Dezenfektanlar

hepaistos

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
251
Tepki puanı
315
Puanları
68
sağlık bakanlığının ruhsatladığı dezenfektanlar 5 gruba ayrılıyor.

1. ana grup: dezenfektanlar ve genel biyosidal ürünler
bu ürünlere yıkama losyonları, pudralar ve benzer ürünler gibi biyosidal etkisi olmayan temizleme ürünleri girmez.

1. ürün tipi: insan hijyeni ile ilgili biyosidal ürünler. bu gruptaki biyosidal ürünler insan hijyeni için kullanılan ürünlerdir.

2. ürün tipi: kişisel alanlarda ve umumi alanlarda kullanılan dezenfektanlar ve biyosidal ürünler hava, yüzey, eşya, ekipman ve mobilyaların dezenfeksiyonunda kullanılan (hastane yüzey dezenfektanları ve yosun öldürücü ürünler dahil olmak üzere kişisel, umumi ve sınai alanlarda) gıda ve yemlerde doğrudan kullanılmayan ürünlerdir. kullanım alanlarına yüzme havuzları, akvaryumlar, banyo suları ve diğer sular; klima sitemleri, sağlık kuruluşları ve diğer kurumlardaki duvar ve yerler, kimyasal tuvalet malzemeleri, atık sular, hastane atıkları, toprak ve diğer substratlar (oyun sahalarında) dahildir.

3. ürün tipi: veteriner hijyenine yönelik biyosidal ürünler bu gruptaki biyosidal ürünler veteriner hijyeni ve hayvanların tutulduğu, taşındığı ya da yaşadığı yerlerde kullanılan ürünlerdir.

4. ürün tipi: gıda ve yem alanlarında kullanılan dezenfektanlar ekipmanların, saklama kaplarının, tüketim aletlerinin, yüzeylerin ve üretimle bağlantılı olan boru hatlarının, insan ve hayvanlar için gıdanın, yemlerin ya da içeceklerin taşınması, depolanması ya da tüketiminde kullanılan aletlerin dezenfeksiyonunda kullanılan ürünler.

5. ürün tipi: içme suyu dezenfektanları içme sularının dezenfeksiyonunda kullanılan ürünlerdir. (insan ve hayvanlar için)

alacağımız dezenfektanın üzerine bakalım ;

insan vücuduna temas eden ürünler ise yani el dezenfektanı gibi ürün tipi (1) grubunda olması gerekir. üzerinde üzerinde ruhsat ve sayı tarihi olması gerekmektedir.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


eğer yer yüzeyler için kullanacaksanız ( domestos) gibi ürün tipi (2) dir.

ürün tipi 2' ler halk sağlığı tarafından ruhsatladırılmaktadır.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapın veya üye olun.


dolaylı olarak biyosidal konusu Çevre mühendisliği konusudur.

dezenfektan olarak bu iki tip ürün grubu dışında ürün kullanmayınız.
 

Gizem Sunar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
3 Şub 2014
Mesajlar
393
Tepki puanı
306
Puanları
68
Yaş
30
Firma
Başkent Üniversitesi Hastanesi
Merhaba, bu dezenfektan konusu mevcut durumlardan dolayı biraz karıştı. Normalde hastane olarak klor tablet kullanılıyordu, şimdi ulv başlandı. Klor tablet de biyosidal ulv de diye yorumladım ben. Ancak biyosidal ürünler için uygulayıcı sertifikası gibi şeyler gerekiyormuş. Bir kaç şirkette bu yüzden iş güvenlikçilerin uygulatmadığını duydum sertifikaları olmadığı için. Şimdi hastanede klor tabletle normal temizlik personeli temizliğini yaparken tek farkı püskürtme olan işlem için sertifika gerekir mi? Şu an zaten hiçbir yer eğitim açmıyor ama bu ileride sorun olur mu? Bütün bilgilendirmeler yapılıyor, kişisel koruyucu donanımlar zaten var. Bu konu hakkında bilgisi olan var mıdır?
 

Gülce Somaklar

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
25 Eki 2011
Mesajlar
116
Tepki puanı
77
Puanları
28
Etanol bazlı yüzeye uygulanan dezenfektan bulamadım. Etanol bazlı dezenfektan kullanan var mıdır?
 
KS
H

hepaistos

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
20 Ağu 2010
Mesajlar
251
Tepki puanı
315
Puanları
68
Dezenfektantan uygulamalarında biyosidal uygulama izin belgesi istenmiyor, Biyosidal uygulama izni sadece pestisit grubunda uygulanıyor.

Etanol veya diğer alkol bazlı dezenfektanlar yer yüzey uygulamarinda genelde kullanılmaz bunun yerine sodyumhipoklorit (Domestos) yada gumusiyodur aktifli dezenfektan kullanın.
 
Son düzenleme:
Üst