• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Covid 19 Sürecinde Kullanılan Maske ve Eldivenler

hakann

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
şu an işsiz
Arkadaşlar zor zamanlar geçirdiğimiz bugünlerde; salgından korunabilmek için halk tarafından kullanılan maske ve eldivenlerin, yerel yönetimlerce ister bilgilendirme ister uygulamalı olarak yapabileceği neler vardır? Bu konu hakkında her türlü görüş, öneri ve projeye açığım. Kullanılan bu materyallerin toplanması ya da halk tarafından zararlı halden zararsız hale getirme yolları mümkün müdür? Sağlıklı günlere..

Genelgede Belediyelere 'Diğer atık' olarak verilebilir diyor da . Organizede bulunan firmalar için organizenin çöp konteynırlarına öylece atacak mıyız?
Ben gerçekten hiçbiişey anlamadım.

Tabi ki çöpe atılmayacak. Atıklar diğer atık olarak belirtilerek ayrı olarak teslim edilecek.

Kurumlar bir şekilde toplayabiliyor ama hanelerde de bu atıklar oluşuyor ve herkes evsel çöplerle karıştırıyor dahada kötüsü çok gelişmemiş düzenli çöp konteynırlarının toplanmadığı yada olmadığı yerlerde sokaklarda uçuyor maskeler şu an dışarıya çıkan herkes maske kullanıyor o yüzden yeterli değil önlemler.

Genelge tamamen saçmalamış uygulaması da yapılması da saçma!
Diğer atık olarak atılacak öyle mi_? Belediye alırken o atığa ne yapıyor... Tıbbı Atık olarak değerlendirsek 3 güne bir tıbbı atık aracı yönlendirmesi hangi şehir de var hadi diyelim yönlendirdik 3 gün de kaç kg atık çıkacak...
Yapmış olmak için yapılan bir genelge...
Varsa anlayan ve ben şöyle uyguluyorum diyen lütfen yazsın arkadaşlar.

İlgilenen arkadaşlar OSB'den bize gelen yazı ve uygulamalar ekteki gibi olacaktır.

Ekli dosyalar

• GENEL YAZI 02-722.pdf
    402.6 KB · Görüntüleme: 112
@dozsoy3 Ayrı olarak evsel atıklarınızı almaya gelen araca teslim edeceksiniz. Siz 72 saat beklettiğiniz için (Bakanlığa göre ) tehlikelilik oranı düşüyor diye düşünülüyor. Yani özetle siz ayırın gelen belediye aracına da belirterek teslim edin.
Özetle sizin diğer atık diye ayırdığınız atığı da evsel olarak değerlendiriyor belediyeler veya anlaşmalı toplama firması.

Merhaba, bu sorununuzu yeni gördüm. Durumda bir değişiklik yoksa hastanede çalışan çevre mühendisi olarak açıklamak isterim. Hastanelerin (covid hastaları için ayrılanlar dışındakiler) tamamı covid hasta bakmıyor. Olası potansiyel hastalar için karantina bölümleri ve katları belirlenmiş durumda. Bu karantina katlarından çıkan her şey zaten tıbbi atık olarak atılıyor. Bunlara ilaç şişesi kontamine atıkları bile dahil. Haliyele bu bölümdeki ambalajlar da ayrılmayarak tıbbi atıklara atılıyor. Hastanenin geri kalanında genel işleyiş devam ediyor ki yoğunluk da pek yok zaten. Derseniz ki illa taşınmıştır vs o zaman market kutularını da almayın derim. Aynı şey olur çünkü. Bu konuda kafanıza takılan başka bir şey varsa da yardımcı olabilirim. Kolay gelsin..

@Fatih Koçak bizim evsel nitelikli atıklarımızı belediye almıyor . Haliyle araç filan da gelmiyor. Organizede olduğumuz için organizenin kendi konteynırlarına atıyorduk evsel atıklarımızı zaten sorduğum da bu?

@dozsoy3 O halde bu durumu OSB yönetiminizle görüşüp kendilerinden teyitleşebilirsiniz.
Mantık aslında aynı diye düşünüyorum. Ama yine de bu soruyu OSB çevre birimine iletebilirsiniz. Gerekli cevabı kendileri size vereceklerdir.

Virüs sonsuza kadar kalmıyor. 3 gün içerisinde yok oluyor. 72 saat bekletilen atıkta virüs etkisi kalmamış oluyor ( 3 günde öldüğünü söyleyen uzmanlar)
Tıbbi atık olarak değerlendirmesi aşaması çok karışık olabilir, tıbbi atık talebine personel yetişemeyebilir.
3 günde tamamen yok oluyorsa, tıbbi attık işlemleri uygulanmadan bertarafı yapılabilir.

Betül Hanım, hijyen amacıyla takılan maske ve eldivenleri atabilmeleri için ortak alanlara atık kutuları koyduk, üretim alanlarından çıkarken önceden nasılsa aynı şekilde atmaya devam ediyorlar, hijyen amaçlı taktıklarını bu kutulara atıyorlar. Atık kutusunun tanımlamasını da ekte ilettiğim şekilde yaptım, kontamine olanları atmamalarını özellikle belirttim.

Ekli dosyalar

• Maske Eldiven Atık Kutuları.docx
    49.1 KB · Görüntüleme: 89
Arkadaşlar merhaba,
7 nisanda yayınlanan genelge ile pandemi sürecinde oluşan diğer atıkları 72 saat beklettikten sonra evsel atık olarak uzaklaştırmamız söylendi. Fakat sağlık bakanlığının ekteki afişine baktığım zaman bekletme süresine gerek olmadığını anlıyorum.
Bu konudaki fikriniz nedir ben genelgeye dayanarak gri renkli diğer atık kutularında ayrı toplayıp 72 saat beklettikten sonra evsele atıyorum.

Ekli dosyalar

• covid-19atikyonetimiafisa4pdf.pdf
    8 MB · Görüntüleme: 32