Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Dezenfeksiyon yan ürün giderimi

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında yadigar yilmaz tarafından paylaşıldı.

 1. yadigar yilmaz

  yadigar yilmaz CMNet Üyesi

  Sorun çözümü için alternatif modifikasyonlar neler olabilir?
   

  Ekli Dosyalar:

 2. bayrampolat04

  bayrampolat04 CMNet Üyesi

  Filtre sonrasi bulanikligin fazla olmasi FeCI3 un dozunun iyi ayarlanmamasindan kaynaklaniyor olabilir. FeCI3 dozlama ayari tutlmadigi zaman sudaki floklar cokecek buyukluge ulasmazlar. Ve cokturme havuzlarinda cokmeyerek filtrelerden gecerek hem suyun bulanikliginin artmasina hemde sudaki demirin artisina sebep olurlar. Ayrica karistirici hizlarina da bakmani tavsiye ederim. sanirim hizli karistirci 5-6 devir/dk yavas karisritici ise 2-3 devir/dk olmasi gerekir, karistiricilarin onemi de buyuk.... Yada sorun filtrelerin yikanmasinin yetersiz olmasindan da kaynaklanabilmektedir. Bu arada sizin bulaniklik degeri kac NTU acaba???

  Icme suyu aritma tesisinde dezenfeksiyon yan urunlerinin olusmasinin nedeni suda iyi aritim yapilmadiginda verilen klorun suda bulunan organik maddelerle birleserek trihalometanlarin olusmasina neden olur. Bu tur yan urunler ise saglik acisindan kanserojen etkilere neden olabilmektedir.

  Bu linkteki bilgilere bakmaniz sizin yarariniza olabilir....

  http://www.kizilaysu.com.tr/s22.html
   
 3. Wtcp

  Wtcp CMNet Üyesi

  Dezenfeksiyon yan ürünlerinin oluşumunun engellenmesi
  Dezenfeksiyon yan ürünlerinin oluşumunu engellemede temel basamak organik prokürsör maddelerin ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Bu genelde 3 yöntemle gerçekleştirilir:
  1. Koagülasyon: İçme suyu arıtma tesisleri genelde bulanıklığı giderebilecek düzeyde koagülasyon işlemi gerçekleştirirler. Bulanıklığı gidermek amacıyla kullanılan şap ve demir tuzları prokürsör maddelerin bir kısmını ortamdan uzaklaştırır. Şap veya demir tuzu katılmadan önce veya katılırken suyun pH seviyesinin düşürülmesi ile daha fazla organik prokürsör ortamdan uzaklaştırılabilir.
  2. Adsorpsiyon: Dezenfeksiyon yan ürünlerinin ortamdan uzaklaştırılması amacıyla adsorpsiyon yöntemi kullanılmaktadır. Aktif karbon, etkili bir adsorpsiyon sağlar. Aktif karbonun ayrıca bazı mikrokirleticileri de tuttuğu tespit edilmiştir. Granüler veya toz halindeki aktif karbon bu amaçla kullanılabilir.
  3. Membran Kullanımı: Basınç altında suyun yarı-geçirgen membranlardan filtre edilmesi sağlanır. Bu yöntemle trihalometanların hemen tamamı ve diğer dezenfeksiyon yan ürünlerinin çoğunluğu sudan uzaklaştırılabilir

  Bu proseste ise
  a.
  Klor ve kloraminler sudaki bazı organik maddelerle etkileşerek dezenfeksiyon yan ürünleri oluşumuna neden olmaktadır. Dolayısıyla suya verilen Klor gazının yanısıra FeCl3 'ten gelen Cl- la birlikte yüksek oranda Cl suya verilmiş olur. Giriş CL konsantrasyonu azaltılabilir
  b. FeCl3 dozu azaltılabilir.
  c. FeCl3 yerine yüksek bazisiteli polialümimyum klorür ya da alüminyum sülfat kullanılabilir.
  d. suyun pH seviyesi düşürülüp organik madde giderim verimi artırılabilir.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...