Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çökeltim havuzu

Konu, 'Atıksuların Arıtılması' kısmında kablosuz tarafından paylaşıldı.

 1. kablosuz

  kablosuz CMNet Üyesi

  İyi günler;
  Bir baraj inşaatında çalışıyorum, tünellerden, beton santrallerinden çıkan sular için çökeltim havuzlarımız var bu suyu şimdiye kadar yollarda toz kontrolü amaçlı kullanıyorduk, ancak yaz bitti toz sorunu kalmadı, hatta yollar zaten fazlasıyla ıslak, tünellerden ciddi miktarda su çıkıyor, havuzlar da artık yeterli olmayacak, direk nehre vermek sıkıntı yaratır, bu suyu ne yapmalıyım? Önerilerinizi bekliyorum.
  Teşekkürler.
   
 2. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Beton santralinden çıkan sular pH değeri yüksek olan sulardır. Çöktürme havuzlarında bir takım kimyasallarla nötralizasuyonunu yaparak desarj standartlarını sağladıktan sonra alıcı ortama verebilirsin yada araç ve ekipmanların yıkama işleminde kullanabilirsin diye düşünüyorum.:kötü:
   
 3. kablosuz

  kablosuz CMNet Üyesi

  pH değeri değil AKM sorun bizde, bir de tamamını araç ve ekipman yıkamasında kullanılamayacak kadar fazla su çıkıyor. Halihazırda zaten araç yıkamada kullanıyoruz ama bu, çıkan suyun %20si bile değil.
   
 4. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Peki bu suyu beton santralinde tekrardan kullanmıyormusunuz ? Gerci betonun dayanımını veya verimini nasıl etkiler onu bilemiyorum ama :kötü: pH ve akm miktarı ne kadar ? Alüm kullanarak hem pH'ı dengeler hemde akm giderimi de sağlayabilirsiniz.
   
 5. kablosuz

  kablosuz CMNet Üyesi

  pH 7.40, zaten sorun pH değil daha çok AKM ile ilgili. Ayrıca beton santralinden çok, sıkıntımız tünellerden çıkan suyla ilgili. Yazın analiz ettirdik AKM normal değerlerde çıktı ancak o zaman hem çok su çıkmıyordu hem de yağış yoktu, havuz yeterliydi yani. Şu anda kullanılan çökeltim havuzumuz yetersiz oluyor, 3 gözlü çökeltim havuzumuz var, yeterli olması için en az bir o kadar daha yapmak gerek, alan da çok dar çökeltim havuzu ek yapamıyoruz.
   
 6. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Sisteminizi öğrenmeye calışıyorumda beton santralinden çıkan suya çimento vs karısmıyo mu ki, tünellerde aynı sekilde oluşan suyun pH'ın daha da yüksek olması gerekir. Mevcut çöktürme havuzlarındaki çamur tahliyesini nasıl yapıyorsunuz, debi artışından kaynaklı olarak bence çökelme de tam olarak gercekleşmiyor sanki gelen su gidiyor gibi. Birde çöktürme için herhangi bir kimyasal kullanıyor musunuz? Varsa bunu ilk havuza verip iyi bir çökelme sağladıktan sonra çamur pompasıyla oluşan çamurun desarjını yapabilirsiniz.
   
 7. kablosuz

  kablosuz CMNet Üyesi

  Evet çimento karışıyor, zaten beton santralinden çıkan su, kışın değişmiyor pek fazla. Asıl sorun, tünel kazısından çıkan su. Çünkü şimdiye kadar tünel kazılıyordu, ve yağış da yoktu, tüneller yüzeyden biraz daha aşağıdan kazıldığı için, yeraltı su seviyesi de nehir kenarında çok yakın olduğu için su çıkıyordu ama bu suyu mevcut sistemimizle bertaraf edebiliyorduk, çökeltim havuzları da yetiyordu. ancak şimdi tünel kazısı bitti, tünellerde altyarı kazısı başladı, hem yağışlar tünelde birikecek, hem de altyarıdan epey miktar su çıkacak. Şu anda sıkıntımız pH ile değil, çamur tahliyesi ile de değil. Debi artacağı için tam olarak çökelmeyecek evet, hatta havuz yetersiz olup taşacak. Çöktürme için kimyasal kullanmıyoruz. Birkaç saat bekledimi çöküyor zaten.
   
 8. sevgi barış

  sevgi barış CMNet Üyesi

  Çökeltim havuzunda oluşan çamur nerde değerlendirilir.
   
 9. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  ilk çökeltim havuzuysa metan üretiminde kullanılabilir. Enerji elde etmek için daha elverişlidir.
   
 10. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Çöktürmüş olduğunuz suyun karakteristiğine göre değişir bence. Evsel atıksu ise @evin müzeyyen hanımın dediği gibi metan üretimi olabilir. Eğer alkali özelliği fazla ise (özellikle maden için söylüyorum) yapmış olduğumuz bir uygulamaydı, pasa depolama alanlarından oluşacak sızıntı suyunun nötralizasyonunda kullanabilirsiniz.
   
  m.secim bunu beğendi.
 11. sümeye

  sümeye CMNet Üyesi

  peki hazır beton için ne yapılabilir
   
 12. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Beton santralinden kaynaklı oluşan çamurlar için mi diyorsunuz? Tam olarak anlayamadım...
   
  sümeye bunu beğendi.
 13. sümeye

  sümeye CMNet Üyesi

 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  umarım yardımcı olur.
   

  Ekli Dosyalar:

  L.Nergiz bunu beğendi.
 15. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Açıkcası yukarıda bahsettiğim konu zaten beton santralinden kaynaklı oluşan çamurlar içindi, aynı zamanda yeraltı işletmemizden kaynaklı oluşan çamurlarla birlikte bunları nötralizasyon için kullanıyorduk. Pasa sızıntı suyumuzun pH değeri oldukça düşüktü ve bu şekilde dengelemeye çalışıyorduk.
   
  sevgi barış bunu beğendi.
 16. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...