Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çökeltme havuzunda yüzen çamur sorunu

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında N.Demir tarafından paylaşıldı.

 1. N.Demir

  N.Demir CMNet Üyesi

  merhaba,
  atıksu arıtma tesisimizde çökeltme havuzlarında yüzen çamur flokları görülmektedir.
  çamur fazlalığı olduğunu düşünyorum. tesisimiz yeni ve dekantör henüz faaliyette değil. sistemden fazla çamuru çekebilmek için geri devir pompa sayısını arttırmayı düşünüyorum. bu konuda bilgi sahibi olan varmı ? yardımınız için teşekkür ederim. havuzun resmini sizinle paylaşıyorum umarım yardımcı olabilirsiniz. 20150204_105403.jpg 20150204_105410.jpg
   
  Mücahit Topdaş bunu beğendi.
 2. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Sistemden çamur atmaya başlamalısınız bana kalırsa, kısa süre sonra düzeleceği kanaatindeyim. Imhoff da nekadar çamur okuyorsunuz?
   
 3. N.Demir

  N.Demir CMNet Üyesi

  Cevabiniz icin tesekkur ederim .imhoff da geri devir 950 ml havalandırma havuzları 600 650 ml .çamur atmaliyim ama dekantor haricinde nasıl yapabilirim bunu ?
   
 4. semih.celik

  semih.celik CMNet Üyesi

  çamur değerleriniz çok yüksek dekantörden çamur çekmeniz lazım eğer dekantör yoksa çamur tankından deşarj hattına boşalttım gerçekleştirirsiniz buda bilinirse cezai işleme tabi tutulur veya; giriş BOİ değeriniz düşükse yani yükünüz azsa tesise fazla su alarak prosesdeki çamuru dengeleyebilirsiniz.
   
 5. Mahir Yakın

  Mahir Yakın CMNet Üyesi

  Arkadaşlar gayet düzgün açıklamışlar, reaktör imhoffunuz çok çok yüksek değil, fakat ne olursa olsun sistemden çamur uzaklaştırmanız gerekiyor. Dekantörü devreye almanız en legal yöntem olacak, eğer tüm sorumluluğu alıp illegal yoldan çamuru kanala veririm diyorsanız iş size kalmış :).
   
 6. Gülce Somaklar

  Gülce Somaklar CMNet Üyesi

  Çamur atma işlemini gerçekleştiren başka bir arıtma tesisiyle de anlaşıp, geri devir hattından çamur çekerek vidanjör ile anlaştığınız tesise gönderebilirsiniz. Etrafınızda yeni kurulan bir arıtma tesisi var ise onların çamura ihtiyacı olacaktır. Yeni kurulan bir tesis araştırabilirsiniz. Bunlar geçici çözümlerdir tabiki. Dekantör ünitenizi en kısa sürede devreye alırsanız sıkıntıdan kurtulursunuz.
   
 7. N.Demir

  N.Demir CMNet Üyesi

  geri devir hattından vidanjör ile çamur çekme işlemi ve tesise fazla su alma düşüncesini uygulayabilirim. tabi bunlar geçici çözümler . dekantör binamızı soğuk hava şartlarından dolayı devreye alamadık ve bir süre geçici çözümler bulmamız gerekiyor. ilginiz için teşekkür ederim.
   
 8. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Nitrat giderimi yapıyor musunuz?
   
 9. N.Demir

  N.Demir CMNet Üyesi

  Evet Mücahit Bey Toplam azot giriş 25 çıkış 11.5 mg/l
   
 10. Mücahit Topdaş

  Mücahit Topdaş CMNet Üyesi

  Bizim tesiste de bazen flok oluşumu gözlemlenebiliyor.. Bir ihtimal nitrat giderim veriminiz düşük olabilir diye düşündüm bu nedenden dolayı sordum.
   
 11. N.Demir

  N.Demir CMNet Üyesi

  sadece merak etiğim için soruyorum nitrat giderim verimi düşük olduğu durumlarda ne gibi uygulamalar yapıyorsunuz Mücahit Bey?
   
 12. semih.celik

  semih.celik CMNet Üyesi

  Kesikli reaktör olarak çalışan bir ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinde azot arıtımı gerçekleştiremiyorum çıkış azot değerim girişten daha yüksek sizce neden olabilir. MLSS 3000 civarında ÇKM 250 SVI 150. Ben sebep olarak havuza su alrken karbon giderimi gerçekleştirip dinlenme esnasında anaerobik ortamda denitrifikasyon esnasında azot giderimi için gerekli karbonu bulamamasına bağlıyorum. Teşekkür ederim.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...