Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Danışmanlık hizmeti alma hakk.

Konu, 'Çevre İzinleri ve Lisanslar' kısmında hersanlioglu tarafından paylaşıldı.

 1. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  ÇEVRE GÖREVLİSİ, ÇEVRE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI HAKKINDA YÖNETMELİK
  Çevre yönetim hizmeti alma şartları
  MADDE 5
  (7) İşletme sahipleri veya yetkilileri; bünyelerinde görev yapan çevre görevlisinin ayrılması, kurdukları çevre yönetim biriminin iptal edilmesi veya çevre danışmanlık firmasıyla yapmış oldukları çevre yönetimi hizmeti alım sözleşmesinin iptal edilmesi durumunda, iptal tarihinden itibaren en geç 30 (otuz) gün içerisinde başka bir çevre görevlisi istihdam etmek, çevre yönetim birimi kurmak veya çevre danışmanlık firması ile yeni bir çevre yönetimi hizmet alımı anlaşması yapmak zorundadır.

  ------------------------------------------------------------------------------------------------
  ÇEVRE DENETİMİ YÖNETMELİĞİ

  Denetime tabi tesislerin veya faaliyetlerin yükümlülükleri
  MADDE 6
  ğ) Çevre yönetimi hizmeti konusunda yetkilendirilmiş çevre danışmanlık firmalarıyla yapılmış olan çevre danışmanlığı hizmet alım sözleşmelerinin iptal edildiği tarihten itibaren en geç iki ay içerisinde diğer bir yetkilendirilmiş firma ile yeni bir anlaşma yapmakla veya çevre yönetim birimi kurmak ya da çevre görevlisi istihdam etmekle,

  Bu iki yönetmelik de şuan yürürlükte, fakat maddelerde belirtilen konular aynı olmasına rağmen süreler farklı.
  Başka bi şekilde mi yorumlamam gerekir bunu, yada yanlış anladığım bir yer mi var?
   
 2. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  burada çelişki gibi görünüyor, hangisini baz almak lazım dersek, eski danışmanlık yönetmeliğinde bu 20 İŞ GÜNÜ olarak geçerdi. 2013 yılının sonunda güncellendi ve 30 GÜN dendi. denetim yönetmeliği (ki güncellenmesi gereken birkaç madde daha var bizce),danışmanlık firmaları üzerinden söyleyecek olursam, yeni sözleşmeyi (protokolü) sisteme yüklüyorlar ve bizde takip ediyoruz. bu yeni protokolü bildirme süresi olarak 30 günü baz alıyoruz il müdürlükleri olarak. ayrıca danışmanlık firmaları Bakanlık denetimi geçirdiğinde bu süreyi 30 gün şeklinde baz alarak denetimlerini gerçekleştiriyor. ayrıca il müdürlüğü olarak 30 gün içinde bildirmeyen görevliye ve çalıştığı firmaya ceza puanı uyguladık-uyguluyoruz. bu gelişmeler ışığında 30 günü baz almanızı söylüyorum. ayrıca danışmanlık yönetmeliğinin yayımlanma tarihi de 2013. bahsettiğim gibi 30 gün üzerinden denetimlerimiz ve uygulamalarımız devam ediyor. benimde bilgi eksikliğim ve yanlışım varsa başka arkadaşlar düzeltirse sevinirim.
   
 3. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @E.Kaya

  çok teşekkür ederim, ama yönetmelik yürürlükte olduğu müddetçe yayınlandığı tarihin pek bi öneminin olduğunu düşünmedim. sonuçta madde değiştirilmemiş.

  peki danışmanlık sözleşmesinin bitmesinin ardından, tesiste kurulan çevre yönetim birimini de bildirmemiz gerekiyor mu il müdürlüğüne? bunla ilgili bi madde göremedim ama uygulamada var mı?
   
 4. E.KAYA

  E.KAYA CMNet Üyesi

  yayımlanma tarihi burada önemli demek istemedim. en güncel danışmanlık yönetmeliği ve bu hususta yapılan bildirimler, denetimler bu 30 gün süre için devam etmekte. çevre yönetim birimini bildirmeniz gerekiyor. çünkü firmanın hizmet alma yükümlülüğü çerçevesinde ne tür bir hizmet alıyor, kimi çalıştırıyor ya da kiminle çalışıyor, kendi birimi var mı yok mu? bunları Bakanlık bilmesi gerekiyor. il müdürlüğüne yazı ile sunmanız ve sisteme bilgileri girmenız gerekli.
   
 5. irem_dursun

  irem_dursun CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba 06.05.2014 cevre gorevlisi hakkında yönetmelik kapsamında geçen organize san. Bölgeleri bünyelerinde bir cevre gorevlisini surekli istihdam edebilir ibaresi yer almakta bu kapsamda cevre gorevlisini firma yetkilisi mi sisteme atıyor yada başka şekilde mi?? Simdiden Teşekkürler :)))
   
 6. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Firma yetkilisi ve kendi imzanız ile siz bu işlemi yapabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...