• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇMO Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

cm.erkan

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Belediye
ÇMO İstanbul şubesine 5 yıl önce üye oldum. Birkaç kez gittim bazı konularda yardım istedim ama yardımcı olmayınca devam etmedim. En son 1 ay önce bilgilerimi güncelledim 1 hafta sonra avukattan yazı geldi aidatın ödenmesi için. Bu yazıdan birkaç hafta sonrada icra evrağı geldi. Başka başına benzer durum gelen var mı? Ne yapabilirim?

Çevre Görevlisi işi için çevre mühendisliği düşünülüyor ise, başka mesleklerden gelip çevre görevlisi işini yapanlar ne durumda ? ( örnek fizik ve kimya bölümlerinden mezun olan )

@Kenan Atalar
Onlar da çevre görevlisini alarak çevre mühendisi işin yapıyor ama odaya üye zorunlulukları nedir sorgulamak lazım ... Çevre mühendisi olarak mezun oluyoruz piyasada çevre görevlisi adı altında iş yapılıyor çevre görevlisi - çevre mühendisi değildir ... oda buna karşı fakat çevre görevlisi çevre mühendisi değildir diyorlar fakat çevre görevlisi olan çevre mühendisleri maalsef odaya üye zorunluluğu oluyor çelişki geldi bana ..

@Ferhat Elçi

Sonuçta çevre görevlisi olabilmek için çevre mühendisliği diploması kullanılıyor, diplomanı kullanıyorsan odaya üye olacaksın diyorlar. Diğer meslek dallarından çevre görevlisi olanlar ise çevre mühendisliği yapmıyor fakat diğer mühendislik diplomasını kullanarak çevre görevliliği yaptığı için kendi meslek odasına üye oluyordur.

Ben mühendislerden bahsetmiyorum ,

Yukarıda ne yazmışım ;

Çevre Görevlisi işi için çevre mühendisliği düşünülüyor ise, başka mesleklerden gelip çevre görevlisi işini yapanlar ne durumda ? ( örnek fizik ve kimya bölümlerinden mezun olan )

Çevre görevlisi işini yapan bir kimya yada biyologun odası olmadığı için böyle bir sorunları yok diyorum.

evre Görevlisi Olabilecek Meslek Grupları
♦ En az 4 (dört) yıllık Üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olanlar veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış kişiler (çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak şartıyla)
♦ En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin mühendislik bölümlerinden veya fen/fen-edebiyat fakültelerinin fizik, kimya, biyoloji, biyokimya, jeoloji bölümlerinden veya veteriner fakültelerinden mezun olanlar (temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak, temel çevre bilimleri ve çevre mevzuatı konularında yapılacak sınavlarda başarılı olmak şartıyla)

@jn6zo
Şefim bizde çevre mühendisliği yapmıyoruz çevre görevlisi adı altında iş yapıyoruz bakanlık kendi diploman ile çalışamazsın bu belgeyi alırsan çalışırsın diyor zaten belge başlı başına saçmalık fakat diğer meslekten olanlar çevre mühendisliği istihtamını engellerken nasıl oluyor da çevre mühendisliği işi yapmıyor ?

Ben bu durumu savunmuyorum sadece kanun maddesine istinaden bu kapsamda değerlendiriliyor diyorum. Bu belgeyi almanın ön koşulu çevre mühendisliği diploman ise bu belgeyi alıp kullanıyorsan diplomanı da kullanmış oluyorsun. Oda üyeliğini gerektiren konu diplomanı kullanıp kullanmaman aslında. Örneğin 14001 kapsamında çalışmalar yürütüp Çevre Yönetim Sistem Uzmanı olarak çalışıyorsanız ve çevre görevlisi olarak bir atamanız yoksa diplomanızı kullanmıyorsunuzdur. O zaman bu zorunluluk kalkar fakat yapılan işe baktığınızda aslında çok da fark yoktur.

@Kenan Atalar

Fen edebiyatların böyle bir sorunları yoksa da bu mühendisler odasının uygulaması ile alakalı bir konu değil. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği yetki ile ilgili bir konu. Konuları birbirleri ile karıştırmamak lazım.

e tabi bir de böyle bir gerçek var. sonuçta çevre mühendisliği değil çevre görevliliği yapıyoruz ve çevre görevlisi olmak için çevre mühendisi olma zorunluluğu yok...nerden tutsan elinde kalıyor...

Kartın arkasında Eylül/2010 son kullanma tarihi yazıyor, madem üyeliğim devam ediyordu bu aidatı istiyorlar, neden yeni kartımı göndermediler merak ediyorum, yıllardır ne bir arayan var ne bir soran, "15 yıl sen ne yaptın, niye üyelikten çıkmadın" diyorsanız, hayat mücadelesi oradan oraya savrulmaktan bu konuyu atlamışım, ama soran da olmamış 1-2 yıllık borç olsa ödeyip çıkardım, 10 yıllık borç isteniyor, iyi niyetli bir yaklaşım değil bu.

çmo üye kartı arka-forum.png

Arkadaşlar merhaba. Odadan ayrılmak istiyorum. Rahatsızlandım ve artik cevre mühendisi olarak çalışmayacağım. Hastalık raporum da var resmi. Umarım sorun çıkarmazlar. Teşekkürler...

@selaya

Öncelikle geçmiş olsun Allah şifa versin. Çevre mühendisliği diplomasını kullanarak çalışmadığınızı ispat ederseniz tabi ki ayrılabilirsiniz. SGK Hizmet Dökümü, iş yerinden alınabilecek ayrıldığınıza dair belge ve muhtemelen yazacağınız taahhütname ile üyeliğiniz iptal edilebilir. Eğer üyeliğinizi iptal ettirebilirseniz süreci yazar mısınız buraya?

@Okan Türe
Tabi süreci yazarim. Telefonla gorustum. Gecmis borclarimi da odememi istediler. Bir durumum olustu saglikla ilgili. Gidip şahsen görüşeceğim ay sonu gibi. Burada paylaşırım. Çok tesekkurler

Merhaba arkadaşlar bende odaya üyeyim ama hiç bir iş yerinde çalışmadım yinede aidat ödemek zorunda mıyım ? Oda ödemek zorunda oldugumu söyledi ama ben herhangi bir sigorta geçmişi olmadıgı takdirde ödemek zorunda degilim diye biliyordum bilen birileri yardımcı olabilir mi?

@gokce333
Benm bildiğim çalışıp çalışmadığınızı her yılın ocak ayı odaya bildirmeniz gerekiyor. Bunu bildirmediğiniz için aidatı istemişlerdir ama yanıltmayım

@gokce333

Çalışmadığınızı beyan ederseniz ücret ödemenize gerek yok birde,

Örnek olarak odaya kaydoldunuz 2010 senesinde 2012 yılına kadar mesleğinizi yaptınız ve 2012-2014 arası çevre müh. ilgili çalışmadınız 2014-2018 yine mesleğinizi yaptınız, SGK çıktılarını alıp odaya gösterdiğinizde 2012-2014 yılları aidatı alınmayacaktır.

Arkadaşlar sgk dökümü geçmişe dönük gösterseniz bile kabul edilmiyor. bildirecektiniz deniliyor, ben borcumu taksitlendirdim.1,5 yıl osgb de iş güvenliği yaptım sgk dökümü ilettim bildirmediğiniz için geçmişe dönük işlem yapılamaz denilip kesilip atıldı