• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Co2 emisyon ölçümü

aserifkuzu

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
enge energy
Merhaba dostlar.
Bir fabrikanın ısınma için kullandığı doğalgaz miktarı ile yıllık CO2 emisyonu hesaplamasında;
Emisyon = FV × EF × NKD × YF formülünü kullanıyoruz(basit ölçüm). Yanlış ise düzeltin lütfen.

FV: Faaliyet verisine doğalgaz faturasındaki kullanılan toplam m^3 doğalgaz miktarını nM^3 çevirip yazıyoruz.

EF: Emisyon faktörüne IPCC 2006 klavuzundaki doğalgaz değerini giriyoruz. (veri tCO2/TJ olarak var ki bunu nM^3 e çevirmeyi bilmiyorum. bu konuda yardım istiyorum)

NKD: Net kalorifik değer aynı klavuzda TJ/gG olarak veriliyor o değeri yazıyoruz

YF: Yükseltgenme dönüşüm faktörü nedir bunuda tam bilmiyorum

Bana bu konuda yardım edebilirmisiniz?

Teşekkürler

Bu kaynaklardan yardım alabilirsiniz

Ekli dosyalar

• izleme_plani_kilavuzu_v1.pdf
    3.5 MB · Görüntüleme: 60
  • Sera Gazi Emisyonlarinin izlenmesi ve Raporlanmasi Teblig Elektronik izleme Plani Kilavuzu.pdf
    8.2 MB · Görüntüleme: 63
Bu iki dosyaya bakmıştım daha önce formülleride oradan edindim. orada YF yi 1 almam gerektiği yazıyor orası tamam ancak Emisyon faktöründe İ&R nin verdiği veri tCO2/TJ ve bu değeri tCO2/nM^3 e nasıl çevireceğim yazmıyor malesef. bunun cevabını bulursam sıkıntı kalmıyor

Bu konuda tCO2/Nm^3 diye bir birim hatırlamıyorum. Genel hatları ile ilgili hesap;
Emisyon = FV × EF × NKD × YF formülü ile hesaplanmaktadır. Burda FV değerin Nm^3 yakıtın yoğunluk değeri ile çarpılır, daha sonra EF ve NKD leri S.G.İ tebliğ Ek-5 listesinden belirlenir. Bu değerlerin birimleri ise sırası ile tCO2/Tj, Tj/Gg olarak verilmektedir. İlgili hesapta çaprazlama yapıldığında birimlerin birbirini götürdüğünü görebilirsin. Sonuç tCO2 olarak belirlenir. (Gg-g dönüşümü için; Gg/10^9 gdeğerini kullanmalısın)