Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
180
@kubiay DUMAN
bu yazdıklarınız güncel durumda doğru evet. zaten genelde şikayetci olanlar hep benim gibi eski üyeler, eskiden neredeyse her koşulda odaya üye olma zorunluluğu vardı, oda sicil numaranı girmek gerekiyordu heryere, ama simdi yok. biz zamaninda odaya elini verenler simdi kolumuzu geri alamiyoruz. durum bu.

emin2

Daimi üye
Başlık
17
Tepki
144
@kubiay DUMAN

Evet, kanun gücüm var deyip dikta gibi yönetmek yerine üyelere indirim, vs gibi üyeleri katılıma çekecek formüller arasalar daha iyi olmaz mı?

Kubiay Duman

Daimi üye
Başlık
26
Tepki
443
@Tolgay Doğan

Haklısınız bende eğer sektör değiştirsem oda üzerimde yük külfet olacak

Kenan Atalar

Daimi üye
Başlık
18
Tepki
205
Herkese Günaydın

Keşke Diyorum ,
1- Çevre Görevlisi kavramı kalksa sadece çevre mühendisleri olarak bu işi yürütsek
2-Keşke Makine mühendisleri odası ve elektrik mühendisleri odasının verdiği enerji yöneticisi eğitimlerini bizim odamızda verse ( çevre mühendisleride enerji yöneticisi oluyor)
3- Gıda sektöründe kimyager çalışıyor ise neden çevre mühendisi çalışmasın farklı bir istihdam alanı,
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

keşkeler uzar ,

Kemal Ezen

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
33
@Okan Türe
Ben lisanstan mezun olduktan 1 yıl sonra odaya kayıt oldum ve bu 1 yıl içinde resmi olarak hiç çalışmadığım için geçmişe dönük para ödemeden odaya kayıt oldum.

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
473
Mezuniyet
2011—12
@Kemal Ezen
Bundan sonra bu şekildeymiş. Ancak ben 2013 te kayıt oldum. O zamanlar böyleydi şimdi böyle diye geçiştirdiler. Şimdi iş-hayat yoğunluğu uğraşmıyorum ancak o parayı geri alacağım. Haksız kazanç bu. Tamam odamız olması önemli ancak meslektaşlarına bu şekilde yaklaşan bir odaya ben iyi niyetle yaklaşamam. Kaldı ki şuan çalıştığım danışmanlık işinde odaya üye olma zorunluluğu yok.

@Kemal Ezen siz hangi tarihte üye oldunuz?

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
74
Tepki
2.630
Mezuniyet
2008—09
@emin2

O formülleri biz bulsak da arkadaşlara söylesek anlatsak olmaz mı? Şurada kaç tane mühendis adamız. Sadece şikayet ediyoruz, şikayetin arkasına çözüm önerisi gelmiyor bilmem farkında mısınız?

Okan Türe

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
473
Mezuniyet
2011—12
@Melih Coşar

Evet Melih Bey sorunlar belli. Bunları belirten ve çözüm önerisi sunan bir dilekçe yazıp genel merkeze mi iletelim? Aramızda temsilci seçip yüz yüze görüşme mi yapalım? Ya da başka fikri olan varsa yazabilir mi?

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
74
Tepki
2.630
Mezuniyet
2008—09
Temsilcilik işini gönüllü olarak odadaki toplantıları yakaladığım zaman ben yapıyorum zaten. Arkasına da buraya yazıyorum. Dilekçe de güzel bir çözüm olabilir elimizde odanın hangi sebepler ile hangi kanuna dayanarak bu ücreti istediğine dair bir yazımız olur.

Bütün bunların ötesinde başka yapılacak bir şey daha vardır. O da oda seçimlerinde demokratik hakkımızı kullanıp oy verme işlemini yapmamızdır. Hangi grup neyi vaat ediyor, hangisine kendinizi yakın hissediyor, hangisinin çözüm olacağına inanıyorsanız ona oy verirsiniz.

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
180
@Melih Coşar
Melih Bey, ben her platformdan şikayet ve önerilerimi sundum ( mail yoluysa ankara merkez, direk yüzyüze il temsilciligi, hatta bimer) ama hicbirinden sonuc alamadim. siz hic bir öneri de bulunuduz da sonuc aldiniz mi acaba? üyelerini öyle pek de sallayan bir yapi degil benim gordugum kadariyla...

emin2

Daimi üye
Başlık
17
Tepki
144
@Melih Coşar

Hangi grup neyi vaat ediyor seçeneğine pek bakılmıyor.

Bize has, hangisine kendini yakın hissediyor, siyasi görüş-grup, tanıdık adam, vs, vs ile gidiyor işte....

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
74
Tepki
2.630
Mezuniyet
2008—09
@emin2

Valla hocam en yakın seçimde şu şikayetleri çalışma programına alan grubun burada sürekli reklamını yapacağım. Hatta ben bile katılabilirim o gruba, ayrıca tüm arkadaşlarıma ve çevreme de tavsiye edeceğim.

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site kurucusu
Başlık
823
Tepki
3.950
Mezuniyet
2006—07
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Araştırırken karşıma çıktı.

Üyelik Vasfının Kaybolması
Madde 11 - Üyelik vasfının kaybolması aşağıdaki koşullarda gerçekleşir:

a) Oda Onur Kurulunun kararı ile Odadan ihraç cezası alan üyelerin cezası TMMOB Yüksek Onur Kurulunca onanması ile kesinleşir ve karar ile ilgili işlemlerin Oda Yönetim Kurulu tarafından uygulamaya konulması ile birlikte, üyelik vasfı kaybolur.

b) Herhangi bir nedenle mesleki etkinliğini sürdürmek istemeyen, kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu iktisadi kuruluşlarında asli ve sürekli görevde çalışırken üyelikten ayrılmak isteyen üyeler, bu durumu Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak bildirmek, gerektiğinde belgelemek, Oda üye kimlik kartını geri vermek ve o tarihe kadar olan üyelik ödentilerinin tümünü ödemek koşuluyla ayrılabilir.

Ayrılma isteği kabul edilmeyen üyenin, Oda Genel Kuruluna itiraz hakkı vardır. Üyelikten çıkarılan ya da ayrılan üyeler, Oda süreli yayınları ile duyurulur.
Yukarıda ki madde diyor ki mesleği tamamen yapmıyorsan ayrılabilirsin. Bunun anlamı şu aslında, isg uzmanı, tmgd, belediye, proje yada neresi olursa mühendislik diplomasının avantajıyla çalışıyorsanız odadan ayrılamazsın.

Burada ki sıkıntı şu. Üye olmayan çalışmaya devam edebiliyor, üye olan tabiri caizse yaptırıma uğruyor. Öncelikle bu eşitsizliğin ortadan kaldırılması gerekir.

Melih Coşar

Genel yönetici
Genel yönetici
Başlık
74
Tepki
2.630
Mezuniyet
2008—09
@Fatih Özcan

Hatta üye olmayan, üye olmaya karar verince veya mecbur kalınca vergi kaçağı gibi işlem başlatılıyor.

gocayörük

Daimi üye
Başlık
2
Tepki
42
1400 lira haciz işlemi uygulandı. avukata vermişler sağolsunlar. bulunduğumuz yerdeki oda il başkanı ile genel merkez muhasebe ile görüştük hiç biri yardımcı olmadı. avukatla görüşüp valla ödemezseniz haciz geliyor dedi. ödedim ve üyeliğimi sildirdim. Lanet olsun üye olduğum güne. o darlıkta ve zorlukta o parayı borç harç buldum ödedim. odalara üyelik eskiden birine kefil olmak gibi bişe oldu. kendi ayağımıza sıkmışız.

Kemal Ezen

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
33
@gocayörük
Suçu biraz da kendinde aramak lazım bazen. O kadar borç olana kadar ne yaptınız? Madem odadan faydalanmıyordunuz neden bu kadar borç birikmeden önce odadan ayrılmadınız? Odanın üyelik şartları kötü veya yanlış olabilir ama bu şartları kabul edip odaya üye oluyorsanız aidat ödemekten de kaçınmamanız lazım.

Tolgay Doğan

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
180
@Fatih Özcan
en büyük sikintilardan biri bu iste. hem ortada bir haksizlik var hem de bu haksizlik sonucu oluşan maduriyetler. ve tekrar söylüyorum sen kimsin ki ben sana üye olmadan mesleğimi yapamiyorum... benim calismama katki saglayacak ne yaptin bugune kadar??????

selimboztoprak

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
110
2006 yılında özel bir şirkette göreve başladığımda odaya üye olmuştum daha sonra kamuda çalışmaya başlayınca odayla hiçbir işim kalmadı geçen yıl e-devletten icra dosyamın olduğunu gördüm. icrayı kaldırma çalışmalarım sonuçsuz kalınca lanet olsun diyerek borcu ödeyip icrayı kaldırdım. İcradan kalkmasından sonra yaptığım ilk iş üyeliğimi iptal ettirmek oldu. Meslek hayatım boyunca bir kuruşluk faydasını görmediğim amacının ne olduğu belli olmayan odaya meslektaşlarımın da üye olurken bir kez daha düşünmelerini tavsiye ederim.

Serkan Çiçekay

Daimi üye
Başlık
24
Tepki
1.395
Mezuniyet
2012—13
@selimboztoprak

Amacı belli çalışan/çalışmayan çevre mühendislerini sömürmek ve hükümet aleyhinde propagandalar yapmak.

Yukarı Alt