Çmo aidat ücreti icra takibi başlattı

Murat Çelebi

Daimi üye
Kayıt
8 Nisan 2016
Başlık
21
Mesaj
587
Tepki
496
Şehir
Adana, Osmaniye, Konya
@gokce333

Çalışmadığınızı beyan ederseniz ücret ödemenize gerek yok birde,

Örnek olarak odaya kaydoldunuz 2010 senesinde 2012 yılına kadar mesleğinizi yaptınız ve 2012-2014 arası çevre müh. ilgili çalışmadınız 2014-2018 yine mesleğinizi yaptınız, SGK çıktılarını alıp odaya gösterdiğinizde 2012-2014 yılları aidatı alınmayacaktır.
 

Kenan Atalar

Daimi üye
Kayıt
14 Mart 2011
Başlık
18
Mesaj
354
Tepki
207
Şehir
Kocaeli
Arkadaşlar sgk dökümü geçmişe dönük gösterseniz bile kabul edilmiyor. bildirecektiniz deniliyor, ben borcumu taksitlendirdim.1,5 yıl osgb de iş güvenliği yaptım sgk dökümü ilettim bildirmediğiniz için geçmişe dönük işlem yapılamaz denilip kesilip atıldı
 

Onur Altun

Daimi üye
Kayıt
14 Kasım 2009
Başlık
9
Mesaj
172
Tepki
66
Şehir
Ankara
@gokce333
arkadaşlar bunların telefonda orda burda konuştuklarına bakmayın. hakkınızı hukuki olarak sonuna kadar bilin ve arayın. çünkü bunlar para olarak görüyorlar herkesi. telefonda konuşmalarına ve söylemlerine de inanmayın.
 

Yağız Özgören

Daimi üye
Kayıt
2 Mart 2016
Başlık
4
Mesaj
49
Tepki
67
Şehir
Tekirdağ
@cansu üzelkök
2015 mezunuyum bende kayıt yaptırmadım ve bir TAT-GKD tesisinde çalışıyorum. Meslek odamızın maalesef ne öğrenciye ne çalışan mühendise faydasını görmedim. Tabi ki geçmişe dönük aidat ücreti istemekte ayrıca bir saçmalık.
 
D

deleted25658

@Yağız Özgören
odaların öğrenciler ilgili çalışmaları Mersin - Adana - Smasun veya İstanbul gibi şubelerin çalışmalarına ÇMO sittesi ve ilgili şubelerin sosyal medya hesaplarından bakabilirsiniz
 

SenayKS

Daimi üye
Kayıt
18 Kasım 2010
Başlık
15
Mesaj
215
Tepki
199
Şehir
Türkiye
@Cihan Yeşil

Cihan Bey, geçen yıl bu konuda oda ile yazıştım, aidat meselelerinden dolayı bayağı canım sıkılmıştı. Aşağıda bana bu konuda odadan gelen 2 ayrı e-posta yanıtı gönderiyorum, benim elim kolum bağlı kaldı, odadan ayrılmayı düşünen arkadaşlara da fikir verebilir:

1)
Adem YILDIZ <adem@cmo.org.tr>
Pzt 7.05.2018, 18:04
senayksesler@gmail.com;
Çevre Mühendisleri Odası;
TMMOB ÇMO Sekreterlik;
uyeiletisim@cmo.org.trDeğerli Üyemiz;
Üyelikten ayrılma talebiniz gerekli koşullar sağlandığı takdirde Oda Yönetim Kurulumuzca değerlendirilecektir.

TMMOB Çevre Mühendisleri odası kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıdır. Bu nedenle üyelikten istifalar odamız ve TMMOB mevzuatına göre yapılmaktadır.

ÇMO Ana Yönetmeliği Madde 11 (c ) bendinde :

“Herhangi bir nedenle mesleksel etkinliğini sürdürmek istemeyen, kamu kurum ve kuruluşları ile iktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarında asli ve sürekli görevde çalışırken üyelikten ayrılmak isteyen üyeler, bu durumu Oda Yönetim Kurulu’na yazılı olarak bildirmek, belgelemek, Oda üye kimlik kartını geri vermek ve o tarihe kadar olan üyelik ödentilerinin tümünü ödemek koşuluyla ayrılabilirler…” denilmektedir.

.
Dilekçe
Çalışma Belgesi
Oda kimlik kartınız
Son 1 yıla ait sgk dökümü


Adem YILDIZ
Çevre Mühendisleri Odası

2)
üye iletisim <uyeiletisim@cmo.org.tr>
Pzt 7.05.2018, 10:45
Siz;
TMMOB ÇMO SekreterlikSn. Şenay SESLER,
Sistemden kontrolü sağlandığında aidatınızı ödediğiniz görülmüştür. İstifa işlemleri için istemiş olduğunuz belgeler aşağıda yer almaktadır.

İstifa dilekçesi, son bir yıllık SGK dökümü, CMO Kimlik Kartı, Üye aidatının ödediğine dair Dekont, Kamu kurumunda çalışıyorsanız Kurumdan alınan ıslak imzalı kaşeli çalışma belgesi, Çevre mühendisliğini icra etmiyorsanız çalıştığınız yerden ıslak imzalı kaşeli Çalışma Belgesi.
(''Herhangi bir nedenle mesleki etkinliğini sürdürmek istemeyen, kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu iktisadi kuruluşlarında asli ve sürekli görevde çalışırken üyelikten ayrılmak isteyen üyeler, bu durumu Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak bildirmek, gerektiğinde belgelemek, Oda üye kimlik kartını geri vermek ve o tarihe kadar olan üyelik ödentilerinin tümünü ödemek koşuluyla ayrılabilir. Ayrılma isteği kabul edilmeyen üyenin, Oda Genel Kuruluna itiraz hakkı vardır. Üyelikten çıkarılan ya da ayrılan üyeler, Oda süreli yayınları ile duyurulur.'' ( 14.02.2005 tarihli 25727 sayılı Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği Çevre Mühendisleri Odası Ana Yönetmeliğinin İkinci Bölüm Üyelik Ve Üyelik Vasfının Kaybolması Madde 11 b Bendi))
Bilgilerinize sunar, iyi günler dilerim.

Saygılarımla,

Gül DENİZ
Çevre Mühendisi
Üye İletişim

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası
 

gokce333

Daimi üye
Kayıt
4 Aralık 2016
Başlık
1
Mesaj
34
Tepki
40
Şehir
Mersin
@Murat ÇELEBİ
Odada çalışan bayanada anlattım hiç çalışmadıgımı ama yinede ödemek zorunda oldugumu lakin şu an acelesi olmdıgını bir işe girdigimdede ödeyebilecegimi söyledi hatta odadan ayrılmak istersemde bu borcu kapatmadan ayrılamıyormuşum. Herhangi bi adım atmadan bu konuyu araştırmak en iyisi olucak
 

Hamza Ay

Daimi üye
Kayıt
5 Mart 2011
Başlık
35
Mesaj
179
Tepki
137
Şehir
İstanbul
@gokce333 Çalışmaya başladığınız yıldan itibaren oda aidatlarını almaya başlıyorlar. Ben şahsen o şekilde aidat borcumu ödedim. Sgk girişimin olduğu ay örneğin 9.aydı. 9, 10 11 12.ayları ile sonraki 2 senenin yıllık aidatını ödemiştim. Çalışmaya mezun olduktan bir sene sonra başladım. O 1 senenin ücreti alınmadı.
 

Murat Çelebi

Daimi üye
Kayıt
8 Nisan 2016
Başlık
21
Mesaj
587
Tepki
496
Şehir
Adana, Osmaniye, Konya
@gokce333

Siz kapsamlı bir sgk dökümünün çıktısınız alın bulunduğunuz il temsilciliği veya şubeye gittiğiniz takdirde almayacaklardır Gökçe hanım, öle bir durum söz konusu değil çevre mühendisi olarak veya isg'nin bazı kodları var onlar dışında çalıştıysanız bile alınmaması lazım
 

Nazzzzz

Daimi üye
Kayıt
15 Nisan 2014
Başlık
3
Mesaj
165
Tepki
70
Şehir
Tekirdağ
Saçma olan da bu değil mi? Kamuda çalışıyorsan ödeme ama bunun dışında nerede çevre mühendisliği yapıyorsan ödemek zorundasın. Onların mesleki farklılığı ne? Aynı imkanlardan faydalanmıyor muyuz? (zaten bir imkandan faydalandığımız da söylenemez ya) ÇMO bizim hakkımızı savunuyor da kamuda çalışanlarınkini savunmuyor mu?
 

Çiğdem Aksoy

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Başlık
35
Mesaj
509
Tepki
1.304
Şehir
Tekirdağ
@Nazzzzz

@Nazzzzz nerede yazıyor kamuda çalışırsan ödeme zorunluluğu yok diye? ben kamuda çalışıyorum. ve bana her sene aidat borcu çıkarıyorlar. eve kağıt gelene kadar hep ertelemiştim. ama icra takibi başlatacaklarını yazınca ödeme yaptım.
 

Env Eng

Daimi üye
Kayıt
22 Kasım 2013
Başlık
1
Mesaj
109
Tepki
86
Şehir
İzmir
Mezuniyet
2012—13
@Çiğdem Aksoy

Çiğdem Hanım kamuda çalışanlar kamuda çalıştıklarını belgelendirdiklerinde üyelik zorunlulukları yoktur. Yalnızca önceden aidat borcunuz varsa onları ödeyip, üyelikten çıkabiliyorsunuz.

6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu

Madde 33 – Türkiye'de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensupları mesleklerinin icrasını iktiza ettiren işlerle meşgul olabilmeleri ve mesleki tedrisat yapabilmeleri için ihdisasına uygun bir odaya kaydolmak ve azalık vasfını muhafaza etmek mecburiyetindedirler.

(Ek: 19/4/1983 - KHK - 66/10 md.) Kamu Kurumu ve Kuruluşları ile İktisadi Devlet Teşekkülleri ve Kamu İktisadi Kuruluşlarında asli ve sürekli olarak çalışan mühendislik ve mimarlık meslekleri mensuplarının meslek ve ihtisaslarıyla ilgili odaya girmeleri isteklerine bağlıdır. Ancak bunlar görevlerinin gereği olan işleri yaparken, mesleki bakımdan, Odaya kayıtlı meslekdaşlarının yetkileriyle haklarına sahip ve onların ödevleriyle yükümlüdürler. Bu konuda Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile ilgili hükümler saklıdır.
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.533
Tepki
2.278
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
@Çağatay Atay

Gönderdiğiniz metinde zaten üyelik zorunlu değil diyor ama üyelerle aynı ödevlerle yükümlüdürler diyor. Yani üye olsanız da olmasanız da para vereceksiniz diyor, bu durumda Çiğdem Hanım'ın söylediğinde yanlış bir cümle göremedim ki?
 

hasan140715

Daimi üye
Kayıt
7 Şubat 2018
Başlık
17
Mesaj
80
Tepki
15
Şehir
İstanbul
@Cem Yılmaz

Merhaba Cem Bey,

Özelden bana ulaşabilir misinz? Sizlere birşeyler sormak istiyorumda. Teşekkürler
 

Okan Türe

Daimi üye
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
385
Tepki
529
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
@Cem Yılmaz

Üyelikten ayrıldıktan sonra neden aidat ödesinler ki. Kamu personeli üyeliğini iptal ettirebilir ve iptal ettirdikten sonra aidat ödeme zorunluluğu yoktur. He ben üye değilim ama aidat ödemek istiyorum diyen varsa o ayrı :D
 

Cem Yılmaz

a.k.a. Cemgineer
Genel yönetici
Kayıt
19 Aralık 2009
Başlık
25
Mesaj
1.533
Tepki
2.278
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
Mezuniyet
2013—14
@Okan Türe

Üyelikten ayrılma ile ilgili bir cümle sarf edilmemiş ki? Bakın diğer mesajlarla mı karıştırıyorsunuz bilmiyorum :) Çiğdem Hanım şöyle demiş:

"nerede yazıyor kamuda çalışırsan ödeme zorunluluğu yok diye? ben kamuda çalışıyorum. ve bana her sene aidat borcu çıkarıyorlar. eve kağıt gelene kadar hep ertelemiştim. ama icra takibi başlatacaklarını yazınca ödeme yaptım."

Kanun ne demiş?
"Odaya kayıtlı meslekdaşlarının yetkileriyle haklarına sahip ve onların ödevleriyle yükümlüdürler. "

Yani ben şu an Çiğdem Hanım'ın yaptığı işlemlerin doğru olduğunu ve kanunen de yasal olduğunu söylüyorum. Kaydını sildirdikten sonrası önemli değil, ben mevcut durumdan bahsediyorum. :rolleyes:
 

Çiğdem Aksoy

Genel yönetici
Genel yönetici
Kayıt
10 Mart 2010
Başlık
35
Mesaj
509
Tepki
1.304
Şehir
Tekirdağ
konu biraz dallanıp budaklanmış. işin özü şu ki odaya üyeyim uzun zamandan beri. son 3 yıldır da kamuda çalışıyorum. aidatlarımı eskiden zamanında öderken son birkaç yıldır ödemedim. geçen icra muhabbetleri yüzünden borcumun hepsini ödedim. @Çağatay Atay '' Çiğdem Hanım kamuda çalışanlar kamuda çalıştıklarını belgelendirdiklerinde üyelik zorunlulukları yoktur. Yalnızca önceden aidat borcunuz varsa onları ödeyip, üyelikten çıkabiliyorsunuz. '' demişsiniz ya bu hangi kanunda yönetmelikte yazıyor. sizin gönderdiğiniz metinde odaya girmeleri isteklerine bağlıdır. diyor. odadan çıkmaları için bir ifade göremedim ben.
 

Okan Türe

Daimi üye
Kayıt
9 Nisan 2010
Başlık
2
Mesaj
385
Tepki
529
Şehir
İstanbul
Mezuniyet
2011—12
@Çiğdem Aksoy

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

Üyelikten Ayrılma
Madde 114 : Herhangi bir nedenle mesleki etkinliğini sürdürmek istemeyen, yedek subaylık ve erlik hariç olmak üzere silahlı kuvvetler mensubu olan ya da kamu kurum ve kuruluşları ile iktisadi devlet teşekkülleri ve kamu iktisadi kuruluşlarında asli ve sürekli görevde çalışırken üyelikten ayrılmak isteyen üyeler; bu durumu bağlı olduğu Oda Yönetim Kuruluna yazılı olarak bildirmek, gerektiğinde belgelemek, Oda Kimlik belgesini geri vermek ve o tarihe kadarki üyelik ödentilerinin tamamını ödemek koşuluyla, Odadan ayrılabilirler. 6235 sayılı TMMOB Kanunu ve bu ana yönetmelik hükümleri bundan sonra bu kişiler için uygulanmaz. İlgili kanunlar ve bu Ana Yönetmelikteki istisnai hükümler saklıdır.
 
Yukarı Alt