabilir ben geri kalan %80'lik kısım adına konuşuyorum. Farkında olmadığınız, görmediğiniz kısım adına söylüyorum bunları. Ama şunu da bilin ki bu kötü gidin ucu bir gün size de dokunacak.
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
433
Tepki puanı
699
Puanları
98
Firma
.
@Kenan Atalar
Bankalar bile geçmişe dönük iade işlemi yapabiliyorken nasıl yapmıyorlar. Sözlü olarak tabi yapmıyoruz derler. Dediğim gibi ben bu konuda gerçekten çok rahatsızım. Gerekirse dava açacağım. Kendileri tebligat gönderirken iyi biz hakkımızı arıyoruz adam akıllı bilgi veren yok. Kaçak cevaplar başından savmalar. Pazartesi zaten İstanbul Şubeye gideceğim. SGK dökümü de aldım. Ayrıca askerlik yaptığım süreyi düşmeleri gerekirken onu da borçtan düşmemişler. Borcu öderim ama hakkımı da ararım.
 

Kenan Atalar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
14 Mar 2011
Mesajlar
360
Tepki puanı
211
Puanları
43
Firma
,ÇEVRE TMGD İSG
Ben borcumu taksitlendirmek izin çmo ya dilekçe gönderdim. Bana telefonda bu şekilde her ay ödeyebileceğimi söylediler. bende her ay ödeyerek borcu kapatacağım. Haciz vb gelmesini de engellemiş oluyorum yoksa haciz gelecek.
 
D

deleted25658

@Okan Türe
ben işsizken üye oldum gene ücretini ödemiştim ..
 

Alp4

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Eki 2018
Mesajlar
4
Tepki puanı
9
Puanları
3
Yaş
39
Firma
Tekimsan
Değerli meslektaşlarım,

Bu sabah itibariyle geriye dönük 10 yıllık aidat borcum olduğunu ve ödeme zorunluluğu olduğunu belirten bir mektup aldım. Mezuniyetim 2003, ve o yıllarda geleceğin mesleği denilerek içine sürüklendiğim Çevre Mühendisliğinden mezun olduktan sonra hevesle odaya üye olup endüstriyel arıtma konusunda birşeyler yapmak istiyordum, fakat piyasadaki tesisatçıların bu konuda bizlerden çok daha düşük ücretler ile yalan yanlış birşeyler yaptığını görünce ve bu işlerinde ekonomik olması nedeniyle işverenler tarafından tercih edildiğini farkedince bu işlerden vazgeçip ticarete yöneldim. Bu arada 1-2 yıl üyelik ücretimi ödemişimdir.

Yıllardır odadan ne bir süreli yayın, ne borcum olduğuna dair bir e-posta ne de bir davetiye, hiçbir suretle bir temas olmadığı gibi, mesleğimi de icra etmiyorum, imza atmıyorum.

Bu bakiyenin 10 yıl sonra istenmesinin iyi niyetli bir yaklaşım olmadığını belirtmek isterim, aidat borçları her yıl tebliğ edilebilirdi, veya en azından e-posta ile bildirebilirdi.

Sonuç olarak, konuyu avukatım ile görüşeceğim. Olayın sıcaklığından olsa gerek, çünkü az önce aldığım mektup üzeirne bu forumu ve konuyu buldum, borcu pek ödemeyi düşünmüyorum, bugüne kadar nerelerde ne tür eziyetler çektiğimi bir kez bile sormamış, görüşümü almamış bir meslek odasının yıllar sonra çıkıp bize borcun var, 1 ay içinde öde yoksa hacize geliriz demesi ne kadar da heveslendirici bir yaklaşım merak ediyorum.

İcra işlemlerine itiraz edeceğim, bakalım dava açacaklar mı, dava açıldığında neden borcumu ödemediğim ilk yıldan bugüne kadar hiç bildirim yapmadıklarını açıklayabilecekler mi?

Madem üyeliğim devam ediyordu, bu 10 yıl içinde hiçbir suretle süreli yayın/bildirim/herhangibir şey göndermediklerini yazacaklar mı?

İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde, odanın eski defterleri karıştırıp finansal kaynak sağlamak için aidat ücreti zorunluluğunu kınıyorum. Tekrar ifade etmek isterim, mesleğimi yapmıyorum, yapmadığım için üyelik istifası yapmam gerektiğini bilmiyordum, bilmediğim gibi bu güne kadar kimse 1-2 yıllık dahi olsa ücret istemedi, velev ki o zaman istifa ederdim.
 
D

deleted25658

@Alp4
allah yardımcınız olsun mühendislik yapmadığına dair döküm verirseniz sanırım yardımcı olacaklardır diye tahmin ediyorum o yıllar arası hizmet dökümü gönderin belki olumlu cevap gelir mi acaba bilmiyorum .. bir deneyin bence
 

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eki 2011
Mesajlar
357
Tepki puanı
312
Puanları
68
Yaş
36
Şehir
Antalya
Firma
çevre
@Alp4
pek ummasam da umarim bir sonuc alirsiniz. çmo nun bu pişkinlikle daha nereye kadar gidebilecegini gercekten merak ediyorum. hala da bu kadar olaya ragmen körü körüne odayi savunanlar var ya, asil o garibime gidiyor...neyse...
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
433
Tepki puanı
699
Puanları
98
Firma
.
Bugün odaya gideceğim. İnşallah karşımda cevap alabileceğim birini bulurum. SGK dökümü, askerlik belgesi, çevre mühendisi olarak çalışmadığım halde geçmişe dönük alınan ücretin makbuzu hepsini aldım yanıma. Tek tek soracağım aklıma takılanları. Şöyle bir durum da var. Örneğin 2014 te aidat aylık 10 TL idi. Eğer bu zamana kadar ödemediyseniz aidatları. Ödenmemiş aidatları güncel aidat tutarına göre hesaplıyorlar. Bunu da soracağım. Yönetmeliğin hangi maddesine göre bunu yapıyorlar. @Alp4 bugünkü görüşmenin durumuna göre ben de konuyu mahkemeye taşımayı düşünüyorum. Ben de İstanbul'dayım. Süreç hakkında bizi de bilgilendirir misiniz?
 

AltugCaglar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
2 Şub 2016
Mesajlar
49
Tepki puanı
31
Puanları
18
Firma
Kırklareli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü
Evladına zulmeden baba misali.
 

Melih Coşar

Yönetim Grubu
Katılım
3 Tem 2010
Mesajlar
1,525
Tepki puanı
3,435
Puanları
338
Şehir
Ankara
Firma
.
@Alp4


Hocam Selamlar,

Odamızın Başkanı veya Şube Başkanı ile temasa geçtiniz mi bu konuyla ilgili?
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
433
Tepki puanı
699
Puanları
98
Firma
.
@Alp4
Bugün İstanbul şubeye uğradım. Çevre Mühendisi olarak çalışmadığım halde odaya üye olduğum tarihten itibaren geçmişe dönük olarak alınan ücretin iade edilemeyeceğini söylediler. Ancak şuan üye olanlardan mezuniyet tarihinden itibaren çevre mühendisi olarak çalışmadılarsa geçmişe dönük olarak ücret almadıklarını söylediler. Gerçekten garip bir durum. Ek olarak çevre mühendisi olupta odaya üye olmayan ancak mesleğini yapan bir çok insan olduğunu, bizim neden üyelikten ayrılamadığımızı sorduğumda; çevre mühendisi olarak çalışanların yönetmeliğe göre odaya kayıt olma zorunluluğu olduğunu ancak denetim mekanizması olmadığını belirttiler. Tamam üyeliği anladım. Ancak bu geçmişe dönük ücret alma olayını sorgulamaya devam edeceğim. Aranızda 2013-2014 yıllarında üye olupta geçmişe dönük ücret ödemeyen varsa yazabilir mi?
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
3,103
Tepki puanı
8,028
Puanları
338
Yaş
28
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Okan Türe

Hocam daha önce yazmıştım tekrar yazayım, 2015 yılında gittiğimde geçmişe dönük istemişlerdi. Çalışmıyordum o zaman. Ücreti vermediğim için kayıt da olmadım. Ancak arkadaşlar hangi yönetmelikte odaya üye olmamızın zorunlu olduğunu belirttilerse bunu da bilmek isterim. Çünkü eğer bu durumun aslı astarı varsa, gün geçtikçe olmamak yükümüzü daha da artıracak demektir.
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
433
Tepki puanı
699
Puanları
98
Firma
.
@Cem Yılmaz
Cem kardeşim yönetmelikte geçen madde şu:

TÜRK MÜHENDİS VE MİMAR ODALARI BİRLİĞİ ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI ANA YÖNETMELİĞİ
İKİNCİ BÖLÜM
Üyelik​
Üyelik
Madde 7 - Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda olup, 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun hükümlerine göre mühendislik mesleğini yürütmeye yetkili; yurtiçi ya da yurtdışındaki denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilmiş çevre mühendisliği fakülte ya da bölümlerinden mezun olarak çevre mühendisliği lisans diplomasına sahip; mühendisler, mesleklerinin gerektirdiği işlerle uğraşabilmek ve mesleki öğretim yapan kuruluşlarda çalışabilmek için Odaya kayıtlı olmak ve üyeliğin gereklerini yerine getirmek, kimlik bilgilerini onaylatarak üyeliklerini korumak zorundadır.

"çevre mühendisliği lisans diplomasına sahip; mühendisler, mesleklerinin gerektirdiği işlerle uğraşabilmek" bu ifadeye göre üye olmak zorundasınız diyorlar. Dediğim gibi odaya üye olmayıp sigortası çevre mühendisi olarak yatan bir çok kişi var. Bunu sorduğumda bu şekilde çalışan herkes üye olmak zorunda dediler. Denetim mekanizması olmadığından bu şekilde olduğunu belirttiler. Yani bu ifadeyi bence yönetmelikte tam açıklamalılar.

Ayrıca bir çok kişinin ben de dahil odadan memnun olmadığını belirttim. Odanın bana bu zamana kadar hiç bir avantajının olmadığını da söyledim.

Üyelik olayına gelince yarın bir gün bir ihaleye vs. oda üyeliği istenen bir başvuru olduğunda oda kayıt yaşının önemli olduğunu örneğin 5 yıllık oda üyeliği istendiğini söylediler. Bu yüzden odaya üyeliğinin iyi olduğunu belirttiler.

Dediğim gibi yeni üyelerden geçmişe dönük olarak çevre mühendisi olarak çalıştıkları ay kadar ücret alıyormuş İstanbul şube. Yani biz ödedik iade alamıyoruz ama yeni üyelerde bu sıkıntı yok.

Ben hala şu geçmişe dönük alınan ücret konusunda rahatsızım. Hatta aidat olayının tamamen kalkmasından yanayım. Bu iş sivil toplum kuruluşu gibi gönüllülük esasıyla yönetilsin.
 

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
19 Ara 2009
Mesajlar
3,103
Tepki puanı
8,028
Puanları
338
Yaş
28
Web Sitesi
www.cemgineer.com
Şehir
Tekirdağ
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@Okan Türe

Maalesef, sizin benim değil hepimizin sorunu olacak ileride. Denetim mekanizmasının olmama sebeplerinin şunlar olduğunu düşünüyorum:
1- SGK ile Oda arasındaki sözleşmenin feshi
2- Odanın denetim ekibinin olmaması
3- Odanın denetim yetkisinin olmaması
4- Yönetmelikteki ibarelerin ucunun çok açık olması.

Şöyle ki ben şu an SGK sisteminde çevre mühendisi olarak görünsem de, yaptığım işin adı Çevre Danışmanlığı ya da Çevre Görevlisi olarak geçiyor. Bu işi yapmak için çevre mühendisi olmaya gerek yok, 2015'ten önce alan birçok farklı mühendislik türü var. O hâlde SGK, Çevre Danışmanlığı için özel bir iş kodu açmalı. Ondan sonra bizim SGK'da Mühendis olarak çalıştığımız tüm süreler için para peşine düşülmeli. Ben de isterdim oda ücretsiz olsun ama onların da geçim kaynağı nispeten bu. Odaların da bir şekilde ayakta durması gerekiyor.
 

Okan Türe

Mevzuat Grubu Lideri
Mevzuat Grubu
Katılım
9 Nis 2010
Mesajlar
433
Tepki puanı
699
Puanları
98
Firma
.
@Cem Yılmaz
Ben de çevre danışmanlık firmasındayım. Bana göre odaya üye olma zorunluluğu olmayan bir iş kolu danışmanlık. Ben işsiz olduğum bir dönemde oda sayesinde belki bir iş bulurum ümidiyle üye olmuştum. O konuda bir katkı göremedim gerçi. Sadece iş ilanları paylaşılıyor o kadar. Bireysel ilgilenen olmuyor. İsterdim ki birlik gücü yüksek üyeleriyle birebir ilgilenen bir odamız olsun. Ücret konusuna gelince neden ücretsiz olmasın ki. Gönüllülük esasına dayanan bir çok örnek var. Ki öyle olsa bence daha fazla katılım olurdu. Şuan bir çok kişi odanın icraatlerinden memnun değil bir de üye olup aidat mı ödeyeceğim gözüyle olaya bakıyor. Tam tersi aidat olmasa herkes üye olsa. Güçlü bir birlik olsa. Görev paylaşımı yapılsa. Bunlar olabilecek şeyler ama bunu kabul edebilecek bir yönetim olacağını zannetmiyorum. Velhasıl kelam oda üyeliği olayı bu şekilde.
 

Tolgay Doğan

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Eki 2011
Mesajlar
357
Tepki puanı
312
Puanları
68
Yaş
36
Şehir
Antalya
Firma
çevre
hiçbir şekilde burnundan kıl aldırmayan, çevre mühendislerinin sesine hiçbir şekilde kulak vermeyin sadece bildigini okuyan bir oda.
 

Alp4

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Eki 2018
Mesajlar
4
Tepki puanı
9
Puanları
3
Yaş
39
Firma
Tekimsan
Haftasonundan bugüne konuya bir çok cevap yazılmış, işlerimin yoğunluğundan çok detaylı değerlendirmesem de görünen o ki bu konuda sıkıntı mevcut, başka odaların üyelerine davranmadığı gibi davranan ceberrut bir odamız var anlaşılan.

Konuyla ilgili oda başkanı veya sekreteri ile direk görüşmeyeceğim elbette, zira kararı alan onlar, bire bir görüşmenin zaman kaybı ve stress yaratacağından şüphem yok, fakat avukatım görüşecektir, veya en azından avukatımın tavsiyesi üzerine noter kanalı ile yazılı görüşeceğimdir. Sözlü yapılan her görüşmenin boşuna olduğunu düşünüyorum.

Bu konudaki süreci merak edenler için olabilecekleri sıralarsak, 30 günlük tebliğ süresinden sonra icra takibi başlatırlar ise ilk yapılacak iş icraya itiraz etmek olacaktır. (Haksızsanız 40% cezalı ödersiniz), icra itirazı sonrası dava açalarsa mahkeme haklı/haksız değerlendirmesini mevcut mevzuata göre yapar, tutarı hakkaniyetli bir şekilde hesaplar, mahkemeyi kazanırsanız sorun yok (zaten avukata soracağım bu olacak), kaybederseniz yargıtary veya bir üst istinaf mahkemelerine kararı gönderin gözden geçirtirsiniz. Tüm bu süreç 4-6 yıl sürecektir.

Süreçte benimle birlikte olmak isteyenler varsa değerlendirebilir, soracağım bunu da, sayıca çok olmanın mahkeme nezdinde bir avantajı olacak ise "yıllardır bir kez temasa geçmemiş bir odanın" @okan-ture.1798 in de dediği gibi son yılın ücreti ile 10 yıllık borç nasıl isteniyor o da merak konusu...
 

KubilayDuman

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
17 Şub 2016
Mesajlar
656
Tepki puanı
1,258
Puanları
148
Yaş
29
Web Sitesi
www.dellaplastik.com
Şehir
Sakarya
Firma
Della Plastik San. Tic. Ltd. Şti.
Odaya kayıt olma zorunluluğu şu hallerde geçerlidir.
1- Odada verilen egitimlere katılmak isterseniz kayit olup indirimli katılabilirsiniz
2- Eğer proje mühendisliği yapiyorsaniz (Aritma vb.) bakanlık kurum ve kuruluşlar sizden oda kayıt belgesi ve numarası vb. evraklar istiyorlar.

Başka bir madde yok herhangi bir katkısı da verdiği eğitimlerde çöp
 
Üst