• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Deneyimsizlik sorunu.

mcelik

Kayıtlı Kullanıcı
Selam arkadaşlar ben 2007 sakarya üniversitesi çevre mühendisliği bölümü mezunuyum.bu zamana kadar görüşmeye gittiğim her işvern her i.k. Yetkilisi deneyimsizsiniz üzgünüp deyip kapıları kapatıyorlar.işe alınmayarak nasıl deneyimli hale gelebilirim gerçekten merak ediyorum.görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Merhabalar,

Öncelikle sorununuz birçok meslektaşımızın ortak sorunu. İş görüşmelerine gittiğiniz zaman "ben farklıyım" izlenimi vermeniz çok önemli.
Kendinizi ifade ederek, kurslarınızla veya bir başka şekilde. Bu izlenimi verdiniz mi her şeyin kolaylaştığını göreceksiniz.

çevre müh. olup olmamışssın yüksek lisans doktora yapmış yapmamışsın bu ülkede hepsi palavra kapitalist dili ingilizce öğrenmedikçe bize iş yok ne yazıkki nasıl iş bulcaz bilmiyorum bende 2008 mezunuyum bi dolu sertifikam eğitimim var olmuyor işte bizi bu hale getiren odamız utansın.

Değerli mamicelik, meslektaşım daha doğrusu işsizdaşım :)
Seninle birlikte okulu bitiren arkadaşlarından işlere yerleşenler olduysa onlardan başlayarak tanıdık kanalı ile iş aramak lazım. Herhalde ilk işimizi dost ahbap tanıdık vs. kişiler yardımıyla bulabiliriz. Benim ailemde mühendis namına hiçkimse yok babam müezzin eğer diyanette hoca olmak isteseydim şimdiye güzel bi camide kesin müezzin olurdum, aynı şekilde babam eğer mühendis olsaydı şimdi kesin bi yerde mühendis olarak çalışmaya başlamıştım. Türkiyemizde iş, sahip olunan özelliklerden ziyade tanıdık referans vs. kanalları ile bulunur hale gelmiş. Hem iyi bi fırsat olur senin için hayatında sevdiğin ve seni sevdiklerini sandığın kişileri test edersin böylece, bakalım kimler senin için iş bulmanda yardımcı olacak, gerçek dostlarının farkına varırsın. :)

Yorumların için ve paylaşımın için çok teşekkür ederim çok haklısın keşke haklı olmasan değil mi :( ben kendi adıma ailevi nedenlerden dolayı mesleki anlamda kendimi geliştierecek sertifika ve dil eğitimi almadım alamadım ... şunu çok iyi öğrendim ama üniversite okuyacaksan bir tarafın eksik kalmayacak dil eğitimi gerekli ise dil eğitim vb. şeyler hepsi bir bütünün bir parçası...gel gelelim bu kadar ingilizceye neden düştük buda bir soru işareti başbakan dahi bilmiyor ama onun işi var :)valla torpille vs. şeylerle bu işler almış başını gitmiş ben mesleğimi çok seviyorum ama ne yazık ki başka bir sektörde iş aramaya başlıcam gibi görünüyor .. 2 senedir hayatımı erteliyorum ve ömürden gidiyor sabredenler mükafatını elbette alır ama ne bilim şaştım kaldım... Allah hakkımızda hayırlısını versin.inş. bir hayırlı kapı açar sanada...

çmo odası mı var ben bilmiyorum ne iş yapıyor işlerinin tanımı ne acaba bizim oturma odası bile daha aktif hep değişiklik çalışma var :) ben kayıt yaptırmadım.. ingilizce konusunda bende çok dertliyim ama imkanlar onu gerektirdi öğrenemedik ne yapaılım..şimdi birde sertifikalı çevreciler çıkacak başımıza biz hepimiz iş sahibiyiz ya o kadar sen oku dirsek çürüt sonra bir sertifikayla bizim yetkimize haiz olsunlar... sonunda ne olacak bilmiyorum hayırlısı olsun yazdıkların için sağol..inş. iş bulursun...

İngilizce konusunda haklısınız benimde ingilizcem çok iyi sayılmaz fakat şu gerçeğide göz ardı edemiyoruz ülkemizde çevreye gereken önem verilmiyor ve genelde firmalar yurt dışına iş yapıyor, mal alıyor veya mal satıyor bu böyle oluncada ingilizce vazgeçilmez bir gerçek oluyor..

bizi işe alanlar acaba kendileri aranan niteliklere sahipler mi? Bazen keşke diyorum yurt dışında yaşasaymışım en azından almanca fransızca bilir üstüne ingilizceyi öğrenirdim burdaki gibi sürünmezdik !!!

yabancı dil geliştirilebilir..orta seviye işe alım iiçin kafi olmalı ama "ileri seviye gerekiyor" denilmişti bana bir görüşmemde..
yazılı sınav yaparsın iiyi bi puan alır ama konuş dersin hebele höbele der böyle bişi de var..
tabi hem konuşma hem yazma iyi olmalı herkez bu özelliği barındırmıo ki bünyesinde kardeşim..

selamlar herkese,

arkadaşlar ben işyeri sahibiyim. yanlız kapitalist değilim :)

hem iş dünyası içinde hemde br meslektaşınız olarak bir kaç görüşümü dile getirmek istiyorum.

10 işyeri değiştirdim hepsi aynı :)

meslek diye bir şey yok tercih diye bir şey var.

ben çevre mühendisiyim dersen arıt izin al tasarla derler.

Ben arıtmacıyım dersen sadece arıt derler.

Birde CMO napıyor diyenlere çok kızıyorum.

CMO harbi bir şey yapmıyor. Sen?

Sen CMO da aktif değilsen veya CMO yu sıkıştrmıyorsan sende en az CMO kadar yanlıştasın.

Tecrübe ödeme yaparak kazanılıyor. Ya zamanından yada maaşından feragat ederek ödeme yaparak tecrübe kazanacaksın.

Benim söylediklerim kimseye itici gelmesin. Ben bir ara konfeksiyonda diplomalı ortacılık yaparken :) keşke bu işe 10 yaşında başlasaydım dedim. Belki konfeksiyon sektöründe iyi bir yerde olurum diye düşünmüştüm. Neden 4 sene okudum dedim. hayatımızda böyle karamsar dönemler her zaman olur. Tek yapmamız gereken;

mücadele mücadele mücadele....

Allah herkesin gönlüne göre versin.

Saygılarımla

Kısa ve öz olmuş. Meyve,sebze işi böyledir bütün kış emek harcarsın bakarsın büyütürsün zamanı gelince de toplar yersin.
Bizde böyle yapmamız lazım zamanında kendimizi geliştirip zamanı gelince de meyvelerini toplamamız lazım..

bir yerde şans diyoruz fakat bu şansıda yaratmak bizim elimizde diye düşünüyorum.bende 2009 mezunuyum birçok yere özel olsun kamu olsun iş konusunda görüşmeye gittim. bana ılk sorulan soru deneyım ikincisi ise referansın kim oldu. şuanda hiç ummadıgım bı yerden kabul edıldım. dürüst oldugunzda ve kendınıze guvendıgınzde ögrenmek için bilmiyorsam bıle ogrenebılırım dedıgınzde elbet sizin dilinizden anlyan birileri karsınıza cıkacaktır diye dusunmekteyım. Gurleyen isimli üyeninde dediği gibi odeme yapmadan deneyım elde edılmıo buna bende katılıyorum bunuda gözardı etmeyın derim arkadaslar... bol sanslar dilerim...

merhaba bende 2007 mezunuyum 1 yıldan fazla çalışma fırsatım oldu ancak yaklaşık 6 aydır iş aramaktayım. Mesleki gelişim amaçlı eğitimlere ve yabancı dil eğitimine imkanlarım doğrultusunda katılmaya çalıştım ama nafile hala evdeyim.
Zannediyorum şu dönemde işe alımlar öncelikli olarak büro tarzı yerlerde özellikle şirket içi çalışanların tanıdıklarından başlanmakta daha sonra dışarıya ilan verilmekte. Benim çalıştığım yerde de bu şekilde yapılmaktaydı . Bu bakımdan çevrenin rolü çok büyük. bir de ekstra şansızlığımız işsiz sayısının çok olması ve dönemin işveren dönemi olmasıdır.
ee tabii çevre görevlisi eğitimi de yaramıza tuz biber olmuştur haliyle. Aşağıda görüldüğü üzere aranan nitelikler arasına çevre görevlisi eğitimi'de eklenmeye başlandı ve devamı gelir gibi geliyor. eğitime katılmamış biri olarak Bundan sonra tahminim daha da zorlaşacak iş bulmamız.
Herkese bol şanslar,

Aranan Nitelikler
-Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan A sınıfı, yada B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına sahip
-OHSAS 18001, ISO 14001 ve ISO 9001 yönetim sistemleri için baş denetçi veya iç denetçi belgelerine sahip,
-Tercihen Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan Çevre Görevlisi Sertifikasına sertifikasına sahip
-İyi derecede İngilizce bilen
-Araç kullanabilen
-Seyehat engeli olmayan

Yabancı dil bilmiyorsun diye işe almazlar, deneyimin yok diye işe almazlar, ama ikisi de olana utanmadan 800 TL maaş teklif ederler... Bu nasıl bir iş soruyorum işverenlere? Bir baksınlar kiralara ne kadar? Ondan sonra da şirketler diyor ki : "Ya adam bıraktı bizi gitti işi burda kaptı gitti başka yere:) yok ömrünün sonuna kadar senin kölen olacaktı kuş kadar maaşla değil mi? Bu kafayla gidiliyor ve hiçbir şey de olmaz bu kafayla...

merhaba
ben de cevre mühendısıym hayatımdan kısa ornekler verıyımm
ılk ıs deneyımım tersanede iş guvenlıgı muhendıslıgı yapmaktı 7 ay calıstım aldıgım ucret 750 tl ıdı ve 2700 kısıye bakıyodum nasıl? durumun degerlendırılmesını sıze bırakayım
bırde bu işte calısırken hıc bır zaman maasımı zamanında ve tam alamadım
dıger işim ise gebze de tehlıkelı ve katı atık toplama uzerıne bı sırkete gırdım calıstım basta hersey ıstedıgınız gıbı olur ama maas ve verılen dıger szoler tutulmayınca ordan ayrıldım arkama bıle bakmadan alıcagım parayı da orda bırakarak cıktım
sımdı mı
cok prosyenol ve kurum sal bır fırma da hıc deneyımım olmamasına ragmen istanbulda gıda fırmasında avrupa yakası satıs sefı olarak calısıyorum 5 aydır.
cok mutluyum neden mı paramı zamanın da alıyorum isimi severek yapıyorum ama asıl meslegım dıııl
fakat bı sekılde gecınmek ve hayatımı devam ettırmem lazımmm
kısa ve oz olarak ne okudugunuz bu ulkede pek onemlı dııl onemlı olan kendınızı nasıl pazarladıgınız ve nasıl bır calısma azmıne sahıp oldugunuzu karsınızdakı kısılere gostermektır.
Ulke gercegı belkı bı kac arkadasım bana kızacak ama bı dusunun haksızmıyım.

ingilizce sadece bizim mesleğimizde değil her alanda gerekiyor arkadaşlar.bence bi eksiğimiz varsa onu kapatmak hatta farklı olduğumuz bi yönümüzü keşfedip onu önplana çıkarmamız lazım.askerden geldikten 45 gün sonra iş buldum çok şükür şöförlüğüm bile yok çok zorlanıyorum ama beni işe almalarının tek nedeni daha önce sırf tanışmak ne iş yaptıklarını öğrenmek amacıyla askere gitmeden önce arayıp fanışmak istediğimi söylemem ve gidip tanışmam olmuş :) patronumun ilk dediği sen bizi tanımıyordun geldin çayımızı içtin bizimle tanıştın aynı şekilde müşterilerlede bu şekilde diyalog kurabilirsin oldu.bunları övünmek amacıyla değil yok göstermek amacıyla anlatıyorum arkadaşlar.herkese bol şans ...