Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çmo-çevre görevlisi imza kampanyası

Konu, 'Etkinlik Duyuruları' kısmında Duygu Dilek tarafından paylaşıldı.

 1. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİYİZ
  Bizler, dört yıllık üniversite eğitimini başarı ile tamamlayarak hak kazandığımız Mühendis ünvanına sahip çıkıyoruz ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bizlere yapıştırılmaya çalışılan Çevre Görevlisi ünvanının kaldırılmasını talep ediyoruz.

  2009 yılından beri çeşitli versiyonları ile uygulanmakta olan Çevre Görevlisi sertifikasyonu çevre mühendislerinin mesleğini yapabilmesinin ön şartı olarak 3 günlük eğitim zorunluluğu getirmesinin yanında, çevre mühendisliği meslek alanı içerisinde farklı disiplinlere de yetki vermesi açısından yarattığı meslek hakkı gaspının yanında ciddi çevresel riskler de oluşturmaktadır.

  Çevre mühendisi yaşamın sürdürülebilirliğini esas alarak; hava, su, toprak gibi doğal varlıkların korunması, doğanın kirlenmesine neden olan etkenlerin kaynaklarında kontrolü ve giderilmesinin sağlanması konusunda çözüm üreten kişidir. Bunun için 4 yıllık eğitim gereklidir, Bakanlığın 3 ve 6 gün olarak düzenlediği eğitimlerin bu mesleki bilgi ve teknik altyapıyı sağlaması mümkün değildir.
  Talebimiz: başta Çevre Kanunu olmak üzere tüm ilgili yönetmeliklerde bahsi geçen "Çevre Görevlisi" tanımının Çevre Mühendisi olarak değiştirilmesidir.

  https://docs.google.com/forms/d/1veVfiQrm-tnMZ4Aar26JaOJJLqxNfuwq9u06Vb3_IwY/viewform?c=0&w=1
   
 2. Çiğdem Aksoy

  Çiğdem Aksoy Genel Yönetici

  merhabalar yazınızın içinde çevre mühendisleri odası ifadesi yer almıyor. rica etsem bu kampanyayı çevre mühendisleri odasının yürüttüğüne dair linki de eklerseniz memnun oluruz. çünkü her önüne gelen kampanya yapıyor aynı konuyla ilgili zamanında defalarca imzaladık ama bir gelişme yok
   
  Melih Coşar ve Evrem Yeşil bunu beğendi.
 3. bll_2081

  bll_2081 CMNet Üyesi

  bundan bişi çıkmaz
   
 4. Mahmut Konukcu

  Mahmut Konukcu CMNet Üyesi

  Kampanyanın haklılığının hiçbir şekilde tartışma götürmez olduğunu düşünüyorum. Bundan 5 yıl önce staj yaptığım bir işletmedeki çevre mühendisi bu konu hakkında bir mecliste bakanlık yetkilileri ile tartıştıklarını ve şöyle bir ifade kullandığını söylemişti;"Sizin mantığınızla eğer sağlık bakanlığı hareket etmiş olsa 2 yıllık sağlık memurluğu/hemşirelik mezunlarına 30 gün eğitim vererek ülkedeki doktor açığını kapatırdı" Bu ifade bence uygulamadaki çarpıklığı tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. Maalesef bu zihniyet olduğu müddetçe sonucun değişmeyeceği kanaatindeyim. Ancak haksızlığı kabullenmek yok!
   
 5. Duygu Dilek

  Duygu Dilek CMNet Üyesi

  @Çiğdem Aksoy http://www.cmo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=91734&tipi=91&sube=2#.VU3_x6CDPqA

  @Mahmut Konukcu malesef zihniyet bu ama sessiz kalıp oturup izlemek olmaz ortada başlatılmış kampanya var imzalamak ne vaktimizi alır nede başka birşey ümidimizi kaybetmemeliyiz. Bugün Türkiye de Çevre Mühendislerinin işini yıllar önce birşekilde çevre görevlisi belgesini alan (Kimya Mühendisleri,endüstri müh. gibi) ne yazıkki meslek grupları yapmakta. biz çevre mühendisleri ise çevre danışmanlık firmalarında 1200 TL maaş ile mesleğimizi yapmaya çalışmaktayız. birlik olup bişiler yapmamız lazım
   
 6. ibrahimhalil_s

  ibrahimhalil_s CMNet Üyesi

  Her Sene imza toplanıyor ve her sene bu mağduriyet göZleniyor.bu toplanan imzaların ne kadar etkisi var biri söyleyebilir mi?